| Richard_6376 a întrebat:

Intai de toate, buna ziua. Am aflat de pe google de acest site si as vrea sa pun o intrebare.

De fapt, este un fel de poveste, dar o voi rezuma pentru a nu ocupa atat de mult spatiu. As vrea sa nu raspundeti decat daca ati citit tot. Am 36 de ani, ma cheama Raul. Sunt un om respectuos, toti cei care ma cunosc spun ca sunt bine crescut si ma felicita fiindca "nu mai exista multi astfel de oameni", desi eu de mic, de cand aveam 13 ani am plecat de la casa parintilor din cauza tatalui meu, prea ocupat de propria-i ura inecata in bautura pentru a ma creste si mamei mele ignorante. Am fost norocos ca, dupa putin timp de la plecarea mea, am fost gasit de un baiat cu un an mai mare ca mine, a carui familie foarte primitoare m-a "adoptat" si m-a invatat tot ce stiu acum. Le sunt foarte recunoscator.

De-a lungul timpului doar ei mi-au fost alaturi, mai ales baiatul acela, il cheama Cristi. El mi-a dat primele carti adevarate sa le citesc [inainte, cand eram la parinti, cred ca am citit de 10 ori aceleasi carti, vreo 5 la numar, singurele carti cat de cat bune din casa], parintii lui m-au dat din nou la scoala, chiar mi-au angajat un meditator si am invatat sa cant la chitara. Nu pot spune cat de recunoscator si in acelasi timp cat de rusinat ma simt, oamenii acestia sunt ca o familie. Nu am putut sa le cer sa ma inscrie la o facultate, eu fiind nu asa bun la invatatura as fi intrat la cu taxa, am in prezent 12 clase.

"Problemele" au inceput sa apara pe la varsta de 24-25 de ani. Nu am gasit pe nimeni de care sa fiu mai apropiat decat Cristi, n-am avut niciodata prieteni, doar cunostinte cu care ma vedeam din cand in cand. La varsta de 25 de ani s-a intamplat prima data, a fost cel mai frumos moment din viata mea de pana acum si nu cred ca va mai fi altul sa-l intreaca. Daca pana atunci homosexualitatea era un subiect indiferent de care nu stiam mai nimic, la 25 de ani am avut prima experienta. Orientarea mea sexuala nu este o problema pentru mine, este o problema pentru ceilalti si acesti "ceilalti" vad ca sunt tot mai multi. Eu personal cred ca acest lucru este un dar, nicidecum ceva de care sa-mi fie rusine. Nu ma intereseaza prea mult cum sunt vazuti homosexualii in lume/ in Romania, sunt oameni si oameni, nu-i apar. Nu am considerat niciodata ca fac parte dintr-un grup anume. Nu sunt genul care se plimba cu prietenul de mana pe strada, se saruta in public, poarta haine roz si mulate, sunt un om cat se poate de comun, nu-mi place sa ies in evidenta.

Din pacate ceilalti fac ce fac, sapa ca niste caini in pamant dupa os in sufletul omului ca sa gaseasca ceva ce nu-i in comun sau care in viziunea lor e gresit si acuza fara motiv. Intai a aflat un singur om care credeam ca mi-e prieten, a doua zi au aflat jumatate din cunoscuti. Asta se intampla cand aveam vreo 29 de ani. Toata lumea a inceput sa ma vada altfel, cateodata sa ma ia "la misto", desi ei nu-si vad propriile defecte si-l vad pe al meu [de fapt nu e defect, dar ei asa il considera]. A trecut mult timp de atunci, am inceput sa ma obisnuiesc cu insultele oamenilor. Ganditi-va, au inceput pustii de 14-15 ani din cartier sa ma strige gay, "rupt in c*r" sau poponar pe strada, asta din cauza parintilor lor. Nimeni nu stie ce e in sufletul meu, cum am crescut, cum "fratele" Cristi a devenit "iubitul" Cristi. Nimeni nu stie, dar toti ma judeca. Incerc sa nu ma incarc cu toate acestea, dar sunt o fire sensibila, acumulez in mine si bufnesc in plans cateodata, aparent fara motiv.

