| LoveÈℓa a întrebat:

In prezent unde se afla osemintele lui Al.I.Cuza? Ca pe wikipedia scrie ca la biserica Trei Ierarhi din Iasi dar nu sunt sigura ca acum mai sunt acolo.Ca dovada locuiesc in IASI si n-am uzit vreodata de faptul ca osemintele lui s-ar afla la Trei Ierarhi sau asta da dovada cat de mult ma intereseaza istoria.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In ianuarie 2012, osemintele se aflau, inca, in biserica "Trei ierarhi" din Iasi--- pe partea de nord a pronaosului se afla doua nise care adapostesc osemintele familiei domnitorului Vasile Lupu, iar in partea de sud sunt depuse osemintele domnitorilor Dimitrie Cantemir si Alexandru Ioan Cuza. Deoarece osemintele se afla in custodia Mitropoliei Moldovei si Bucovinei, autoritatile locale din comuna Ruginoasa fac demersuri spre a fi mutate de la Iasi in palatul de la Ruginoasa( care a apartinut domnitorului).

2 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Le-a ingropat cainele meu in fundul curtii mele