| anonim_4396 a întrebat:

De ce exista atata "HATE" fata de baietii care se penseaza si se epileaza?
Si eu ma pensez si epilez si mi se reproseaza des ca nu ar trebui sa fac asta, ca nu este "normal".
Sa-mi defineasca cineva cuvantul normal.
Voi ce parere aveti in legatura cu subiectul asta?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Din partea mea, să facă fiecare ce are chef cu propriul său corp. E timpul să nu se mai acorde atâta atenţie stereotipurilor tradiţionale, care ne restricţionează libertatea şi individualitatea şi ne constrâng să fim ceva ce nu suntem.

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Exact!
Societatea moderna de constrânge(bărbații) sa fim ceva ce nu suntem.
Femei.

| NOname a răspuns (pentru Deaad):

Nu zău! Te simţi constrâns? laughing
Şi ce înseamnă "femei"? A, stereotipul acela impus de secole, care îmi spune cum să fiu şi cum să nu, ce am voie să fac şi ce nu, cum să gândesc şi ce să simt? În fraza ta e mai multă constrângere decât în tot liberalismul modern la un loc.

| Deaad a răspuns (pentru NOname):

Nu ma simt deloc constrâns.
Nu sunt atins de concepțiile voastre tâmpite,moderne.
Omul era mult mai inteligent in trecut decât acum.
Iar voi,sunteți de acord cu distrugerea a ce a dăinuit de secole.
Suntetu i de acord cu feminizarea bărbatului,in cazul asta.
"Gagicile" astea sunt precum niste oi acum,nu precum niste lupi cum erau înainte.
Si nu numai la înfățișare,ci cel mai important la comportament.

Nu ați supravietui in lume.
Nici tu, vegana, nici pizdel* astea.
Si prin lume, ma refer la adevărata lume, in natura adevărata a Pământului.Natura cruda si neiertătoare.
Nu in mizeria asta de societate si civilizație.

| NOname a răspuns (pentru Deaad):

Întoarce-te în Evul Mediu, dacă tot ţi-e dor de el şi lasă de o parte tehnologia modernă, de care te foloseşti, ca să scrii oda primitivismului!

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Pe mine nu mă constrânge nimeni să mă feminizez. E strict alegerea fiecăruia. După mine toți pot să își facă operație de schimbare de sex dacă vor.

| Deaad a răspuns (pentru T0T):

"Constrâns" nu e cel mai bun cuvânt pe care l-am ales.
Ce voiam sa spun de fapt aici e ca majoritatea,"turma",prostimea,e influențată de anturajul la fel de dobitoc,de mass media si de clipurile muzicale,de exemplu,unde se promovează așa ceva.
Sunt parca "obligați" sa se feminizeze in condițiile in care muzica pop actuala cu videoclipurile ei cu tot, este un adevărat model si toata lumea din anturajul lor adera la cultura asta, in conditiile in care Versacce, justin bieber, selena gomez si timberlake sunt preferatii adolescentilor si tineretului in general.Toate piesele astea de dragoste de pe radio duc si ele la feminizarea bărbatului,il fac mai slab,mai pămpălău si mai incompetent,fara ca el să-și dea seama.
La cum a reușit televizorul si modernitatea sa schimbe omul,pentru ca l-a schimbat radical,pe partea opusa,l-a întors efectiv in spate,nu m-aș mira ca toate astea sa fie intentionate si sa facă parte din conspirații secrete,desi nu-s adeptul teoriei conspirationiste.

Eu am multe de spus pe subiectul asta.
Nu stiu de ce lumea nu înțelege ca ce spun eu este adevărat si este un fapt trist ce s-a întâmplat si inca se dezvolta.
Cum zicea cineva mai sus:lasa femeia sa fie femeie si bărbatul sa fie bărbat.

Pot sa vorbesc de modernitate de la scări rulante pana la globalizare doar ca nimeni nu vrea sa audă opiniile unui "nebun"
Ca-s considerat nebun,poate,pe aici după ce am spus ce i-am spus lui Noname.

M-aș întoarce in trecut automat daca as avea cum.
Nu in evul mediu,ca e dominat de creștinism,dar in antichitate,sigur ca as face-o.

