| Andreasx a întrebat:

Mama a murit de o luna si tata deja isi cauta alta, am vazut pe Facebook lui conversatii cu o femeie prin care se cunosc mai bine, emoticoane cu inimioare etc.Se si suna, cu videocall nu doar prin mesaje.Mi-a zis ca vrea sa ii fac Facebook la vreo saptamana dupa ce mama a murit si cum stiu parola, mai intru sa vad ce vorbeste.Si a lasat mesaje la multe femei ca e vaduv si isi cauta pe cineva.Eu sunt la casa mea, iar el zice ca nu poate sa stea singur, am stat cu el o perioada dar nu mai pot pentru ca am si eu viata mea.Totusi mi se pare f repede ca vrea sa isi refaca viata.Am dreptate sau nu trebuie sa il judec pentru ca singuratatea e grea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.Faptul ca deja se gandeste la o alta femeie si vorbeste cu ea nu inseamna neaparat ca n-a iubit-o cu adevarat pe mama ta.Sigur,si asta e posibil, dar nici in cazul asta nu poti sa-l condamni, cel putin nu la modul in care vrei tu sa o faci. Poti sa o consideri o lipsa de respect fata de mama ta, dar gandeste-te ca poate tatăl tau nu era fericit in acea relatia si asta e intr-un fel șansa lui de a-si reface viata, fara sa afecteze pe nimeni.Sau,dimpotriva,poate a iubit-o foarte mult, s-a obisnuit cu prezenta ei(o prezenta feminina)in viata lui si acum nu poate face fata singuratatii. Poate nu e destul de "puternic"cat sa traiasca singur chiar si o mica perioada de timp si simte nevoia de a avea certitudinea ca e cineva mereu alături de el. E un defect; poti sa-l judeci,sa spui ca isi bate joc de amintirea mamei tale,ca n-ar fi trebuit sa procedeze asa si partial ai dreptate,chiar si sa n-o fi iubit si tot ar fi trebuit sa aștepte mai mult de o saptamana pana sa încerce sa-si gaseasca o inlocuitoare pentru mama ta.Dar daca numai asa poate sa-si continue viata,daca nu poate face fata psihic singuratatii, trebuie sa te conformezi.Ti-ai pierdut mama, n-are sens sa distrugi si relatia cu tatăl tau.
Si apropo, nimic nu iti da dreptul sa te uiti in mesajele lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zoeyyy, tin sa te contrazic la partea cu mesajele asa cum am contrazis pe oricine.
Tine de tine sa stii sa te privezi.
Omul e curios din fire sau poate da accidental peste intimitățile tale.
Ar trebui sa vă obișnuiți sa fiti voi mai responsabili din punctul asta de vedere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Si cum stiu parola, mai intru sa vad ce vorbeste"Nu a dat accidental peste mesajele alea si n-a facut-o o singura data, ci in repetate randuri.Nu cred ca ar fi fost de acord ca tatal ei sa-i citeasca ei conversatiile cu alte persoane.

46 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, lasa-l in pace. Oricat de barbara pare atitudinea tatal lui, e cea mai buna pentru ca prefera sa nu treaca prin suferinta si stres (Care ne fac atata rau pentru nimic) ci sa incerce sa umple golul acela. Ce rost are sa stea sa sufere si sa se streseze? asta n-o aduce pe mama ta inapoi dar isi poare asigura lui putina liniste. Batranetea oricum e grea, s-o mai si parcurgi singur e si mai urat.
Condoleante!

| RAY a răspuns:

E normal ca dupa o vreme sa isi caute si el o noua iubire, nu vad nimic gresit in asta

| Andreasx explică (pentru RAY):

Eu nu am spus ca sunt impotriva sa isi refaca viata...dar nu sunt pregatita acum sa o cunosc pe femeia aia gen alta mama.A murit mama dupa luni de suferinta avand cancer, am avut grija de ea ca de un copil si o sa o iubesc a viata si parca acum imi e sufletul ranit cand vad ca atat de repede vrea sa isi refaca viata.

| RAY a răspuns (pentru Andreasx):

