| Alex0000 a întrebat:

Imi urasc parintii. Urasc viata. Urasc faptul ca m-am nascut in Romania. Urasc tiganii. Imi urasc numele de rahat, de ce oare trebui-au sa ma striga precum "Codruț" cand de fapt primul meu nume este Alexandru, Alexandru-Codrut(al 2-lea nume). Din cauza asta nu pot avea prieteni, pentru ca toti rad de mine(in cazul asta pentru ca-s roman si pentru numele meu de rahat), eu sunt in Spania, m-am mutat acum 7 luni(cauze economice bineinteles). De ce oare sunt nevoit sa suport nedreptatea si "inventiile" parintilor. De ce oare sunt nevoit sa-mi suport fratele, k0kalar nambar oan in da uarld, cu un vocabular de rrom(+ atitudine de gay). De ce oare nu ma sinucid pur si simplu sa scap de toate astea? Nu stiu, poate pentru ca-mi e teama de moarte, si probabil pentru ca-s mai credincios(la mine in familie credinta inseamna lanturi de aur de 18 karate, niciodata de cand ma stiu nu i-am vazut inchinandu-se). De ce imi vine sa ma sinucid si de ce spun in acelasi timp ca-s credincios? Asta-i realitatea, chiar sunt credincios, ce? credinciosilor nu le-or vine sa se sinucida cand traiesc in circumstante similare mie? Haide mai, deja a inceput sa mi se faca scarba de asa zisa familie unita. Ba-mi spun parintii ca ma trimit in Romania daca continui tot asa(excuse me, what? serios acum, sa continui "tot asa" cum? Ca ma cert cu fratele? Ca-l dau afara din asa zisa "propria-mi camera personala"? Ca-i spun mamei inainte sa intre la mine in camera sa bata la usa? Lol, traim in secolul 21, asta nu inseamna sa ne respectam unii pe altii nu? Chiar daca asta ar insemna sa bati la usa inainte sa intrii. Wtf). Ba imi spun ca ma dau afara pentru ca fumez si ma droghez(ceea ce nu-i adevarathappy isi inventeaza propriile pareri si ganduri si ma ataca pe mine cu ele si nu ma lasa sa ripostez cu raspunsuri.) Mereu m-am intrebat, oare perspectiva umana e aceeasi pentru fiecare persoana in parte? Fie ca-i asiatic/american/european/african. Oare parintii mei gandesc asa pentru ca ei sunt obisnuiti cu Romania de acum cativa ani, cand te duceai dupa lemne la padure sa nu mori de frig, sau spala-i "niscai" cum zice bunica, ciorapi sa-ti dea 1 Leu? Eu inteleg ca noi stam cam greu cu banii, dar sa fim seriosi, nici sa ma maltrateze cam cum relatam mai sus. Cat despre nationalitatea romana, eu nu stiu daca sa fii roman e vreo pedeapsa sau nu, dar pe mine colegii la scoala chiar ma vad ca pe un roman spurcat rrom =|, daca incerc sa intru in vorba cu ei ori cauta vreun motiv ceva sa rada de mine, ori ma ignora(nici nu am incercat sa le explic ceva, dar nu are oricum nici un efect, totul consta de faptul ca eu-s roman). De ce e atat de rau vazuta Romania in lume? Numai vina tiganilor! Firar ea de treaba. Si m-am tot gandit, oare Romania are atati rromi pentru ca termenul "rrom" vine de la "rrom"?
Ma rog, m-am cam descarcat un pic.

