| ingerashpierduth a întrebat:

Inca de cand eram mica am avut un prieten foarte bun care era doar cu 2 saptamani mai mare decat mine si ne petrceam aproape tot timpul impreuna.Eram de nedespartit. Dar inainte sa mearga la scoala s-a mutat la oras.Cu toate astea venea in weekenduri la bunici si facem teme impreuna, ne jucam etc... Inainte sa se termine scoala a venit la noi la banchet si ne-am distrat de minune.La inceputul vacantei venea doar pe la mine, ieseam seara afara cu prieteni etc... Dar acum s-a schimbatstraight face A venit aici o fata la bunuci ei iar el cred ca s-a indragostit de ea fiinda petrece foarte mult timp cu ea si pe mine nici nu ma mai baga in seama.Ieri doar ma salutat si atat.Si mi-e firca sa nu-l pierd.Eu tin la el ca la un prieten si nu mai mult. Ce as putea sa fac?

2 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Pai, daca esti cu adevarat prietena lui trebuie sa-l intelegi. Se afla intr-o relatie si se implica foarte mult. Eu nu as avea ce sa-i reprosez. Lasi lucrurile sa decurga de la sine, nu pune presiune asupra lui, nu incerca sa-i ceri explicatii. E posibil sa creada ca doresti sa-l desparti de respectiva fata, fapt ce va duce la degradarea relatiei voastre de prietenie. Eu zic sa-l sustii si nimic mai mult. Daca intr-adevar te considera prietena lui, cu siguranta isi va aduce aminte si de tine.
In caz contrar nu ai pierdut nimic, decat un amic. Amici gasesti la orice pas.

| budeanu a răspuns:

In primul rand recunoaste ca i placi.Incearca sa te imprietenesti cu fata aia si spune-i lucruri rele despre el(chiar daca nu e asa). Ea il va ura si apoi du-te si spune i ca fata aia nu te doreste chiar de ar fi impuscata in cap. El daca o place se va supara si incearca sa il consolezi.Sa ii spui asa ceva:fata aia nu te merita.Esti un baiat minunat! Si in plus o sa ma ai tot timpul pe mine!
Succes! fundita?