| Onlares a întrebat:

Imi puteti spune niste eruptii vulcanice din 2013?

3 răspunsuri:
| cosmasavoare a răspuns:

ETNa A erupt In Decembrie! succes!

| laviniaenache44 a răspuns:

Vulcanul Etna, din Sicilia, a început să arunce lavă şi cenuşă printr-un nou crater deschis în partea de sud-est, a informat sâmbătă Institutul de Geofizică şi Vulcanologie din Catania, potrivit EFE.

Activitatea vulcanului Etna a începutul spre miezul nopţii de vineri spre sâmbătă, iar aeroportul din regiune a fost parţial afectat. Institutul de Geofizică şi Vulcanologie din Catania a dat asigurări că lava, care se îndreaptă spre Valle del Bove, afectează o zonă aflată departe de centrele de populaţie şi nu reprezintă niciun pericol pentru oameni, tranmsite Agerpres.

În cursul aceleiaşi nopţi, în zonă au avut loc trei seisme, a informat ziarul italian La Repubblica. Primul, cel mai puternic, a fost înregistrat de Institutul de Geofizică şi Vulcanologie la ora 01:20, cu magnitudinea 2, 8, la o adâncime de 24 km. Au urmat unul cu magnitudinea 2, 2 la ora 03:23 şi unul de 2, 3 la ora 05:11.

(etna)