Acesta este exemplul meu, insa stiu ca aproape orice om este judecat inainte sa deschida gura si sa-si spuna povestea. Nu stiu... Simt ca nu mai exista speranta, nu neaparat ca sunt homosexual si sunt tratat cum sunt tratat, ci cand vad atata ignoranta si atata nesimtire. Probabil sunt eu prea sensibil, insa sunt de parere ca viziunea mea e cea corecta. De ce sunt unii oameni asa de egoisti, prost crescuti si ignoranti, de ce arunca cu jigniri ce te pot marca pe viata?

Ce as putea sa fac?

12 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Salut eu nu o să te jignesc, nu ăsta este scopul pe TPU, ci scopul este să ajutăm dacă putem, țara asta e plină geme de fete frumoase, cum mă frate nu ți-ai găsit o fată, ce plăcere găsești în ceea ce faci? Unii oameni care tu zici că fac mișto sde tine, ei vor ca tu să te îndrepți,nu e normal ce faci, nu vrei și tu să ai familie, nevastă copii? Termină cu comportamentul ăsta, ești om în toată firea nu ești un puștan, iar pe deasupra ce părere ai dacă ai afla că Dumnezeu condamnă homosexualitatea? El a creat bărbatul ca să se bucure alături de soția lui în cadrul căsătoriei de relații sexuale aprobate de el.

| BRG a răspuns:

Bună Yume tu o puștoaică de 17 ani, ce știi tu despre viață, ți cum poți să spui că pun întrebări tîmpite, fiecare pe acest site pune ce întrebări vrea da? Cine te crezi de î-mi spui mie că pun întrebări tîmpite? De unde ști ce și cine sînt? Mă cunoști de undeva? Tu vezi-ți de viața ta și nu te m ai lua de mine, iar băiatul ăla dacă vrea să fie homo este păcatul lui, va murii așa cum mor toți homosexualii de sida, asta a ales asta are, Dumnezeu în curînd îi va distruge pe toți AMIN.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

1,2,3,4,5,6,7 aliniate. Da, le-am citit deci pot raspunde.
D-zeu nu este de acord cu homosexualitatea. Sentimentele pe care le porti pentru ''iubitul Cristi'' sunt de recunostinta si nimic mai mult.
Cristi_din_Bucuresti +1

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@Richard, daca tu nu crezi in D-zeu si in viata spirituala(/viata vesnica,cea de dupa moarte),atunci care crezi ca e scopul tau in viata? Pentru ce traiesti,daca nu speri că dupa moarte vei merge undeva,intr-un loc mai bun,plin de iubire? nu poti sa zici ca D-zeu nu exista pentru ca n-ai dovezi sa dovedesti asta. Si sunt mai multe dovezi care arata ca D-zeu exista. Una din ele esti chiar tu. De ex: Biblia,din care reies intamplarile si minunile facute de Iisus Hristos,Sfintele Moaste care fac minuni si tot felul de minuni care li s-au intamplat multor oameni. Citeste macar o data Biblia si o sa vezi ca sunt multe lucruri pe care le vei descoperi despre existenta lui D-zeu. Chiar imi pare rau pentru ce ai indurat in copilaria ta,si inteleg. Dar am vrut sa te intreb daca nu cumva sentimentele tale fata de *Cristi sunt mai mult de multumire si admiratie. Pentru ca vezi,tu n-ai avut parte de iubirea familiei tale iar acum tu ai cautat iubirea intr-un om,iar cel mai apropiat a fost Cristi. Dar ar trebui sa te gandesti la el ca la un frate nu ca la un iubit,deoarece ati copilarit impreuna iar din moment ce familia lui te-a adoptat sunteti intr-un fel frati. Acum eu nu vreau sa-ti dictez ce-i bine si ce nu sa faci. E alegerea ta, o respect, si sper sa gasesti calea cea mai buna care ti s-ar potrivi. Dar tot nu cred ca ar trebui sa continui aceasta relatie cu *Cristi deoarece imbatranesti si nu vei stii niciodata cum este sa ai o familie iubitoare(nevasta si copii). Daca candva o sa-ti intemeiezi o familie sa nu faci cu copii tai ce-au facut parintii tai cu tine cand erai mic. Ok. Te salut. bye

| DeeaBlondiii a răspuns:

