| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey care imi spune si mie statusuri despre viata adica ceva in genul multumeste in fiecare zi pentru ce ai?

1 răspuns:
| anss23 a răspuns:

Cel ce trăieşte printre rânduri nu trăieşte o viaţă, ci rezumatul unei vieţi. – Victor Rechiţian
Poate că n-am trăit în propriul meu corp; poate că am trăit viaţa altora… Viaţa mea este o viaţă făcută din toate vieţile: vieţile poetului. - Pablo Neruda
Nu contează unde te afli numai să trăieşti, să trăieşti, să trăieşti! Oricum ar fi viaţa – dar să trăieşti! – Dostoievski
Nu este lucru înţelept să spui: "voi trăi"; viaţa de mâine este prea târzie – trăieşte azi. – Martialis
Este foarte periculos să trăieşti. Cine trăieşte, moare. – Stanislaw Jerzy Lec
Nu contează cât trăim, ci cum trăim. Adaugă viaţă la ani, nu ani la viaţă.
Sunt figuri, şi figurile trăiesc vieţi; sunt apoi mutre, şi mutrele nu au vieţi, au numai cariere. – Paul Zarifopol
Viaţa este o succesiune de momente. A îl trăi pe fiecare înseamnă a reuşi. – Corita Kent
Să-ţi trăieşti viaţa care te va face să fii bun şi milos faţă de toată lumea, şi vei fi surprins să descoperi că vei trăi o viaţă fericită. – Charles M. Schwab
Există zile în care a trăi nu are sens. Trăiesc doar pentru acele zile în care viaţa înseamnă vis de neuitat. – Marcio Barrios
Secretul unei vieţi pline e să trăieşti periculos. – Friedrich Nietzsche
Marea taină a existenţei noastre nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti. – Dostoievski
Cel care trăieşte mai multe vieţi trebuie să moară de mai multe ori.- Oscar Wilde
Pentru ce să trăieşti? Totul e în zadar! A trăi e a treiera paie; a trăi înseamnă a te arde şi a nu te încălzi. – Friedrich Nietzsche
Poţi trăi o sută de ani dacă renunţi la toate lucrurile care te fac să-ţi doreşti să trăieşti o sută de ani. – Woody Allen
Mereu ne gândim cum vom trăi şi niciodată nu trăim în prezent. – Manilius
Să-ţi trăieşti soarta. Asta este un lucru relativ uşor de trăit. Dar dacă-r fi să ne trăim opera, ce ne-am face?! – Nichita Stănescu
Trebuie să pierzi o viaţă întreagă ca să simţi că trăieşti. – Victor Martin
Cine trăieşte artistic trăieşte mereu doar clipa prezentă. – Kierkegaard
Mickey: Iar Nietzsche… cu teoria lui despre recurenţa eternă, zicea că viaţa pe care o trăim o vom trăi iar şi iar, exact în acelaşi fel, în continuu. Minunat. Asta înseamnă că va trebui să mă uit din nou la spectacolele cu foşti patinatori. – Hannah şi surorile ei
Să trăieşti şi să-ţi judeci propria viaţă: care om este în stare de ambele? – Jules Renard
Învaţă a muri! Cine învaţă să moară, nu ştie să mai fie rob. El este deasupra sau cel puţin în afara oricărei impilări. – Seneca
Orice interes arătat faţă de boală şi moarte nu este decât altă expresie a interesului pentru viaţă. – Thomas Mann
Viaţa înseamnă a transforma constant în lumina şi în flacara tot ceea ce suntem şi tot ce întâlnim. – Friedrich Nietzsche
Esenţială este întrebuintarea vieţii, nu durata sa. – Seneca
Stiu ca sunt citate dar se poti scrie si ca statusuri.happy

