| Wøodenpints a întrebat:

În ultima vreme am văzut o mulțime de întrebări ale unor dudui de liceu sau generală despre cum să se îmbrace în prima zi de școală. Trec peste faptul că în secolul 21, încă mai există indivizi pe care nu-i duce capul nici măcar cât să-și găsească hainele potrivite.
De ce? De ce trebuie să existe astfel de oameni? M-am cam săturat să le spun la fiecare în parte că nu dă nimeni o flegmă pe cârpele pe care și le-aruncă pe ele, oamenii chiar au chestii mult mai interesante de făcut decât să le admire lor garderoba.
Cam cât de importantă trebuie să te crezi să ai impresia că ar trebui să-i pese cuiva de cum te îmbraci tu în prima zi de școală?
Mi se pare destul de penibil faptul că majrotatea nici măcar nu reușesc să scrie o frază corect, dar asta pare să nu le deranjeze atât de mult. Mai important este să găsească zdrențele potrivite cu care să-și acopere corpul.

Deci, de ce? Nu vi se pare puțin oribil gândul că omenirea a ajuns într-un punct în care este în regulă ca o purtătoare de țâțe să întrebe niște străini cum ar trebui să se îmbrace în prima zi de școală, ca și cum ăsta e singurul scop pentru care se duce acolo?

Penibil este și faptul că fix astea care pun atât de mare accent pe cum se îmbracă si cum arată, au pretenția ca oamenii să le placă pentru personalitatea lor și nu pentru aspectul fizic, dar asta e deja altă chestie.

35 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stai asa, ca dupa ce incepe scoala, la vreo saptamana, incep sa intrebe ce bulendre sa-si puna la banchetul de la vara! Evaluarea Nationala/bacul n-au nicio relevanta! Boarfele sunt baza.
Sa vezi ce socate sunt elevele mele cand, imbracate fiind cu bluze cu 4 numere mai mici, le intreb daca au pe-acasa surori mai mici.
Mi se mai pare interesant, in afara ca habar n-au sa se imbrace, faptul ca nu-si dau deloc seama ca unele haine nu le stau de nicio culoare; arata ca de pe gardul Militiei. Dar... daca se poarta si daca mai au si vreo eticheta cu "staif"...nu mai conteaza.

| Wøodenpints explică (pentru ardnaxur1961):

Cred că știu și de ce banchetul din a 8-a și a 12-a se dă înainte de evaluarea națională/bac. Dacă era dupa afișarea rezultatelor, ar fi fost banchet doar între profesori și 3-5 elevi.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sper ca intr-un viitor apropiat, sa se introduca uniforma obligatorie in absolut toate scolile si liceele din tara! Amin! happy

| Klepto a răspuns:

Raspunsul este in intrebare, chiar si tu ai spus ca doar fetele din gimnaziu si liceu pun asemenea intrebari, rar o sa vezi o fata peste 20 de ani care sa posteze astfel de intrebari, deci le trece pana la urma, sau isi gasesc un consilier vestimentar.
Fiecare etapa a vietii are vine cu nebuniile sale.
Toate fetele sunt printese, nu este vorba ca lumea este atenta la ele si le analizeaza, ci in caz ca le analizeaza, ele trebuie sa apara cat mai frumos imbracate imbracate, stii prea bine ca ne bazam pe infatisare si catalog si analizam persoanale dupa cum le vedem.
Primele zile de scoala este timpul cand te lauzi, cand vii cu hainele cele mai bune, cand vrei sa moara de ciuda celelalte fete, cand faci cea mai buna impresie. Stiu ca nu are sens pentru un tip, dar pentru ele chiar conteaza lucrurile astea.

Internetul are unele influente negative, adica tot ce stiu eu poate fi gresit, dar ce este pe internet este 100% adevarat.

Acuma referitor la ultima afirmatie, pe tema aceea se poate discuta prea mult.

Unele fete trebuiesc suportate, altele ignorate, dar toate trebuie sa fie acceptate asa cum sunt, incercarea de intelege o femeie ( ca barbat ) = deschiderea cutiei Pandorei.

| Leocerba a răspuns:

De ce, Wøodenpints, băștinașii au fost cumparati cu margeluse de sticla? Li s-a indus ideea ca margelusele de sticla sunt ceva nu doar nemaivazut dar si extrem de important.
De ce, Wøodenpints, copiii astia acorda atata interes nu felului de a se imbraca, asta poate fi eventual o pasiune a varstei, ci acorda interes parerii celorlalti in legatura cu felul in care sa se imbrace? Pentru ca nu au inca o parere foarte clara despre ei insisi.Pentru ca li s-a inoculat ideea ca hainele alcatuiesc in buna parte parerea celorlalti despre ei. Ca sa fuga la depozitul de haine si ca sa-si cumpere altele si altele, imbogatindu-i pe domnul zara si pe domnul pull si bear's. Au fost cumparati ca niste bastinasi cu margeluse de sticla, sub ochii adultilor din jurullor, care nu au cum sa-i supravegheze pentru ca si adultii au ochisori de sticla, Wøodenpints.

| Leocerba a răspuns:

Pfiii, am citit integral si raspunsurile, da` ce de admiratoare declarate..."respect maestre","te admir foarte mult", "bine zis", "am mai vazut din raspunsurile tale si chiar te admir" ceva nu-i cuser, nu te lasa cumparat cu margeluse de sticla laughing
(semneaza o băștiNașă)

| Wøodenpints explică (pentru Leocerba):

Eu nu mă las cumpărat nici din mărgele făcute din clitorisul celei mai rare scoici din groapa Marianelor.

| Leocerba a răspuns (pentru Wøodenpints):

Tocmai am ras asa de tare si cu atata intelegere pentru ca asta-i si povestea vietii mele.

| Alyra a răspuns:

Bine zis.

| greyhound a răspuns:

"Oamenilor nu le pasa de cum se imbraca" - oamenilor maturi, cu probleme adevarate nu le pasa insa ceilalti din liceu crezi ca nu gandesc la fel ca cei in cauza?
Acum, ca sa fiu singurul care le ia cat de cat apararea, zic asa: Viata de liceu pe care am avut-o noi nu difera de cea de acum, poate s-au accentuat cateva probleme dar ele existau deja.
Au trecut cam 10 ani de cand eram licean dar si pe atunci se punea pret pe haine, smecherie, golaneala. Si atunci conta cel mai mult perceptia, nu era vorba de cine erai ci de ceea ce pareai a fi, si multi incercau sa faca o impresie cat mai puternica, nu prea contau mijloacele.
Insa sunt suta la suta convins ca doar o mica parte din aceia mai gandesc la fel si acum. Viata are un uimitor talent de a te face sa-ti schimbi prioritatile.
Asa ca nu-i judeca prea aspru, sa nu le facem crucea inca de pe acum caci omul se mai schimba, si daca nu, vor primi ce merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să crezi tu că nu contează îmbrăcămintea, cel puțin la liceu.

Prin haine transmiți un mesaj. Indirect sau direct.
Pozitiv sau negativ.
Reactiv sau fad.
Arăți ceva despre simțul tău estetic. Despre convingeri.
Despre decență.
Despre idei.
Și normal că societatea pune accent pe aspectul fizic.
Dar să întrebi cum să te îmbraci mi se pare o prostie, asta trebuie să decizi tu, nu să primești mură-n gură.
Și în clasele mici, da, nu contează. Atunci ești inocent, te murdărești de cerneală, te julești și îți rămân cicatrici câteva săptămâni de la joacă, dar în adolescență se schimbă situația.

Un copil îmbrăcat mai modest poate fi asuprit de restul care își permite (depinde de mediu, nu e mereu la fel).
Dacă nu îl scoate atitudinea...

| Wøodenpints explică (pentru anonim_4396):

Păi, dacă îmbrăcămintea contează atât de mult pentru ele, asta îmi dă voie mie, să le cataloghez drept niște creaturi superficiale care n-au nimic interesant sau relevant de spus.
Îmi place că ăstea pun atât de mare accent pe cum se îmbracă, și cum ai spus și tu, vor să-și exprime ideile, personalitatea, să transmită un mesaj prin aspectul fizic, dar nu le place să fie judecate după aspectul fizic.
Cred că n-ar mai trebui să comenteze nimic atunci când eu le pun eticheta de bucăți irelevante de carne fără pic de creier. Pentru că asta-mi inspiră hainele lor și grija lor pentru haine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Hai să luăm cel mai optimist caz: arată și se îmbracă bine.
Ar trebui să aibă un simț estetic ok cât să nu fie penibile și puțină inteligență să știe să le îmbine, să aibă grijă să nu arate urât.
Devine o problemă când au două corigențe la activ și ele nu întreabă despre materie (și nu le pasă), ci despre cum să se îmbrace, iar distribuirea atenției și a intereselor, când nu se duce unde trebuie, da, o cataloghează superficială. Dar nu dacă se îngrijește de aspectul ei.
Dacă o dau în bară cu îmbrăcămintea, normal că vor găsi o scuză, ce crezi?
Dacă-s grase sau skinny, normal că o bucată de haină nu mai schimbă nimic.