Stiu asta man nu vb despre tine

| T0T a răspuns:

Probabil ești suficient de mare să înțelegi că o relație sau chiar o căsnicie nu includ neapărat și iubire. Iubirea e ceva extrem de rar. Probabil pentru tatăl tău relația lui s-a rezumat doar la o anume obligație față de tine după o aventură, sau la a își alina singurătatea, cine știe. Însă faptul că acolo nu a fost niciun strop de iubire și indiferență maximă e ceea ce omul a simțit. Nu poți să îl condamni pentru asta. Fiecare are dreptul să aleagă ce fel de viață vrea să trăiască. Nu poți să îi impui tu idealurile tale de viață, chiar dacă e tatăl tău, nu ai niciun drept. Să îi fii recunoscătoare că are și/sau a avut grijă de tine.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Moral chiar e urat sa-ti parasesti spiritual sotia, chit ca ea a murit, daca iubesti,, ramai alaturi si in absenta persoanei.

PS Condoleate!

| SG1995 a răspuns:

El chiar sufera, doar ca nu o arata, de fapt asta e modului lui de-a trece peste. A trait ani intregi cu maica-ta, acum nu se descurca singur, iar daca e trecut de 40 de ani, isi face debutul si criza varstei mijloci, de aici se subintelege comportamentul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se pare "f" repede? Si cat ar trebui sa astepte? Cat are fundul tau chef? Ce aroganta pe capul tau. Nu ai pic de rusine?

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Extraordinar,culca-te!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

As vrea eu

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Sa imi fie mi-e rusine, nu lui, a? ai probleme

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

Da. Pentru ca nu te gandesti la el. Esti o ipocrita. Pe tine te doare in dos. Te culci frumos in pat cu sotul tau langa in timp ce te gandila * agugugugug " si tatal tau? Sta intr-un pat gol. Crezi ca e bine asa ceva? Desigur ca nu te gandesti. Repet, te doare in dos. Si zis ipocrita pentru ca stii si tu ce inseamna sa dormi cu cineva pentru ceva timp si sa te obisnuiesti asa.

| Alexandra2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce jignesti fata mai mucosule
esti un nesimtit si pace

| Alexandra2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand esti un mare ipocrit
o durere de m frustrat si indurerat
ce ai zice daca noi astia din TPU punem mana de la buzunar si iti cumparam si tie ceva sa te veselesti sa nu mai stai aci frustrat?!
uite o sticla de vin bun de Bordo, o gonflabila si un somnifer zdravan bagat in vin ca sa te odihnesti ca ursul!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra2018):

Suferi de neatentie pitipoanco? La ce avatar ai.

| Alexandra2018 a răspuns (pentru anonim_4396):

Decat la mutra ta de poponar care foloseste pozele altora crd ca ma pot mandri cu mine poponar prost

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra2018):

"care foloseste pozele altora" Clar tu nu faci la fel, ipocrit limitat ce esti. Doamne, atat de mort esti dupa mine? Si eu sunt poponarul? Vai steaua ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi? Mucosule! laughing
Man, nu sunt ipocriti. Si-au iubit parintii indivizii astia. Au fost fericiti stiindu-i bine impreuna cat au fost. Ti-am mai spus eu ceva mai demult. Normal ca li se pare rapid ca se muta imediat la alta femeie. Da senzatia ca nu prea si-a iubit fosta nevasta (mama de care este vorba acilea). E normal sa se simta cumva tradat copilul, chiar daca e mare si insurat/combinat. Pentru ca tradeaza uniunea fostei familii aceasta tranzitie atat de rapida.
Daca omul o iubea pe maica-sa ii trebuia o perioada de acomodare. Dar tu ce pretinzi aici? Ca e normal sa caute imediat pe alta fara nicio scuza pentru ca el iubea doar patul ocupat de inca cineva oarecare?
Well, atunci isi merita dispretul copiilor. Nu e nicio ipocrizie aici.
Ori iti lipseste persoana care a murit, ori cineva care sa-ti umple patul. Ceea ce e un pic de rahat!