A-ti fi frica de dragoste inseamna a-ti fi frica de viata, iar cand iti este frica de viata esti pe trei sferturi mort. – Bertrand Russell
iata nu e sentimentala, nu e nici rea, nici buna. Viata e dreapta: recompenseaza pe cei merituosi, pedepseste pe cei lenesi, loveste pe cei care ii incalca legile. – Pavel Corut
Iubesti viata? Atunci nu risipi ca un nesabuit timpul, caci din timp este facuta viata! – Benjamin Franklin
Sa nu uiti ca orice asteptare e provizorie, chiar daca dureaza toata viata. – Octavian Paler
Trebuie sa stii cand se incheie o etapa din viata ta. Daca te incapatanezi sa ramai mai mult decat e necesar, pierzi bucuria de a trai si sensul vietii. – Paulo Coelho
Fiecare crede ca traieste pentru sine, da’ cand colo, omul traieste pe pamant ca sa faca viata indeobste mai buna! Iar pentru binele omenirii face sa traiesti o suta de ani, ba si mai mult. – Maxim Gorky
Ce este o viata frumoasa, prieteni, daca nu un gand din tinerete realizat in anii barbatiei. – Alfred de Vigny
Viata seamana cu o poveste, ceea ce importa nu e lungimea ei, ci valoarea ei. – Seneca
Mi-am masurat viata in lingurite de cafea. – Thomas Stearns Eliot
Viata este un stick de memorie in buzunarul meu. – Ionut Caragea
Viata este un spital in care oamenii te trateaza cu pastile de sictir. – Ionut Caragea
Cati oameni realizeaza in momentul visului, ca viseaza? Foarte putini sau aproape deloc. Majoritatea traiesc din plin realitatea acelui vis, precum traiesc la fel de plin realitatea celuilalt vis, care se numeste viata. – Sorin Cerin
Fiecare zi pare prea scurta pentru toate gandurile pe care le gandesc, pentru toate plimbarile pe care vreau sa le fac, pentru toate cartile pe care vreau sa le citesc si pentru toti prietenii pe care vreau sa ii vad. – John Burroughs
Scopul vietii este o viata de scopuri. – Robert Eugene Byrne
Bucura-te de viata, pentru ca iti da ocazia sa iubesti si sa muncesti si sa te joci si sa te uiti la stele. – Henry van Dyke
Viata e duelul Lui Dumnezeu cu diavolul, iar campul de batalie sunt eu. – F. M. Dostoievski
Viata este o tragedie pentru cel care simte si o comedie pentru cel care gandeste. – Jean de la Bruyere
Viata printre straini te invata cumpatarea, caci fiertura de orz si culcusul de paie sunt leacurile cele mai dulci impotriva foamei si a oboselii. – Democrit
In iata de intampla uneori accidente din care trebuie sa fii putin nebun ca sa scapi cu bine. – Andre Gide
Ce este viata decat un sir de nebunii inspirate, greutatea este sa le alegi pe cele demne de a fi facute. – George Bernard Shaw
Daca viata noastra are toate de ce-urile, atunci putem suporta aproape toate cum-urile. – Friedrich Nietzsche
Viata niciodata nu e dreapta, dar probabil ca asta e un lucru bun pentru foarte multi dintre noi. – Oscar Wilde
Cat traim, nu putem sti de la inceput ce e incheiat si ce nu. – Ileana Vulpescu
Cum sa pot admite ca eu nu sunt facut pentru viata, cand, in realitate, viata nu este facuta pentru mine. – Emil Cioran
Sunt momente in viata in care, oricum ti-ar obliga altii corpul sa stea, are aripi, se ridica deasupra tuturor mizeriilor. – Mariana Fulger
Fara picanteriile urii, viata ni s-ar parea, probabil, dietetica. – Vasile Ghica
Prin viata se poate trece oricum, si cu degetul in nas. – Vasile Ghica
Viata a aparut accidental, Dumnezeu a fugit de la locul accidentului. – Valeriu Butulescu
Daca o viata de om e prea scurta pentru a citi toate capodoperele, mai are sens sa scriem carti mediocre? – Valeriu Butulescu
Statusurile despre viata sunt cele mai celebre.