| Reveica_Agavriloaei_1962 a întrebat:

Luceafărul este o stea, iar Venus este o planetă. Atunci de ce se spune că Venus ar fi Luceafărul? Nu prea are logică!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu știam noi in vremea respectiva ca Venus e o planeta, e steaua dimineți cum scrie in biblie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Luceafărul este o stea doar în poezia lui Eminescu. Fiind poezie, nu avea nevoie de logică, doar de psiho logică.

| Mădă0611 a răspuns:

E planeta, doar ca nici in prezent multi oameni nu stiu ca planetele arata ca niste stele pe cerul noptii, dar acum cateva mii de ani. Eminescu stia sigur, doar ca poezia-i poezie.

Ca fapt divers, daca lumina unui corp ceresc zarit pe cer nu se misca, e planeta, altfel e stea.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă e percepută ca o stea din perspectiva observatorului terestru