Scriu pe un laptop si ma foloses de tehnologie pentru ca e la îndemână.
Laptop-ul nu-mi afectează mentalitatea precum televizorul.
Asta pentru cine se mai intreaba,in afara de Noname, cum ca:"Dar tu nu folosești tehnologia acum sa scrii asta? In antichitate crezi ca ai fi avut așa ceva? Erau atâtea posibilități ca acum?"
Nu, nu erau, dar oamenii erau in adevăratul sens, nu ca acum niste roboti si răsuciți la 180*.
Atâta timp cat tehnologia exista, ma folosesc de ea.
Nu de tehnologie proasta, totusi.Precum scările rulante.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Spunea odată că se dă și cu fond de ten, ca să acopere imperfecțiunile.

| T0T a răspuns (pentru Deaad):

Dacă-s proști și se lasă influențați așa ușor își merită soarta. Trebuie într-un fel să te desprinzi de turma numită societate și de ideile ei despre cum ar trebui să fie și aici mă refer la general. Trebuie să îți conturezi propriile dorințe și opinii. Nu avem cum să nu fim influențați deloc dar avem de unde alege acele influențe, totul depinde de noi. Dacă nu facem alegeri și înghițim tot ce ni se dă nu e bine. Eu zic că fiecare își merită soarta. Nu ai putut să rămâi bărbat căci așa spun trendurile, păi atunci nici nu meriți să fii.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Pai nu vezi ca prostul mai da si flash-uri in ziua de azi? Se asigura ca tu esti avertizat de a lui 'calitate'/

| untu a răspuns (pentru T0T):

Toti daca sunt constienti, nu trebuie sa faca schimbarea de sex ca este un pacat!

| syd a răspuns (pentru Deaad):

A disparut acel om de mult, din secolul trecut. de o perioada buna suntem intr-un declin, dar nu ai cum sa il opresti, cel putin acum, asa ca nu merita sa-ti bati capu sa explici

41 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuia ca maimuta sa copieze pe cineva, in sensul ca si barbatii au inceput sa fac treburile femeiesti. Ori esti barbat si-ti arati ca unul ori ca o femeie! Mie nu-mi plac la fizic barbatii epilati si pensati, nu sunt deloc fotogenici, mi se par de prost gust. Fara suparare, este propria opinie. Ai pus o intrebare ca sa suporti toate raspunsurile pe care le vei primi, fie negative ori pozitive.

| RAY a răspuns:

Daca te-ai nascut mascul fi mascul, daca te-ai fi nascut femela erai femela simplu, nu pot sa inteleg ce e rau in a fi mascul pe bune, sincer nu-mi plac masculi care se comporta ca o fetita chiar saptamana trecuta am vazut pe unu ras pe picioare cu chercel in ureche si comportament de virgina timida, esti baiat devino barbat nu fetita, femeile devin mai puternice ca barbati ceea ce e jalnic in fine e viata ta man

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, este chiar problema ta daca te epilezi ori nu, daca te pensezi ori nu, asta nu ne afecteaza pe noi, ceea ce tu preferi sa porti sau cum preferi sa te expui.
Poti sa fii si gay, ca tot nu ne afecteaza! happy

| Drimmero a răspuns:

Femei de treaba si 'ei'.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Asta se presupune ca trebuia sa fie o gluma?
Eu totusi voiam o discutie serioasa, daca iesea cu cearta, asta e, dar totusi as fi vrut ceva serios, nu glume.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Serios am si vorbit.
Nu zice nimeni sa nu te aranjezi,, dar nu crezi ca e cam aiurea sa vezi din ce in ce mai multi feminini? Am vazut accidental un video cu un barbat, om in toata firea care zicea ca se considera femeie,, da' el avea barba, mustata, statut de barbat
...ca sa vezi si tu/
Are dreptate Deaad cand a zis ca se promoveaza feminizarea barbatului,, ceea ce este trist. O sa se ajunga sa nu stii care e barbatul si care e femeia

| relian a răspuns:

Ce parere am in legatura cu asta? Se pare ca tu pui intrebari la orice, sau din orice, si cand mergi la baie vrei sa ne spui ca mergi la baie si oare cum ar fi bine sa intru cu spatele sau cu fata laughing oare nu te-ai saturat sa pui atitea intrebari? Inteleg ai o problema ceva intrebi dar tu zilnic pui intrebari, cred ca te plictisesti si nai cu cine vorbi.Intra frate pe Facebook si acolo vorbesti balamuc. Daca te epilezi si mai ales iarna cine te vede frate ca te-ai epilat? Pai daca spui tu asta e altceva, te lauzi ca te-ai epilat ori vrei sa spui pe aici. Iarna stai imbracat cu de toate te vede bunica ca tu esti epilat ma lasi laughing te epilezi si des adica la saptamana sau cum? Te epilezi max desi nu cred de 3 ori pe an.Care o fi ala des tu stii.Si daca iti vezi de treaba ta, nu mai pui intrebari de genu asta, mai ai nitel si spui ca nu stiu ce faci la baie si daca ar fi normal ca unia zic ca tu nu fci bine laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru relian):

