| LoveForShania a întrebat:

La meseria Judecator, facultatea drept, care profil este potrivit pentru aceasta facultate? Stiinte sociale (romana, istorie, limbi straine etc. ) sau Real (mate, chimie, fizica, biologie). Eu as vrea sa dau la real (tot timpul am fost cu mate si cu stiintele astea) dar nici prima categorie nu m`ar deranja. Adica la romana e super (media 10), istorie la fel, limbi straine stiu vreo 3, dar pana atunci mai invat. Mate imi place si sunt chiar ma pricep, si la celelalte.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe uman dar mai învață să te exprimi că dacă ai să ajungi magistrat și nu ești bine înțeleasă riști să te pierzi pe drum.
Niciodată nu repeta un cuvânt de două ori în aceeași propoziție, frază, da? Cel mult folosești un sinonim al lui!
Baftă să intri la magistratură. E cale lungă și obositoare.
Pa, pa.

| vip 2010 a răspuns:

Du'te la un profil uman, daca iti place chiar atat Dreptul. Daca te descurci bine la romana si stii si cateva limbi du'te, insa eu ti-as recomanda sa mergi la stiinte sociale, din diferite motive.Pana la urma profilul nu prea conteaza.

| HappyUserUnknown a răspuns:

In mod normal, profilul uman e cel mai recomandat (dat fiind ca la Drept iti trebuie romana si ceva latina), insa in ziua de azi nu mai conteaza profilul si facultatea pe care urmeaza s-o alegi. Adica poti merge la profil uman si sa urmezi o facultate care te pregateste in domeniul profilului real (de ex. poti ajunge contabil, prof. de mate, sau mai stiu eu ce laughing ), si de desigur, situatia se aplica si in cazul tau. Am spus ca este recomandat sa alegi profilul uman, pentru a-ti forma o pregatire mai dezvoltata a limbii romane si a latinei, insa ti le poti insusi pe parcurs, chiar daca alegi realul. Pe scurt, nu conteaza, du-te unde-ti place tongue. Am un prieten care a fost la profil real si in cele din urma a ales Dreptul, iar acum o duce bine la facultate. Sper ca te-am lamurit! happy