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Si acum,ca tocmai te-ai descarcat postand mesajul acesta pe post de S.O.S.,sa ne linistim si sa discutam"la rece".
Draga Alexandru-Codrut,nu-i nimic in neregula cu numele tau; parintii ti-au pus primul nume fiindca e numele unui barbat curajos,ramas in istorie ca un mare erou si al doilea nume duin dragoste pentru pruncul pe care l-au primit in dar la nasterea ta; chiar daca tie sau unora din jur li se pare ridicol "Codrut",un diminutiv fiind el de la substantivul "codru",nu are nimic ridicol.Putea fi Codrin,Mugur,Viorel sau orice alt nume cu trimitere la registrul vegetal si nimic ridicol nu este in ele,existand asemenea tip de nume in toate limbile pamantului. Daca accepti o parere, personal imi pare ca parintii tai au fost chaIr iscusiti in a-ti alege numele:te-au numit Alexandru pentru a -si exprima admiratia si Codrut pentru a -si exprima iubirea. Daca altii nu inteleg, e semn de prostie crasa din partea lor.In locul tau, decat sa ma supar le-as spune dispretuitor:"Sunteti niste prosti.Nu intelegeti nimic!"Si le-as intoarce spatele.Fiindca sa nu uiti Alexandru Codrut,niciodata nu-ti vei infrange dusmanul plecandu-ti capul in fata lui; fii puternic, accepta-te pe tine in primul rand asa cum esti, cu numele pe care-l porti si pe care-l poti transforma in renume avand incredere in tine insuti si respectandu-ti parintii si chiar usuraticu-ti frate.Cred ca el suporta situatia voastra de straini intr-o lume diferita mai bine decat tine.Da-l afaa din camera daca asta vrei, roag-o pe mama sa bata la usa explicandu-i ca nu vrei acest lucru fiindca te indeletnicesti cu vreun lucru ilegal, imoral sau interzis ci pur si simplu fiindca simti nevoia sa ai un spatiu al tau.E bine ca ai camera ta; te-ai gandit vreodata ca sunt adolescenti care nici macar asta nu au? Tot ceea ce ne-ai spus tu nu e maltratare; cinstit iti spun ca stiu exact ce inseamna copil maltratat:am vazut copii venind la scoala cu un ochi invinetit, cu urechile aproape smulse si chiar cu urme de vergi pe maini sau picioare.Si asta nu era cel mai grav lucru; altii aveau parte de o "maltratare"psihica, aveau tata betiv sau mama iresponsabila.Asadar exista pe lume multi adolescenti tratati mult mai rau decat ceea ce ti se intampla tie.Si ce importanta mai are ca pe vreunul il chema Andrei sau Viorel? Cat priveste romii,ei au creat o imagine detestabila romanilor,dar eu cred ca Europa intreaga,cea pretins rafinata,ar trebui sa inteleaga ca acest neam nu are alta vina decat ca-si respecta natura:la urma urmei ei sunt din fire si traditie nomazi,lingusitori sau necrutatori,dupa cum e cazul razboinici sau lasi precum au fost si inainasii lor care si-au parasit meleagurile indice pentru a-i urma pe mongolii cuceritori in lungile lor calatorii navalnice care i-au adus si prin Europa acum cateva veacuri.Ei sunt o etnie nomada, capabila sa se adapteze oriunde, dar nu lipsita de inteligenta nativa si iscusinta de a insela pe altii.Cat priveste asimilarea termenului de rom cu roman e absolut intamplatoare si nefericita:termenul se trage din denumirea limbii pe care o vorbasc romii,numita"romanes" si fiind un dialect al sansceritei, vechea limba a indienilor.N-are nicio legatura Romania cu romii, acestia existand sunb alte denumiri in multe alte tari europene; spaniolii ii numesc gitani iar rusii rromi.Colegii tai dispretuitori sunt niste ignoranti si daca vrei sa nu te mai agaseze, ignora-i; daca vei fi afectat si suparat in continuare, nu vei rezolva nimic.Romanii au un foarte intelept proverb pentru o asemenea intamplare:"Cu tacerea, le rupi pielea". Vezi-ti de treaba ta, invata foarte bine si lasa-i sa trancaneasca; intr-o zi tot vor obosi si vor gasi ei un alt cal de bataie. Spun asta fiindca nu e doar situatia ta de strain acolo; dar in toate grupurile de copii exista ostracizati chiar pe criterii diferite de ale tale.Ai incredere in tine, ai rabdare si totul va deveni sopurtabil poate chiar vei avea parte NUMAI DE BINE.

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus Alexandre! Am citit și am recitit tot ceea ce ai scris mai sus. Știi ce cred eu, că episoadele astea ale vieții tale sunt niște exerciții de voință, care te formează, te călesc și te pregătesc pentru viitor. Ești un tip cu un deosebit simț al observației, foarte caustic și te aceea, părerea mea este să fii atent la sentimentul acesta pe care-l numim ură. Sunt convinsă că ești destul de cerebral și cu puțin exercițiu o vei transforma în toleranță, de asemenea cred că vei reuși să te integrezi oriunde. Nu este vina alor tăi pentru ce vi se întâmplă, ei nu fac altceva decât se adaptează socității în care trăim. Că tu ai alte convingeri, este foarte bine, dar nu uita, părinții nu ni-i alegem și le datorăm respect. Cât despre rromi și România, a fost o mare eroare a politicienilor români, pentru care acum toți tragem ponoasele.
În accepțiunea mea, tu trebuie să-ți vezi de școală, să te concentrezi pe tot ceea ce ține de educație, iar în momentul în care vei putea să-ți iei propriul destin în mâini să fii pregătit să faci tot ceea ce crezi de cuviință.
O zi cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

| sherlock a răspuns:

Partea cu imaginea strainilor despre noi... Trebuie sa realizezi ca e o caracteristica a tuturor oamenilor de a baga in aceeasi oala, de a marginaliza pe cei saraci, urati, handicapati, pe cei veniti din alte tari, orase, cartiere, chiar strazi, cei de diferite etnii, clase sociale etc, marginalizeaza si rad de cei diferiti si inferiori. Dar sunt metode in care poti schimba totul.

Partea cu familia, eu zic sa incerci sa ii acepti mai bine! Sunt singurele persoane pe care te poti baza de pe tot globul.

Si da nici eu nu ma inteleg cu ai mei si DA urasc tiganii dar nu trebuie sa gasim pe altii vinovati! Daca realizezi... singurul vinovat de absolut tot ce ti se intampla esti tu!

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Frate,unde anume stai in Spania, si eu locuiesc in Spania, Barcelona, Bellpuig si Alcoletge, pentru a ma contacta sa imi lasi id-ul aici sau sa imi trimiti un mesajwinking.

| Lala_Gabriela_1998 a răspuns:

Ei pai au trecut 2 ani de cand ai scris mesajul asta si azi cautam pe gogle imi urasc parintii si asta am gasit si am cautat asta pentru acum asta simt ma simt ca tine nu mi place numele laura al 2 e gabriela dar ma striga lala si mi place de sinucidere nu i vb acum ca na nu sunt eu sfanta dar sa ma omor pentru ceva ce nu merita deloclaughing ma simt destul de nasol si eu am un frate mai mic care parca traieste sa mi distruga viata sa ma faca mereu de ras si sa ma enerveze da pai sincer faptul ca nu am milioane ma afecteaza dar viata ma face sa ma simt si bine deci pun balanta pe bine ( sunt si zodia balanta ) deci nici rau nici bine poate ca daca ar fi doar bine ne am plictisi nu ar mai avea rost asta incerc sa mi bag in capp acum si tot ma simt nasol ok si eu m am descarcat acum happy m-a ajutat putin

| giorgefierarul a răspuns:

Ai incercat sa meri la un Zoo si sa sari cusca la ursi?
Sau otrava de sobolani?
Daca nu idei pe gratis.