E foarte emotionanta povestea ta.Nu pune la suflet vorbele rele lasa lumea sa vorbeasca, tu fii mandru de ceea ce esti.Criticile nu ar trebui sa te doaboare dar nici laudele sa te ridicewinking. Asta este Romania, daca ai fii in alta tara ai fii tratat altfel, oamenii de aici sunt mul mai reci mistocari cauta sa faca rau pentru ca in viziunea lor sunt smecheri.Tu trebuie sa fii sigur pe tine sa crezi in tine si in dorintele pe care le ai.Si cuvintele pe care le-am spus vin din gura unui copil de 15 aniwinking

| Ruddy_2272 a răspuns:

Ok,ti-am inteles povestea.Ai avut o viata grea, te-au ajutat niste oameni ca pe copilul lor. Tu cum i-ai rasplatit? Te-ai pus vreodata in locul lor? Eu de-asta te-as judeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul rand vreau sa te felicit si eu pentru ceea ce esti acum si ca nu ai clacat datorita problemelor prin care ei trecut.Nu stiu daca aceste cuvinte te ajuta in vreun sens venind de la o adolescenta de 17 ani dar trebuie sa iti spun ca te admir!
In ceea ce priveste orientarea ta sexuala, personal am multi prieteni care au aceasta orientare si nu inteleg de ce pare un lucru atat de deranjant.Mie mi se pare un lucru frumos, mai ales cand ajungi sa simti dragostea pura care o emana cei doi. Poti de ochii lumii sa ai relatii si contacte sexuale cu multe femei, sa devi un om fals, sa fii ridicat in slavi in ochii altora, dar asta te ajuta cu adevarat? Poti fi impacat cu tine stiind ca esti fals?
Nu ai precizat daca prietenul tau Cristi, iti impartaseste sentimentele, sau poate nu am inteles eu si imi cer scuze daca este asa.Atata timp cat omul acela te iubeste, atata timp cat ti-ai gasit linistea langa el, de ce te doare ceea ce spun alti?
Iti inteleg sensibilitatea poate mai bine ca oricine, insa ai o varsta, multa experienta de viata si multa fericire daca vei privi catre viitor.
De fapt nu te mai intoarce in trecut si nu te mai gandi la viitor, ci traieste prezentul! Fiecare minut, bucura-te de el!
Crede-ma ca am vazut relatii total opuse.Am vazut cum dragostea dintre doi baieti poate fi mai frumoasa si mai pura decat dintre un baiat si o tipa.
Lasa jignirile stiu ca e greu si poate nu exista posibilitatea sa va mutati doar voi doi, undeva unde nu va stie nimeni, dar asta ar insemna sa va ascundeti si nu e cazul.
Tot ce vreau sa stii e ca fiecare om are ceva special, iar tu esti un om cu adevarat special! Ai incredere in tine si in dragostea ta si las-o sa eclipseze toti tampitii care nu stiu sa lege doua fraze corect, dar stiu sa jigneasca!
Numai bine, nu uita ca nu trebuie sa dormi ca sa poti visa. ^_^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.s. Cristi din Bucuresti tu care pui intrebari atat de tampite de genul " ce masini va plac" si " va place salata de rosii" nu stiu daca poti spune care este scopul TPU!
Ce sti tu despre femei din moment ce intrebi " doamnelor de ce nu va place sa vi se sarute mana"? Nu mai raspundeti numai din lipsa de ocupatie si ganditi inainte de a scrie chiar daca creierul nu e in relatii asa bune cu gura/mainile.Ma dezgusta mesajul tau! Cine esti tu sa spui cuiva ce este bine si ce nu?!
Ti-as sugera sa stergi tampenia aia si sa inveti sa vorbesti si sa gandesti! Bai amintesteti cine esti inainte sa judeci pe cineva! Gandeste-te la viata ta si la cine si mai ales ce esti tu! Il mentionezi pe D-zeu, atunci cum iti rezervi TU dreptul sa judeci si sa spui in ce directie sa mearga viata cuiva?! Lasa-te de dat sfaturi daca nu sti cu ce se mananca! Nu esti cu nimic mai bun decat ignorantii aceea despre care vorbea Raul!
Numai bine!

