| superpissy40 a întrebat:

Maine dau test la muzica! Dau din: gama do major, gama la minor, gama sol major, gama mi minor, gama fa major, gama re minor si la fiecare gama avem arpegiu si tonica.Doamna ne-a zis ca ne da pe numere.Adica de exemplu numarul 1 e prima banca si tot randul din spatele ei, numarul 2 e tot prima banca si tot randul din spatele ei si asa mai departe.Noi suntem cate trei in banca.Cum as putea sa invat mai repede? Funda! Scuze de categorie!

1 răspuns:
| AnonimKitty a răspuns:

M-am confruntat si eu cu problema asta cu gamele. Pai, cand scrii o gama scrie denumirea fiecarei note sub ea. Arpegiul e pe treptele 1-3-5-8 deci cauta notele alea si scriele. Invata schematic, fa-ti o logica si o ordine intoate alea, si o sa vezi ca sa fie mult mai usor sa le inveti.