| ooRockyoo a întrebat:

Identificati cuvintele formate prin schimbarea valorii gramaticale din textul urmator:

Inaintea blocului-turn in care locuim, este o gradinita. Dimineata, cand mergem sa facem cumparaturi, trecem pe langa un strat de regina-noptii si gura-leului, plantele vecinului nostru de la etajul al 11. Dumnealui cunoaste si efectele binefacatoare ale plantelor medicinale si ne-a vorbit fermecator despre plantele ocrotite prin lege : floare-de-colt, crinul-de-padure, sasngele-voinicului, coada-zmeului.

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

Inaintea=prepozitie provenita din adverb
dimineata=adverb provenit din substantiv
fermecator=adverb din adjectiv
ocrotite=adjectiv din participiu

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Identificati creierul si rezolva-ti tema. de am ajuns in halkul in care suntem. netu ne-a prostit.

| Octavian_Alex_1985 a răspuns:

Inaintea=prepozitie provenita din adverb
dimineata=adverb provenit din substantiv
fermecator=adverb din adjectiv
ocrotite=adjectiv din participiu