| DubstepQueen a întrebat:

Hey am o intrebare. Fara raspunsuri jignitoare!
Probabil ca toti stim ca se presupune ca va ceni sfarsitul lumii in 2012.Eu nu cred, dar vreau sa aflu si parerea voastre!
Astept cat mai multe raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| P1x3lMD a răspuns:

Nu exista nicio dovada credibila pentru oricare dintre afirmatiile facute – in carti, filme, documentare sau pe internet -, in sustinerea unor evenimente neobisnuite care ar urma sa aiba loc in decembrie 2012 si care ar duce la sfarsitul lumii", sustin specialistii de la NASA.
Dupa cum viata pe Pamant nu s-a sfarsit datorita lui Y2K (cunoscuta ca problema anului 2000, millennium bug sau Y2K bug), care se prezisese ca va da peste cap computerele de pe intreaga planeta, din aceasta cauza s-ar fi declansat o serie de catastrofe, inclusiv rachetele nucleare si… gata, tot asa nu va fi sfarsitul lumii nici in decembrie 2012, dupa cum e prezis in calendarul maya.

Specialistii de la NASA au raspuns la o serie de intrebari legate de acest subiect (sfarsitul lumii), care ne infierbanta imaginatia si ne da insomnii.

1. Este adevarat ce prezice calendarul mayas?
NASA: "Asa cum calendarul de pe perete din bucataria dumneavoastra nu inceteaza sa existe dupa 31 decembrie, calendarul mayas nu inceteaza sa existe dupa 21 decembrie 2012. Aceasta data este sfarsitul unui perioade mari socotite de mayasi, insa dupa aceea incepe un alt ciclu in calendarul lor".

2. Alinierea planetelor ar putea influenta viata de pe Pamant?
NASA: "Nu vor fi alinieri planetare in urmatoarele cateva decenii, iar Pamantul nu va traversa planul galactic in 2012. Si chiar daca aceste alinieri planetare ar avea loc, efectele lor pe Pamant ar fi neglijabile. In fiecare decembrie, Pamantul si Soarele se aliniaza cu aproximativ centrul Caii Lactee si acest eveniment anual nu are nicio consecinta asupra vietii de pe planeta noastra".

3. Se vor apropia de Pamant Planeta X sau Eris si aceasta va duce la distrugerea planeti noastre?
NASA: "Nibiru si alte povesti despre planete aflate in deriva sunt fictiuni de pe Internet. Nu exista nicio baza reala pentru aceste speculatii. Daca Nibiru sau Planeta X ar fi fost reale, astronomii ar fi stiu aceasta inca din urma cu un deceniu, iar in prezent o astfel de planeta ar fi fost vizibila cu ochiul liber. Eris este reala, dar este o planeta pitica asemanatoare cu Pluto care va ramane in afara sistemului solar, ea se poate apropia de Pamant la o distanta de patru miliarde de mile".

4. Exista pericolul ca Pamantul sa fie lovit de un meteorit in 2012?
NASA: "Despre Pamant s-a spus in permanenta ca ar fi in pericol sa fie lovit de asteroizi sau de comete, insa coliziunile majore sunt extrem de rare. Ultima de mare impact a fost in urma cu 65 de milioane de ani si a dus la disparitia dinozaurilor. Astazi, astronomii NASA sunt implicati intr-un proiect numit Survey Spaceguard, pentru a depista orice mare asteroid din apropierea Pamantului. Noi am stabilit deja ca nu exista pericolul sa loveasca Pamantul un asteroid la fel de mare ca acela care a dus la disparitia dinozaurilor. Toata aceasta activitate se face in mod deschis, cu descoperirile postate zilnic pe site-ul NEO NASA Program Office, astfel incat puteti vedea ca nu este prezis ca va lovi ceva Pamantul in 2012".

5. Exista pericolul sa aiba loc in 2012 furtuni solare devastatoare?
NASA: "Activitatea solara are un ciclu regulat, cu varfuri la aproximativ 11 ani. In preajma acestei activitati maxime se pot produce perturbari ale sistemelor de comunicare prin satelit, insa s-au gasit deja metode pentru protejarea acestora impotriva furtunilor solare. Urmatoarea activitate solara maxima va avea loc intre anii 2012 si 2014"O celebra predictie a civilizatiei Maya sustine ca civilizatia noastra isi va afla sfarsitul in anul 2012. Totusi, Kristine Larsen dezminte aceasta premisa. Profesoara tine prelegeri si redacteaza articole despre felul in care aceste profetii au sens doar pentru cei ignoranti fata de stiinta si necunoscatori, in adevaratul sens, ai calendarului mayas.

"Calendarul lor este reprezentat in cicluri. Unul dintre aceste cicluri se numeste Bak'tun, sau Marele An, care dureaza 144.000 de zile. Sa ne gandim la incheierea unui asemenea ciclu ca la sfarsitul unei decade sau al unui secol, pentru noi. Este o perioada mult mai cuprinzatoare si mai importanta decat un an, dar nimic mai mult", declara doamna Larsen.

