| Ruby_9452 a întrebat:

În ce fel muzica vă influenţează starea de spirit şi în ce măsura vă modelează trăirea de moment sau de durată?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Alaturi de poezie, pentru mine muzica e foarte importanta si-mi spune permanent ca viata e frumoasa si merita a fi traita.Fie ca doar o AUD atingandu-mi intamplator si superficial sufletul fie ca o ASCULT si ma las patrunsa pana in adancul sufletului de ea muzica imi poate transforma pe loc o stare de amaraciune in una de speranta, inseninandu-ma, sau ma poate insoti mai mult timp, ca un fond de calm sufletesc melodios pe care se tes intamplarile vietii.Este drept ca, datorita marii sale capacitatii sale de a produce transfigurare sufleteasca, muzica iti poate inculca ideea ca lumea e mai frumoasa decat pare.Sunt momente in care, asemeni unui mare dirijor, imi pare ca pot spune:"O, muzica, tu imi vorbesti despre lucruri pe care nu le-am intalnit niciodata!"Dar e minunat ca putem crede ca ele chiar exista: o mare iubire, generozitate, bunatate. Pentru mine muzica e un val invizibil de sunete armonioase ce acopera toate imperfectiunile lumii.Ma farmeca si ma si-mi face acceptabila viata in egala masura...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica imi influenteaza starea de spirit foarte mult. Ma relaxeaza, imi aduce amintiri, ma face sa zambesc, imi poate aduce lacrimi. Imi modeleaza trairea de moment, indreptand-o spre o noua stare sau accentuand-o pe cea actuala.