| Diiiiiia a întrebat:

Hello TPU! Ştiu că e o întrebare cam...aiurea pot spune dar, vreau să ştiu cum se fac clătitele :-s Mă interesează mai mult ingredientele. dau şi fundă

6 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Uite cum fac eu:d
-3 oua
-2-3 linguri de zahar
-lapte
-faina
-praf de copt
-esenta de rom
-ulei(nu neaparat, si daca pui, foarte putin)
Bati bine ouale cu zaharul, apoi adaugi lapte.Treptat pui faina, poti sa bati si cu telul dar repede, desi indicat e cu mixerul, sa nu se faca[,]cocoloase. Pui praful de copt si esenta de rom. Apoi ulei(1lingura cam asa)
In tot timpul asta amestecI
Apoi, bine ar fi sa ai tigaie de teflon. Daca nu, pui o lingurita de ulei in tigaie si pui pe foc la incins. Apoi scurgi uleiul din tigaie, sa ramana doar uns, si il poti pune intr-o cescuta.Si il vei refolosi. Pui cu polonicul cam trei sferturi compozitie in tigaie.Vezi sa fie focul undeva la mijloc.nici prea tare nici incet de tot.Si dupa ce s-a facut pe o parte... o intorci.
Si le servesti cu dulceata sau ciocolata.

| Bya132 a răspuns:

Ingrediente:
- 2 oua
- 200 g faina
- 300 ml lapte
- o lingurita ulei
- un praf de sare
Cum am procedat:
Am batut ouale cu un praf de sare, am adaugat faina, uleiul si am diluat cu lapte. Am copt clatitele pe ambele parti dupa care le-am umplut cu finetti peste care am adaugat fulgi de nuca de cocos. Le-am servit cu un pahar de suc din petale de trandafiri.

Optional, cocos.

Numai bine!

| Zumbalaarebeca a răspuns:

Faina, lapte, 2oua, zahar vanilat, ulei astea sunt ingredientele

| RaLuCk a răspuns:

Timp de preparare:

30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:

3 oua

500 g faina

dulceata, gem, peltea, marmelada pentru umplut

20 ml ulei

un varf de cutit de sare

Mod de preparare: Preparati un aluat ca o smantana mai subtire din oua, faina, sare, 2-3 linguri ulei si apa intr-un blender sau amestecati ingredientele intr-un castron cu un tel sub forma de para sau cu mixerul.

Puneti la incins tigaia antiaderenta unsa cu o lingurita de ulei (puteti folosi o pensula de patiserie). Cand fac clatite folosesc 2-3 tigai deodata, pentru a nu avea timpi morti. Dupa ce s-a incins tigaia puneti cam 1/2 de polonic de compozitie, miscand tigaia in asa fel incat sa se intinda bine clatita pe toata suprafata. Dupa aproximativ 2 minute intoarceti pe rand clatitele pe cealalta parte. Procedati la fel si cu celelalte tigai, pana se termina compozitia.

Puneti pe fiecare clatita cate 2-3 lingurite de dulceata, intindeti-o pe 2/3 din suprafata si rulati dinspre partea cu umplutura. Puneti clatita pe un platou si procedati la fel pana le umpleti pe toate. Puteti folosi mai multe feluri de umplutura, de visine, caise, capsuni, gutui, etc.

Pofta buna.
Cred ca e cea mai usoara metoda...big grinbig grin Fundita?

| jasmine73 a răspuns:

Eu pun lapte, faina, oua, un pic de sare, le bat bine sa nu ramana faina nebatuta, spor la treaba

| deeea_2067 a răspuns:

Deci pui faina in bol, in mijlocul ei faci o gaura pui oua, sare, zahar, apa sh amesteci bine(preferabil cu mixer), apa pui cat e necesar pentru a ajunge compozitia moale incat daca bagi o furculita ea sa se scurga.Sa amesteci ff bine. Dupa pui o picatura d ulei in tigae sh o ungi mai toata, dupa cu un polonic pune compozitia misca tigae incat sa fie uniforma iar picatura d ulei o pui la fiecare clatita, cam atat.
bafta;