| anonim_4396 a întrebat:

Lucrez la un proiect cu traficul de persoane. In urma cu 2 luni am stat de vorba cu victime ale traficantilor. In multe priviri se citea dezamagirea si gaseam chiar un dispret fata de viata(ceea ce mi se pare cel mai grav)
Ma intreb acum, cati dintre utilizatorii actestui site, daca ar sti un caz si-ar lua inima in dinti si ar depunde plangere la politie? sau sa dea informatii politiei in legatura cu acesti mafioti?
Din spusele acelor victime, multa lume stia, vedea, in Romania si politia era implicata, insa nimanui nu i-a pasat cat sufera ele.

De aceea, atunci cand vedeti pe autostrada, pe strada o prostituata nu credeti ca toate se duc pentru bani si de placere. Fiecare are in spate o poveste destul de tragica.

Schimbarea incepe cu tine!

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Am lucrat si eu cu aceste persoane, dar nu pentru un proiect. Eram angajata pe un altfel de post.
Ce pot sa zic ca. mi-a lasat un gust amar toata etapa aceea din viata mea, am strans f multe temeri si din momentul acelasi nu mai judec oamenii dupa aparente ( ca inainte ). M-a ajutat f mult in procesul de maturizare ( fortata ). Pt varsta aceea, a fost prea mult ce faceam. Eram implicata in chestii pe care nu le puteam asimila in timp atat de scurt si care ma ajuta acum enorm. Dar mi-am format o gandire din topor. Asta e laughing)

7 răspunsuri:
| anad a răspuns:

In general aceste fete sunt minore si deci politia ar trebui automat sa se sesizeze si rezolve aceste probleme. Dar din pacate multi politisti fac cardasie cu proxenetii si traficantii, legislatia si justitia favorizeaza infractorii, avocatii iti fabrica probe tie, care ai sesizat, nu inculpatului care este judecat in stare de libertate "ca nu reprezinta pericol public". Caruia dintre ei sa te adresezi? Si acest lucru explica dezamagirea acestor persoane si dispretul lor fata de viata.

| Anca a răspuns:

Maryus, nu-s politista si n-am lucrat cu politia romana. Am fobie de Garcea de Romania laughing))))))

| blue_butterfly a răspuns:

Romania este tara nimanui. Acolo totul e posibil. Asa cum ai spus si tu, sa faci plangere la politie e timp pierdut, e in zadar. Probabil din aceasta cauza oamenii respectivi (cei santajati) isi pierd incredrea si dispretuiesc viata. Cu multi ani in urma, am auzit intr-o dimineata, intr-un autobuz, o discutie intre o gashca de nenorociti care isi faceau planuri pentru ziua respectiva cum sa fure bani, cum sa determine o persoana sa faca un credit si sa-i ia banii respectivi si cum ii vor imparti. Nu cred ca politistilor le pasa, probabil sunt de partea celui cu bani mai multi. Fereasca Dumnezeu sa traiesti in Romania si sa nu te duca capul. Esti prada sigura! Va recomand sa vedeti si filmul Filantropica! E oarecum in aceeasi tema.

| Minty a răspuns:

As face plangere daca persoana respectiva mi-ar fi apropiata si daca politia mi-ar asigura siguranta! Altfel nu stiu! Parca era un nr de telefon ceva cu patru de 8 sau cam asa ceva am vb la scoala demullllllllllllllllt despre asta!

| biabluey a răspuns:

As vrea si eu sa intalnesc victime ale traficului de carne vie. Mi-as dori sa vorbesc cu ele, sa le dau sfaturi, sa le ajut sa mearga mai departe.Cred ca le este foarte greu sa se reintegreze in societate.Eu sunt de parere ca oricine merita o a doua sansa.Insa din pacate nu toti gandesc la fel.Stiu ca exista o asociatie nonguvernamentala care ajuta aceste persoane(Generatie Tanara).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Plângerea trebuie făcută chiar de victimă nu de o prietenă a acesteia!
Agenția Împotriva Traficului de Persoane împreună cu Brigada de Combatere a Criminalității Organizate duc ample anchete și colaborări cu celelalte organe abilitate ale statului pentru stoparea acestui flagel.
Motto: Traficul de ființe umane se poate ascunde în spatele unei fețe prietenoase.
anipt.mai.gov.ro - 0800800678, aici se poate solicita informații despre acest "sport": banii tăi îmbogățește și tot banii tăi distrug suflete.
Tu contezi. Curajul vă aparține pentru a face ceva împotriva traficanților de persoane (ziși "pești"). Este o lume a umbrelor care trădează, este murdară, ucigătoare!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Anca tu esti politista? Am mai spus zilele trecute unui politist din Romania(comisar sau ce era) despre situatia acestor fete. Si a incheiat la fel ca tine "Asta elaughing" dar radea cu pofta.
Daca nu lucrezi in politie, cred ca ai macar o mica legatura cu acei "Garcea de Romania" laughing
Aia o fi, daca tu zici...laughing