| betybeatrice2000 a întrebat:

HY TPU! stiu ca exista fantome, dar mi-ar fi de ajutor sa aud parerile voastre si sa-mi povestiti,, daca se poate un eveniment din viata voastra legat de acest subiect...

Răspuns Câştigător
| IoanieCriminalul a răspuns:

Te asigur eu ca nu exista.Totul este in mintea ta!

3 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Pai sa-ti povestesc.
Dar trebuie sa ai putina rabdare sa citesti,iti promit ca povestea mea o sa te tina in suspans incontinuu.
Iti recomand sa stai cu lumina aprinsa in timp ce citesti.Mie mi s-a intamplat totul pe neasteptate, si sunt sigura ca daca as fi auzit de la altcineva ca i s-a intamplat asa ceva nu as crede, dar iti jur, mi s-a intamplat mie, asa ca sunt 100% sigura de asa ceva, am vazut cu proprii mei ochi.

Vara asta, pe la sfarsitul lui august am plecat la tara la bunici.
Acolo mai stau si doi veri si o matusa de-a mea.
In fine.

Noptiile alea fierbinti de la sfarsitul verii, ahh, mi-e dor de ele =p~

Era seara, vreo 12 si ceva, si eu inca stateam in curte cu verii mei si nee jucam remi la lumina focului.

Apoi, pe la 1 jumate ne-am dus la culcare.
Casa e ciudata,adica incepe cu bucataria,apoi e un hol imens,ingust si lung, iar apoi doua bai,una era in constructii, iar la etaj dormitoarele.
Jos e totul facut,in afara de baie.
Si sus e facut,adica mobila in camere si tot e pus,dar mai sunt doua camere,una care vrea sa fie inca un dormitor mai micut si una mai mare,gen sufragerie/living.
E chiar infricosatoare camera aia,adica usa e imensa iar inauntru e intuneric pentru ca geamurile sunt acoperite cu o folie sau ceva de genul, becul de acolo e f slab si nu e zugravit deloc,e beton peste totlaughing

In fine.
Fiecare ne-am dus la culcare.
Ah,am uitat sa mentionez ca bunicii dorm jos,langa bucatarie e un dormitor mai de batrani asalaughing si acolo dorm ei.
Practic,ca sa iesi afara trebuie sa treci prin dormitorul lor,apoi bucatarie si apoi afara.

In fine, se facuse trei aproape,noaptea si eu tot nu aveam somn.
Lasasem usa deschisa pentru ca era suuper cald,la fel facusera aproape toti, si ii auzeam pe toti cum dormeau,cum sforaiaulaughing)

Eu stateam in pat, in bezna totala care era,cu castile in urechi si priveam pe geam,geam de la care se vede gradina si o camaruta mai mica unde-si tineau ei chestii,cutii, etc.

Stateam eu linistita cu castile in urechi, si nu auzeam absolut nimic.
M-am uitat pe geam,si mi s-a parut,ca in camaruta aia mica era o lumina slaba.
Adica geamul micut de acolo e acoperit intr-un fel,si nu se vede bine.
Dar totusi vedeam o luminita slaba.
Am zis,hai, poate sunt eu aiurita si vad gresit.

Apoi,mi-am dat castile jos din urechi pentru ca vroiam sa incerc sa adorm.
Cum am mai zis,geamul e fix langa pat,si daca ma ridic vad totul afara.
Ma rog,si am deschis geamul sa intre putin aer ca si cu usa deschisa ma sufocam.

M-am pus in pat.
Dintr-o data mi s-a parut ca se auzea ceva prin curte.
Adica cum ar fi,cineva umbla pe acolo,,se auzeau oricum zgomote, nu mari,dar se auzeau.