1. Invata sa scrii corect gramatical, si apoi mai vorbim;
2. Daca nu iti convin intrebarile mele, nu raspunde;
3. Da, ma epilez si pensez saptamanal indiferent de anotimp;
4. E contul meu si intreb ce vreau, cum vreau si cand vreau.

| danay72 a răspuns:

Ești de apreciat ca ești o persoană care are grija de ea și nu ești neglijent. Putini băieți fac acest lucru. Uneori e bine sa eviți sa spui altora ceea ce tu faci, dar și sa fii echilibrat legat de înfățișare, pentru a nu atrage atenția în mod nepotrivit asupra ta. Oricum, cel mai important este frumusețea interioara și asa cum ai grija în exterior sa faci asa si cu personalitatea ta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Parerea mea este ca nu exista un consens asupra cuvantului "normal", exceptand definitia din dex.

Cat despre barbatii care se penseaza si se epileaza, nu am nimic cu ei. Este corpul lor si dreptul lor sa faca ce vor cu el. Daca ii consider atragatori, asta este alta discutie. Personal barbatii foarte feminizati nu sunt tocmai pe gustul meu, nu as vrea sa fie nici cineva cu padurea amazoniana pe maini si pe picioare, dar nici fara, insa de aici pana la ajunge sa ii urasc este cale lunga.

| Clorox a răspuns:

Vorbesc serios acum, nu mai pune intebari de genul, iar se produce scandal.
Faci ce vrei, nu trebuie să ceri părerea altora pentru că tu faci ceva ce majoritatea n-o fac.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Pai ma plictiseam groaznic, si tocmai de aia am pus intrebarea asta, ca sa se produca putin scandal, ca sa mai scap si eu de plictiseala. Nu stii ca imi place sa produc cearta?

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Dai dovada de prostie aici... În fine, nu mai zic nimic.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Lasa ca vorbim noi pe Facebook laughing

| anamariarot a răspuns:

Ca nu suntem atat de deschisi la minte incat sa acceptam ca fiecare e liber sa faca ce ii pofteste inima cu propriul corp. E adevarat ca fiecare are propriile standarde, dar nu te obliga nimeni sa-ti petreci viata alaturi de cineva care nu te atrage si fizic laughing

| Deaad a răspuns:

Ma abtin sa comentez asupra pensatului si epilatului.
Am raspuns si la alte intreabri de genul asta si mi se face prea scarba sa continui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N-am nimic cu barbatii care se epileaza sau se penseaza, dar am ceva cu acele cosmeticiene care habar nu au sa penseze un barbat ca pe un barbat.Am mai zis-o, il vazusem pe unu in autobuz cu sprancenele pensate tip nike ( linii bine definite ) si vopsite negre de parca erau facute cu markerul. M-am asezat pe alt scaun numai ca sa nu-l mai vad in fata ochilor. laughing Mai e si faza cu manichiura, daca ti-o faci ca barbat nu mai esti barbat. Alta idee pe care eu nu o consider ok, mi se pare complet normal sa ai manichiura ingrijita si unghiile sa nu fie ciopartite in fel si chip, dar aici iar apar unele dudui care mai aplica si un lac incolor I don't want to see ( le-as taia mainile - alora, nu clientilor )

Consider ca designerii, revistele, cei care fac reclame si cei care se ocupa de cosmetica au repetat istoria. S-au adunat frumos la o cafea si au pus in practica o reteta care a mers in cazul femeilor acum multi ani (aia cu promovarea produselor pentru epilare si a rochiilor fara maneci sau scurte ca sa castige toata lumea ) doar ca intr-o formula adaptata pentru barbati. Pana atunci femeia era femeie chiar daca nu se epila dar acum daca s-ar opri din a face asta ar fi judecata. ( mai e si trend-ul cu barba extra bibilita promovata de tot felul de reviste, case de moda etc. ca sa mai castige saloanele un ban si sa se produca tot felul de potiuni pentru ingrijirea parului facial )

Pana la urma fiecare trebuie sa faca ce considera ca e mai bine cu propriul corp si sa nu mai avem idei fixe asupra cum ar trebui sa arate oamenii. In lumea asta nebuna, nu esti considerata femeie sau feminina ( in functie de "inteligentul/inteligenta" care judeca ) daca iti porti parul scurt - acum se incearca schimbarea mentalitatii si multe femei au adoptat tunsoarea garcon.