| evilcookies a răspuns:

Acesti oameni se comporta asa fiindca traiesc in societatea asta unde toti te vor "normal"(mediocru)! Daca ar fi sa iei pe fiecare in parte, ai vedea ca n-ai fi asa de judecat cum esti atunci cand o persoana se "bazeaza" pe altele din toate punctele de vedere. Ai putea sa-l numesti "efectul turmei" unde boul sef, ca sa-i controleze pe altii, le zice ce sa faca, ce sa creada si ce sa gandeasca. Socieatea nu vrea sa "fi tu insuti" fiindca atunci tu nu mai poti fi controlat. Ceea ce vreau eu sa spun este ca oamenii se comporta asa intr-un mod inconstient pentru ca altii superior lor (ex. parintii asupra copiilor) le dicteaza tot. Cea mai buna arma a ta este ignoranta. N-ai idee ce mult ii doare cand te vad ca nu-ti pasa! Data viitoare cand mai dai peste mucosii aia, ignorai, ba chiar zambeste! O sa vezi atitudinea lor fata de tine cand o sa observe ca efortul lor depus in a te face sa te simti prost nu a dat roade. Succes in viata si Keep it real!

| Loredana_5130 a răspuns:

Buna,trebuie sa-ti sustii alegerea facuta, nu toti omenii gindesc ca tine...Nu-ti pierde speranta! Incearca sa aflii de la altii cum reusesc sa depaseasca aceasta problema, pentru ca eu sant sigura ca nu numai tu treci prin asa ceva...nu esti singurul! Mult succes!

| Richard_6376 explică:

@Cristi din Bucuresti, am incercat sa-ti dau un mesaj pe privat dar nu stiu ce are de nu merge. O sa-ti scriu aici ce-am scris in mesaj.
"Buna, am vazut ca mi-ai raspuns la intrebare. Vreau sa fiu scurt, asa ca n-o sa scriu prea mult.
In primul rand, daca scrii cu diacritice nu inseamna ca stii limba romana, am vazut ca ai dificultati la gramatica.
Nu stiu ce e-n capul tau, si sa mor daca vreau sa aflu. Stiu, am pus intrebarea pentru a vedea ce ganditi voi cei de pe site despre ce am scris, dar tu ai intrecut masura. Sida nu au doar homosexualii, si sida nu se ia daca faci sex protejat.
In alta ordine de idei, esti indobitocit de spiritul microbisto- crestin, nu dau 2 lei pe Dumnezeul pe care-l venerezi tu. Nu exista ceea ce venerezi, e doar o forma de manipulare.
Femei exista, dar nu poti spune ca toate femeile merita atentie. In momentele grele prin care am trecut imi doream sa vina cineva sa ma salveze si sa-mi repuna zambetul pe fata. N-am gandit cum sa arate acel cineva, ce religie sa aiba sau ce sex sa aiba. Intr-un final mi s-a dat ce-am cerut, un om minunat, si trebuia sa fiu prost sau orb sa nu profit. Pentru mine e un lucru foarte bun si nu inteleg de ce judeci orbeste. Esti doar un alt ignorant. "

| Richard_6376 explică:

@PaladeOvidiu, n-am zis ca nu cred in Dumnezeu, am zis ca nu-l venerez cum face Cristi din Bucuresti. N-as vrea sa trec la capitolul religie, dar in viziunea mea Dumnezeu e rau, cum credeti voi ca Satana/ Lucifer e rau. Ma rog, e mult mult de explicat, am citit carti despre subiectul asta, deci nu sunt psihopat. Cat despre "cine m-a creat", eu cred ca mama. Iar pe mama bunica, iar pe bunica stra-bunica. E simplu. Si-n plus, nici tu [nici nimeni] n-are dovezi ca exista o entitate.