| sndjulian a întrebat:

La ce se refera mai exact "tema si viziunea despre lume intr-un tablou din Luceafarul"?

Răspuns Câştigător
| morningstar a răspuns:

Se refera la modul in care Luceafarul ca astru 'vede' lumea in care noi traim. La viziunea lui despre oameni, despre nemurirea pe care o detine el fata de starea de muritor a oricarui om. Te poti inspira mai ales din finalul poeziei 'Luceafarul', din ultima strofa unde acesta isi exprima dezamagirea.

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Cum adica "intr-un tablou din Luceafarul"? De ce nu spui "in poezia Luceafarul"?