| Wøodenpints explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce înteleg alții prin a te îngriji de aspectul tău, dar dacă cineva crede că a fi un om îngrijit înseamnă să te îmbraci la modă și să stai 2 ore în fața oglinzii înainte să ieși din casă, e un mare dobitoc.
A fi îngrijit înseamna să ai niște haine decente și curate și nimic mai mult.
Oricât de bine ar arăta una la corp, oricât de profesional ar fi machiajul ei, oricât de elegante și de la case de modă de prestigiu ar fi hainele ei, o voi cataloga tot o strâmbă superficială pentru că încearcă să arate ceva prin haine și alte chestii de genul.
Eu până acum n-am întâlnit niciuna să fie așa cum am spus eu mai sus și să aibă și ceva în cap. Să poți extinde o discuție cu ea pe mai mult de 2-3 subiecte și alea nu mai complexe decât "cum e vremea afară".
Da, n-am nimic împotrivă că o fată încearcă să se îngrijească și să-și acopere eventualele defecte, dar când aspectul fizic este prioritatea ei în viață, deja o bag la categoria de oameni extrem de idioți și curve superficiale cerșetoare de atenție și mădular.

| denismaria92 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Tu ai avea nevoie de niste sfaturi in materie de haine.happy hainele conteaza. uita-te in oglinda mai des happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil un sfert din fomeile care intreaba asta, repeta anul asta clasa, deci se subintelege ce conteaza mai mult pentru ele. Unele chiar n-au imaginatie, iar altele sunt doar niste proaste care trec anul cu pile, astfel principalul scop ramanand etalarea perdelelor de acasa. Intalnesti o gramada de putori din astea prin licee sau scoli. Desi ele vor sa bifeze in acelasi timp si etalarea cu haine pompoase, dar si inteligenta, nu le ies schemele, dar ele asa tind sa creada. Astea trebuie sa aiba in jurul lor doar pedofili sau baieti care sa le beleasca curul de palme sau sa le pipaie, macar atat. Acum am si eu o rugaminte, poti sa-mi zici si mie cu ce sa ma imbrac in a doua zi de scoala? laughing

| svartirhimnar a răspuns:

Cam aşa e. În loc să pună mâna pe o carte, ele umblă după haine. Care probabil nu le acoperă mai mult de jumate de fund.
Panarame de copile, n-ai ce să le faci.

| Hevnoraak a răspuns:

Lumea e ahtiată după aspect lor şi a celor din jur, eşti bine îmbrăcat şi aranjat eşti cineva pentru că faci impresie şi tot ce contează.
Mergi la şcoală să te întâlneşti cu prieteni să discuţi despre sex and drugs şi să faci paradă cu hainele şi accesoriile tale.
Lumea asta trebuie să moară neapărat.

| Okkultist a răspuns:

Ai punctat bine. Ai dreptate!
Intr-un fel sunt de parere ca si,, toalele" conteaza! Eu in ce-a mai mare parte a mea port costumul, negru cel mai des. Nu conteaza ca sunt la scoala sau afara. Mereu pun o capasa, pantofi, cravata, sacou samd.
Costume pentru scoala.
Costume pentru afara.
Pe mine m-a ajutat mult acest aspect.
Inclusiv cand am avut de rezolvat o problema, altfel se uita la mine daca ma vedea ingrijit, educat, etc.
Ce pui pe tine este foarte important, este important sa adpti o postura serioasa si dreapta, sa nu vorbesti,, peste" celalalt.
Aceste lucruri dupa parerea mea cel putin, sunt foarte, foarte importante.
Eu la scoala, inainte sa o termin, eram printre singurii ce respectau uniforma.
In 8 ani, si nu exagerez nicidecum, am venit o singura data fara uniforma.
De ce? Pentru ca m-a obligat situatia, deoarece nu aveam voe sa venim bine imbracati deoarece m-am inscris la adunat gunoaie. (Protejarea mediului samd).
Aceste lucruri tin de educatia, si de principiile fiacruia.
Crede-ma! Cand vedeam pitipoancele din clasa, ca aveau tot felul de chesti absurde si indecente, si erau pline de figuri avand 2 lei in buzunar, imi sareau capacele.
Aveau pantalonii de uniforma in banca, cand era nevoie si venea directoarea, sau directorul in altii ani, ele isi puneau pantalonii si uniforma pe ele. Dupa, bineanteles...renuntau la ele.
Acest lucru nu il suportam, nu suportam nici sa le parasc, dar mi-se pare o lipsa de educatie!
Uniforma deosebeste restul persoanelor de peste drum
Cat timp mai era sa descoperim ca sunt insarcinate?
Am avut 5 cazuri in scoala de asa ceva, nu e o scoala rea, chiar buna. Dar, prostii multi!
Sa ne gandim putin ca anul acesta o copila de 14 ani sau 15 a ramas insarcinata. Am vazut poze pe telefonul cuiva de la partida de,, dragoste". Adica sa fim seriosi, nu pot accepta asemenea jegarime!
Este important cum te duci prima zi, dar este si mai important sa te menti frumos. Pentru ele frumosul inseamna 6 zdrente (piese), imbinate cu un stil de maneliste. Tot felu de rahaturi.
Cand ma uit la ele vad niste viitoare curve.
Imi iertati expresile dar asa gandesc.
La banchet, toate colegele mele au venit machiate, sperand sa impresioneze aratand ca niste curve. Cu o tona de fond de ten. Nu mai vorbim ca forma lor corporala nu este definita, si nu pot sa se imbrace asa sumar la varsta asta. Dupa daca le violeaza un boschetar legea il baga pala la puscarie. Nu ma intelege gresit dar Hitler stia intr-un fel ce zice, intr-un fel. Toate au pretenii sa gaseascva barbati frumos, si anumiti barbati la fel. Cica:,, Mie nu-mi place aia, ca nu mai este buna la pat" etc. DAR! El nu se uita ca arata ca un porc! Ea nu se uita in oglinda, daca s-ar uita ar vedea o curva. Este important, trebuie sa le atragem atentia.
Poate ma consideri si pe mine exagerat cu costumul, acum... asa am fost educat! Cel putin pe mine m-a ajutat FOARTE MULT o atitudine sumbra in fata lumii.
Acum sa speram ca cand voi incepe iarasi, sper sa am niste colege educate si sa respecte uniforma. Desi la liceul unde ma duc nu este neaparat obligatorie. Ar trebui sa fie amendati!
Iti dai seama, eu respect o regula si ele nu!
Mai mult, daca intrazneam sa nu am uniforma o zi (prin absurd) sigur mi s-ar fi atras atentia. De ce?
Pentru ca...ASTA-I ROMANIA...
O seara frumoasa!

| Wøodenpints explică (pentru Okkultist):

Nu stiu, eu mereu oriunde m-am dus am aruncat pe mien aceieși blugi decolorati și același tricou vechi cu mânecile tăiate. Da știu că semăn cu un pușcăriaș, dar mereu am preferat să fiu remarcat prin ce spun și ce fac nu prin cum arăt. Iar cine se oprește la aspect ignorând ce spun, oricum nu ar fi meritat să asculte.
Ținutele elegante sau alea casual mi se par incolode, oribile și m-aș simți ca un pinguin în ele.

| Okkultist a răspuns (pentru Wøodenpints):

Este ok! ^.^ Eu-s si fan blutengel. samd. Oricum e bine cum gandesti. Chiar ma simt bine sa mai remarc oameni ca tine! happy

| LetMeHelp a răspuns:

Buna...

Stii te admir foarte mult ca ai pus o astfel de intrebare.

Hai sa iti explic eu cam cum sta treaba.

Fiind vorba despre eleve, deci implicit de scoala, in fiecare clasa exista vreo 5-6 fete care se cred pe podiumul de moda, in loc sa se creada intr-o clasa. Ele dau mult mai mult pret pe boarfele de pe ele decat ca o sa repete materia sau clasa.
Intre fete exista mereu invidia aceea si cele 1000 de ace care tintesc mereu pe haine prima data cand se vad.
Daca una dintre ele se imbraca mai putin vulgar decat celelalte, incepe sa fie exclusa din glupul lor "exclusivit".

Pana la urma eu nu inteleg de ce ar trebui sa ne batem capul cu astfel de specimene care se cred supermodele, si care de fapt nu sunt decat acel punct negru de pe planeta nacut pentru alocatie ( scuzati-ma, dar alta exprimare mai buna nu am mai gasit).

