| Wary_Forsaken_2001 a întrebat:

Hei TPU, ce parere aveti despre Romania si cum credeti ca va arata viitorul acestei tari, de asemenea, ce parere aveti despre sistemul nostru de invatamant?

Răspuns Câştigător
| TeckTonik997 a răspuns:

Sistemul de invatamant e invechit dar totusi ok. Este adevarat ca se pune mare pret pe toceala si pe acumularea de informatii, din care, atunci cand termini liceul, iti vei da seama ca sub 5% iti folosesc si ca vreo 10-15% iti trebuie la bac. Reforme s-au incercat deja in multe tari mai dezvoltate, precum America si s-a creat o generatie de tampiti care nu stiu unde le e tara pe harta. Desemenea, aud nenumarate povesti spuse de fosti colegi care au plecat la studii afara si din elevi mediocrii, slabi la un liceu bun de aici, au ajuns sa fie genii la facultati din Germania, Anglia, Elvetia. Nu vorbim de Harvard, Cambridge dar totusi facultati respectabile.

7 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Pentru că trebuie să-mi bat capu cu douăș' ceva de opere pentru o singură probă la bac, nu știu cât de bun e sistemul ăsta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In mare Ro este pe un drum bun. Pacat insa ca si restul evolueaza si apar alte standarde.

Sistemul de invatamant e prea sufocant si putin sitmulant atat pentru elevi cat mai ales pentru profesori

| Drimmero a răspuns:

Suntem cu cel putin 200 de ani in urma civilizatiei autohtone, cam asta este de zis!

| WaterDrop a răspuns:

Uita`te pe TPU si vei vedea viitorul gol golut al Romaniei.

Scoala este o gluma slaba pentru persoane lipsite de intelect.

| Deaad a răspuns:

Viitorul e sumbru pentru intreaga omenire, nu doar pentru Romania.
Sistemul de invatamant e foarte jos.

| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Faza cu sistemul de invatamant este foarte controversata. La noi adolescentii invata mult mai mult ca in alte tari (sistemul de invatamantul)insa facultatile din alte tari sunt mai bune ca ale noastre.

| Ellaxxx a răspuns:

Sincer...mie mi se pare Romania o tara bogata.dar nu știm cum sa investim in aceea ce avem ...eu sunt in Anglia de câțiva ani si am reușit sa vad multe diferențe ...in Romania e invidie si bârfa, stiu asta ...si sistemul de învățătura e foarte bun fata de aici...