Conform profesoarei, actualul "Mare An" se incheie in 2012, insa, aceasta finalizare nu prezice nimic mai mult decat inceperea unui nou ciclu. Este, afirma astronomul, echivalent cu a privi un calendar ce se termina in data de 31 decembrie si a avea convingerea ca acest lucru coincide cu sfarsitul lumii.

Kristine Larsen crede ca cel care a lansat teoria "2012" este un adept al Convergentei Armonioase, Jose Arguelles, care a mai anuntat Amaghedonul si in august 1987, atunci cand o alta aliniere a planetelor din sistemul nostru solar a avut loc, asemanator cu ceea ce astronomii confirma ca va avea loc in momentul 21.12. 2012. Singura temere a cercetatoarei este aceea ca, aflati inca sub influenta ideilor promovate pe toate mediile, peste tot in lume vor aparea cazuri de oameni in stare sa se raneasca, fie pe sine, fie pe altii, de panica sau din convingere ca sfarsitul ii asteapta dupa colt.Se presupune ca planeta Nibiru este de patru ori mai mare decat Pamantul. Se spune ca ea va ajunge foarte aproape de Pamant si va provoca tot felul de dezastre. Deci sa presupunem ca acesta planeta enorma ar veni spre Pamant. Dar daca ar fi existat am fi vazut-o de multa vreme, numai daca ar fi fost invizibila, nu am fi detectat-o.

Mii de astronomi cerceteaza cerul noptii permanent si nu au vazut-o. Exista oameni care cred ca astronomii de la NASA ascund de fapt aceasta informatie, pentru a preveni panica in randul populatiei.

Va puteti imagina mii de astronomi, care observa cerul, sa pastreze un secret fata de opinia publica, mai multi ani? O alta teorie este legata de alinierea planetelor. Exista o aliniere a planetelor. Se sustine ca alinierea Soarelui, a Pamantului si a unor planete ar produce efecte catastrofale pe Terra.

Ei bine, in primul rand, nu exista nicio aliniere a planetelor in decembrie 2012 si, chiar daca ar exista, aceasta nu ar produce dezastre pe Pamant.

Singurele astre din sistemul nostru solar care pot afecta Pamantul sunt Luna, care este foarte aproape, si Soarele, care este masiv, dar destul de aproape. Dar celelalte planete au un efect neglijabil asupra Pamantului.

Modificarea axei de rotatie a Pamantului

Unul dintre miturile despre 21 decembrie 2012 este faptul ca axa Pamantului se va schimba. Axa de rotatie nu se poate deplasa din cauza orbitei Lunii din jurul Pamantului.

Inversareaa polilor magnetici

Inversarea campului magnetic se face din timp in timp, insa ultima data ea s-a petrecut acum 740.000 de ani. Nu exista nicio dovada ca aceasta se va petrece in decembrie 2012.

Si chiar daca s-ar produce inversarea, este nevoie de mii de ani ca sa se faca acest lucru. Daca s-ar intampla inversarea, nu va fi nicio problema pe Pamant, in afara de faptul ca trebuie sa fie recalibrate busolele.Aceasta data speciala, este considerata ca fiind ultima zi a ciclului de 5125 de ani, conform Calendarului Lung. Multi oameni cred ca la sfarsitul anului 2012 va exista o catastrofa si ca persoanele care traiesc pe pamant vor suferi o transformare pozitiva sau spirituala. Civilizatia maya ne spune ca sfarsitul lumii este de fapt sfarsitul epocii Kali, si va duce la Epoca de Aur.In concluzie nu va fi nimic. funda?

4 răspunsuri:
| xRainyDay a răspuns:

Nu vine. Şi dacă ar veni nu mi-ar păsa.

| victorr_3274 a răspuns:

Nu va veni. Mai ai de asteptat pana la sfarsitul lumii laughing Asta era doar ceva care sa ne ia atentia de la ce se intampla in economie, politica. Manipularea opiniei publice.

| DubstepQueen explică:

Hey va multumesc kiss

| Alisa7109 a răspuns:

Diverse religii si credinte "asteapta" Sfarsitul Lumii la date antecalculate cu mari perioade de timp inainte. Iata cateva dintre ele:
Sfarsitul calendarului maya actual - 21 decembrie 2012
Alinierea generala planetara - 8 septembrie 2040
Sfarsitul, dupa calendarul musulman - 2076
Sfarsitul, dupa calendarul evreiesc - 2240Cu toate ca nu au trecut testul anului 2000, teoriile sfarsitului lumii cunosc acum un reviriment legat de anul 2012. Se pare ca tot mai multe argumente converg spre concluzia ca in acel an ceva cu totul surprinzator si inimaginabil se va petrece cu planeta noastra si implicit cu noi, locuitorii ei. Inainte de a accepta sau respinge aceste argumente, e bine sa le cunoastem. Si bineinteles, sa ne intrebam: suntem oare pregatiti pentru anul 2012? Grupuri de cercetatori efectueaza in secret serii intregi de experimente legate de viitor si de studiul Timpului dar nu sa demonstrat ca cu adevarat sfirsitul lumii va fi in 2012, unii cercetatori sustin ca sfirsitul va veni peste 1000 ani adica in 3012.