| monia a întrebat:

Imi spune si mie cineva niste probleme de matematica clasa a-3-a.Va rog sa fie mai greute. Funda pentru cele mai bune!

Răspuns Câştigător
| denysa a răspuns:

1. O florăreasă împarte cei 25 trandafiri în buchete de câte 5 flori. Ea mai are pe tarabă de 2 ori mai multe buchete de garoafe decât buchete de trandafiri. Fiecare buchet de garoafe conţine 3 garoafe. O garoafă costă 2 lei. Câţi lei încasează florăreasa pe garoafe?

Un elev rezolvă în prima zi 4 probleme, a doua zi rezolvă de 6 ori mai multe probleme, iar a treia zi rezolvă de 3 ori mai puţine probleme decât a doua zi. Câte probleme rezolvă a treia zi?

La o cantină s-au adus într-o zi 26 l ulei, iar în altă zi 14 l ulei. S-au consumat 28 l ulei. Câţi litri de ulei au mai rămas?

Compară numărul cu 7 mai mare decât predecesorul numărului 3 000 cu numărul cu 6 mai mic, decât consecutivul numărului 3 001.

Alina desenează un pătrat cu latura de 3 cm. Ea mai adaugă acestei figuri geometrice încă alte trei pătrate egale cu acesta, obţinând un nou pătrat.
Care va fi lungimea unei laturi a pătratului nou format?
Află şi care va fi suma lungimilor laturilor pătratului mare.

Funda?:X

1 răspuns:
| monia explică:

love struck