O seara buna.

| Wøodenpints explică (pentru LetMeHelp):

E trist că acel punct negru începe să devină o pată. Mai mare pe zi ce trece...

| LetMeHelp a răspuns (pentru Wøodenpints):

Da. e foarte trist.

| nowar a răspuns:

Am observat chestia asta pe TPU ...si mi se pare penibil mai ales ca iti faci atatea griji pentru prima zi de liceu, vorba ta parca i-ar interesa pe altii ce toale pui pe tine thinking

| Bubutita a răspuns:

Mmpai..incearca sa nu mai dai importanta acestor intrebari legate de,, outfiturile lor''.happy
Lasa-le pe ele cu hainele lor.
Raspunde la intrebarile la care iti face placere sa raspunzi.Zic

Răspuns utilizator avertizat
| RennaM a răspuns:

Da este adevarat si trist...mie chiar nu mi se pare interesant e ca una are tocuri de 20 cm, cealalta are fusta mini de i se vad chilotii si alta zici ca acuma o venit de la coafura, manichiura, si tot asa mai departe... mie imi vine sa plang ca unii in loc sa intrebe cum o sa incepem anul scolar ce profi noi o sa avem si chestii de astea, pe ei i preocupa cum sa se imbrace in prima zi de scoala.Nu sunt nici pro nici contra uiformei scolare, dar sunt unele pitipoance (in cazul meu mai tot liceul e plin ba de pitipoance ba de cocalari) la care le-are trebui o uniforma scolara ca pe vremuri ca si materialu conta de care porti ca daca nu-l purtai pe cel corect ti se dadea o nota mica + ca ti se scadea nota la purtare si te trimitea si acasa. Sper ca asta sa se schimbe ca pe nimeni normal la minte nu preocupa cum te imbraci la scoala.

| pTheodora a răspuns:

Am mai vazut din raspunsurile tale si chiar te admir. Nu vreau sa adaug nici un comentariu la ceea ce ati comentat voi aici deoarece tot ce am vrut sa adaug a fost deja adaugat. Totusi, pot sa spun ca ma bucur ca am mai dat de niste oamnei rationali si cu toti neuroni acasa.

| BBnikki a răspuns:

Si eu sunt fata si m-am gandit cum sa ma duc in prima zi de scoala, dar niciodata nu m-am gandit sa intreb pe cineva, mai ales necunoscuti care nici macar nu stiu ceea ce ma avantajeaza sau ceea ce se aseaza bine pe mine, cum sa ma imbrac. Sunt de parere ca propria persoana ar trebui consultata cand vine vorba de imbracaminte fiindca daca te imbraci cum iti zice nu stiu-cine si tie nu iti sta bine, oamenii tot pe tine te vor judeca

| Wøodenpints explică (pentru BBnikki):

Dacă îți pasă de cum te judecă ceilalți, ești idiot.

| BBnikki a răspuns (pentru Wøodenpints):

Asta e parerea ta si ( cred ca) o poti motiva. Dar unii( si fete si baieti) iau in considerare ce zice lumea fiindca nu au altceva de aratat decat un aspect fizic placut si de aceea cer parerea nu stiu-cui. Chiar daca le place sau nu sau chiar daca le sta bine sau nu ei poarta respectivul articol vestimentar pentru ca asa a zis cutarica.

| Wøodenpints explică (pentru BBnikki):

Da, știu, văd și eu o grămadă. Oameni care nu se pot îmbrăca decât cu ce vor ceilalți.
Când eram în liceu, era febra aia a hainelor "de firmă". De firmă e mult spus, că erau aduse în vagoane de la turci, da aveau emblema, care îi încânta pe mulți.
Orice distrus care nu era în stare să lege două cuvinte avea haine "de firmă". Nu conta că nu-i vine bine, că este un model oribil, că nu-i place culoarea, atâta timp cât aveau firma pe ele le purtau peste tot.
Îți dai seama ce impresie mi-am făcut eu de oamenii care se îmbracă cu haine acceptate de ceilalți.

| Alcszusa a răspuns:

Sincer m-am plictisit si eu, sa vad si sa aud chestiile astea.Pe mine sincer ma degusta. Habar nu au sa scrie corect dar de imbracat tot se imbraca " frumos" si in primul rand se duc la scoala nu la plimbare sau club dar ele vor sa "le placa " baieti mai mari.laughing

| MIKIdutza8 a răspuns:

Asta este viata,nu te poti opune,iar daca o vei face,oamenii te vor considera ticnit/achatterbox sau "demodat/a"laughing.Nu zic sa faci sau sa te imbraci ca ele sau chiar ei,cel mai bine e sa fi tu insati,eu una sunt mai indiferenta ma imbrac cu ce am, bine acum sunt si eu fata si tin sa am o tinuta frumoasa si decenta, dar nu exagerat, mai mult ma preocupa gandul ca tara asta se duce din ce in ce mai mult de rapastraight facemulti pleaca din tara pentru ca nu au cu ce sa se intretina, pana si cei mai importanti pentru mine:-