| Skylerx a întrebat:

Nu e vorba de o tema, nu va faceti griji. Deci: profesoara (diriginta) ne-a dat sa citim in 2 saptamani "Cei trei muschetari", iar mie mi se pare lunga si mai ales ca in carte la mine esti scrisul ff mic. Acum... de azi n-o incep, cand e vorba de citit oricum eu citesc cand trebuie, dar zic sa nu incep de luni. straight face Cum sa-i explic eu tatei (ca el ma pune de ex daca cartea are 500 pag sa citesc in 2 saptamana cate un nr de pagini egal straight face ceva de genu e la el) si o sa ma puna sa citesc. Nu mi-e teama ca nu ma mai lasa pe calc sau ceva de genu laughing ci ca intotdeauna face asa, eu vreau sa citesc atunci cand ma culc pentru ca eu nu adorm asa repede (adorm pe la 10-12 noaptea) dar zice ca imi stric ochii. Deci intrebarea mea este cum sa-l conving pe tatal meu sa nu ma mai puna sa citesc asa straight face, oricum o termin eu, sa nu-si mai faca griji degeaba laughing Fundoaie.

Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

Heya! First... Happy Halloween! big grin Acum. in legatura cu intrebarea...
- Tatal tau are dreptate, asculta-l... nu vrei sa ajungi ca mine sa fii nevoita sa te chiorasti cand citesti o carte... asa am patit din cauza ca citeam noaptea.
- Cand te pune ar trebui sa citesti si de fata cu el si daca te pune sa citesti x nr. de pagini, tu poti sa le citesti oricand in ziua respectiva ( la scoala, seara etc.) doar sa le citesti
- Si imediat ce treci de sa zicem, primele 50 de pagini, o sa vezi ce mult o sa-ti placa cartea... E superba! :X O sa vezi ca n-o sa te mai sperie numarul mare de pagini.
In rest, spor la citit si sper sa te fi ajutat... Cand o termini sa-mi trimiti un mesaj cu parerea ta... sunt chiar curioasa ce o sa crezi despre aceasta carte XD

2 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Are dreptate, oarecum. Nu e prea bine să citeşti seara, mai ales că, dacă eşti obosită uiţi ce ai citit şi trebuie să reiei a doua zi.(Eu când citesc seara mă dor ochiihee hee ). Dar ai putea să o citeşti ziua, şi, să îţi mai zic ceva: şi eu am citit cartea aceea. Mi-a plăcut mult. Nu îţi face griji cum că e mare şi altele. E prima oară când citeşti ceva de A. Dumas, şi o să aflii că el scrie romane foarte frumoase şi care se citesc uşor. Baftă la citit!

P.S: Pentru mine "Cei trei muschetari" e una dintre cele mai frumoase cărţi pe care le-am citit love struck

| YuLiAnDrEeA a răspuns:

Deci:
1.cand intra el in camer, tu bagi repede cartea sub o perna din apropiere, si sa ai si televizorul aprins(cica aia e ''ocupatia'')
2.citesti pe becul stins(cu o lanterna)
si cam atat. Fundoaie?