Fiecare poseda un creier si are libertatea de a alege ce considera ca e mai bine pentru el, ca unii iau totul asa cum li se da ( copiaza unu la unu o vedeta a momentului ) si nu trec prin filtru ratiunii ceea ce primesc de la mass media e fix problema lor.

Subscriu la ce a zis anamariarot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca vezi domnule, se pizdifica/feminizeaza barbatul,ei spun...
De parca diferenta dintre sexe nu ar fi ce ai intre picioare,cred eu.
Normalul este definit de majoritatea, daca majoritatea considera ca acel x lucru pe care il faci este gresit, esti anormal, este anormal sa faci asa ceva.
Pana la urma, femeia de ce sa se epileze si barbatul nu?
Indiferent ce faci, cineva tot o sa aiba ceva negativ de spus.
Daca tu vrei sa te pensezi sau sa te epilezi, cine sunt eu sa te critic, cine sunt eu sa iti spun ce sa faci cu corpul tau, cu ce ma deranjeaza pe mine?
Oricum, nu trebuie sa convina cuiva, faci ceea ce simti.

| NAT0 a răspuns:

De ce nu e hate și pe ăștia cu piercinguri? Că a trecut o perioadă și lumea s-a obișnuit. O să treacă și nebunia lor când o să vadă cu adevărat problemele care contează. laughing

| Nitroblast a răspuns (pentru NAT0):

Am uitat de astia cu piercing-uri si cercei, pe aia ii punem separat si bagam hate-ul si pe ei, stai linistit laughing)

| Nitroblast a răspuns:

Hate-ul e pe constrangerea provocata de moda si de mass-media pentru "feminizarea" barbatului. Unde vrei sa ajungem? Barbatul trebuie sa fie barbat iar femeia femeie. Asa e normal si natural. Cu ce esti mai bun daca te pensezi si epilezi fata de unul care nu se ocupa cu porcariile astea? Asta din urma pe pariu ca are timp si de ingrijirea la nivelul sufletului, in interior, pe cand primul e superficial la acest capitol.
E un balans intre interior si exterior. Prea inclinat pe o parte, prea sus pe cealalta.

Ideea e ca asa se prosteste omenirea. Specia noastra nu stie ce sa mai faca, asa ca luam la rand toate ***-urile. Si am boala pe prosti. De aia am hateu'.

"Uneori ma intreb ca tampitul/Vreau sa schimb lumea, sau sa ii vad mai repede sfarsitul?"

Pensatu' si epilatu' e doar un inceput. De aici se deschid cai spre alte si alte si alte porcarii...

| Deaad a răspuns (pentru Nitroblast):

Din ce melodie erau versurile alea?
Nu-mi mai amintesc.

| anonim_4396 explică (pentru Deaad):

Spre zero de la Cedry2k

| Deaad a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,asa e.
Mersi.
A fost melodia mea preferata intr-o vreme.

| Nitroblast a răspuns (pentru Deaad):

Cedry2k - Spre zero, din albumul Clipa schimbarii.

Am zis ca il pun la capatul versurilor, nu l-am mai pus, rusine sa imi fie.

| ionutborcea a răspuns:

Frate penseazate incontinuare si epileazate mai ales daca esti fotbalist conteaza sa arati bine si pentru Hate iti zic ca nu conteaza ce zic alti conteaza doar ce crezi tu depre tine!

| Horusss a răspuns:

Fiecare face cum doreste, nu sunt in masura sa imi dau cu parera despre ce fac alti, dar totusi nu este ceva rau sa fi ingrijit.

| TFKatarina a răspuns:

Sincer,sunt baieti carora chiar le sta bine epilati si pensati tongue

| Mayhem666 a răspuns (pentru TFKatarina):

In sfarsit un raspuns pozitiv! Thank you happy

| chifteluțaqt a răspuns:

Eu ca fată nu m-am epilat niciodată. În orice caz, fiecare are versiunea sa de normalitate. După părerea mea un băiat arată mai bine îngrijit.