M-am uitat pe geam,luminita aia tot se vedea acolo, dar nu vedeam nimic,nici urma de nimic.
Macar sa fi zis ca era vreo pisica sau ceva,dar nu era nimic prin gradina.
In camaruta aia nu vedeam nimic.
Am stat eu pe geam putin timp si am incercat sa depistez de unde se aud zgomotele.
Surpriza,se auzeau niste bubuituri micute,parca zici ca trantea cineva ceva pe acolo, in camaruta.
Luminita aia parca palpaia acolo,parca era o lumanare.
Deci nu era clara,era cand mai slaba,cand mai puternica etc.
Cum am zis,camaruta e veche si vrea sa o darame in primavara,pentru ca mai are putin si putrezestelaughing)
Si iti imaginezi cum sunt geamurile,doua straturi de praf pe elelaughing)
In fine.
Bubuiturile alea se auzeau cat mai tare,si am zis,frate,sigur e ceva acolo.
Mi-era putin cam teama,adica nu stiu,toata casa bunicilor parca e scoasa dintr-un film horror,holuri imense,camere intunecate si casa veche.
M-am gandit,nu pot sa ma duc la ceilalti sa ii trezesc din somn,spunandu-le ca am auzit eu ceva prin curte.

Ar fi penibil.
Ar zice ca poate fi orice,sau sa-i las sa dorm.
Asa ca trebuia sa aflu singura ce eraa acolo.
Am iesit din camera,si zgomotul nu prea se mai auzea, doar daca stateai pe geam.
Deci ceilalti nu puteau sa auda.

Am coborat incet scarile,si am ajuns pe holul ala imens.
Iti jur,imi era frica, pentru ca nu puteam sa aprind becul de la hol ca se vedea in camera bunicilor, si se trezeau, si ce sa vada, eu nebuna pe la ora 3 umblam prin casa, iar toti restul erau in paturile lor.

In fine, am trecut si holul.
Am ajuns in camera bunicilor, ma miscam incetttt, incet incet sa nu fac vreun zgomot sa se trezeasca.Incearca sa-ti imaginezi toata povestea asta.

Apoi am ajuns in bucatarie.
De acolo nu se vedea nimic,pentru ca camaruta e in spatele curtii, in gradina,in spate de tot,si doar din camera mea si a inca unui var de langa mine se vedea de pe geam.

Am iesit din casa.
Eram in pantaloni scurti,era bezna totala iar vantul imi ingheta picioarele.

Adica se vedea putina lumina de la becul dintr-un colt al curtii,dar era in sens total opus fata de gradina,si nu se vedea mai deloc de acolo.
Ma indreptam in gradina.
Am deschis porticica si a scartait incet.

M-am oprit pentru o secunda pentru ca auzeam niste zgomote prin preajma mea.
Parca cineva trecea pe langa mine, simteam asa, nu stiu cum sa zic, simteam prezenta cuiva in gradina.

Bubuiturile din camaruta se auzeau tot mai tare, iar luminita aia tot palpaia acolo.

M-am indreptat catre camaruta.
Am ajuns, eram la vreo 3 m de usa camarutei.

Iti jur, imi batea inima din ce in ce mai tare, cum bateaau si zgomotele alea acolo.

Se auzea clar cum ca era cineva acolo.
Am pus mana pe clanta, am deschis usa usor.
A scartait enorm.
Am stat 10 secunde fara sa ma misc.
Se auzeau zgomotele in partea de dupa usa.
Nu am indraznit sa ma uit,iti jur ca imi era extrem de frica.

Am mai stat putin, si dintr-o data am simtit ca mi-a stat inima in loc.
Luminita se vedea ca se apropia,si puteam auzi o usoara respiratie de dupa usa.

straight face

Am crezut ca inghet acolo de frica.

Luminita se tot apropia,se tot apropria.
Cand.

Deodatastraight face

Am inghetat de frica.

APARUSE IN FATA MEA!

Era o musculita cu lampa care facea flotari!

DOAMNE!
Am simtit ca mor de frica.
Dar totusi s-a intamplat.
Nu pot sa cred, ca am vazut asa ceva.
Apoi am stat putin de vorba cu ea, si am intrebat-o ce era cu luminita aia care palpaia, ca clar nu era lampa.
Si mi-a spus ca era pe facebook de pe iphoneul ei si ca de aia se vedea o lumina mai micuta care ba aparea, ba disparea.

Ciudat, nu?

| unknownn a răspuns:

Exista in subconstientul matale poate. Dupa ce o sa iesi din perioada asta a copilariei o sa-ti dai seama cum sta treaba.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

"stiu ca exista fantome" - ai inceput din prima cu stangu'.
Si pentru cultura ta generala, nu exista fantome; sunt doar povesti de speriat copiii.Asa ca tine.