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu le dai cu bata-n balta de obicei, dar aici ai dreptate, locomotivoiule.

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, bravo!

| Andreasx explică (pentru Alexandra2018):

E terminat pe viata ce sa-i faci. Tot eu sunt ipocrita ca apar cumva memoria mamei mele si nu vreau sa doarma alta deja in patul unde dormea ea si sa fie stapana pe casa care era a ei, eventual sa se si imbrace cu hainele ei.wtf.Macar sa treaca anul da se pare ca vreau prea mult daca nici o luna nu a trecut bine si e in stare sa tina o alta in brate deja.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, mucos. M-am obisnuit sa fiu facut copil de astia care nu au nici macar 20 de ani. Nu inceteaza sa ma auze, stii doar. Nu stiu ce mi-ai mai zis tu de mult. Ca mi-ai zis cam multe. Reimprospateaza-mi memoria "mate".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

Pentru ca face o asa mare diferenta acel an, in loc de luna. Si CLAR eu sunt ala terminat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ideea e ca tu-i faci ipocriți pe nedrept. Ei traiau cu impresia ca parintii lor au dus-o bine. Nu ar fi realizat ca taticul abia astepta sa scape sa se duca la una oarecare random doar pentru a-și alina "singurătățile"
Iar asta nu-i face ipocriți pe copii pentru ca nu și-au dat seama. Ci doar inconstienti cel mult.
Tocmai ca ipocrizia revine tatalui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tradator nemernic. Te aliezi cu Syden. Lasa ca nu te uit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum mi-am dat seama cine este laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E viata lui, vrei sa ramana singur pentru ca asa vrei tu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

O viata ticsita de minciuna. Hai sa incurajam asta!
Copiii nu trebuie sa stie nimic. Eventual sa-l ignore complet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca daca omului i-a murit sotia, el e obligat sa moara odata cu ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa mai aștepte in mortii lui. Vrei sa spui că e ok ca omul să-și găsească orice vacareasa random care sa ocupe locul in pat? Asta e normal sa promovam?
Dar ce ma mira pe mine mentalitatea ta. Nu aprobai nici copiii din orfelinate sa fie adoptati de cupluri gay fiindca fix sexualitatea lor era problema.
Iar aici ce faci? Promovezi doar satisfacerea poftelor trupesti ale unuia care a promovat o minciuna si falsa unitate in familie. Normal ca increderea copilului conteaza mai mult decat o piesa de schimb pentru patul lui. Asemenea dispret e normal. Și-l merita. Copilul e ceva pe viață, nu doar până l-ai făcut mare, nu-l convingi ca ți-ai refacut viata din singurătate după nicio luna de la deces! E normal sa isi piardă respectul asemenea om. Nici nu incape vorba de toleranță decat daca era lucru bine știut de ani de zile și oricum copilul nu-l suferea pe tată pentru ca era poate violent, alcoolic sau curvar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Care e falsa unitate in familie? A facut ceva cat traia femeia aia? nu vad sa fi mentionat cea care a pus intrebarea asa ceva. Poate nu-i ok modul in care isi cauta o alta femeie, dar e treaba lui si n-ar trebui sa se bage nici copiii. Daca mi s-ar intampla mie, cu cea mai mare sinceritate iti spun ca nu m-ar interesa ce ar face tatal meu.

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa ramana singur nicidecum, dar eu nici bine nici mi-am revenit dupa moartea ei pnm avea 47 de ani, nu era cazul sa moara, ca acu trebuie sa ma trezesc si cu o alta femeie in casa noastra, dupa parerea mea mult prea repede.Probabil ca sa nu ma afecteze nu o sa vreau sa o cunosc deocamdata.Sa ii zambesc fals vai imi pare bine de cunostinta?! mai bine mai astept si o sa o cunosc cand ma simt mai bine.Am avut grija de mama 3 luni ca de un copil dupa o lupta cu cancerul, la 47de ani nu trebuia sa moara, a fost o femeie minunata si o sa o iubesc toata viata, datorita ei eu exist.

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Cat traia mama a inselat-o 5 ani de zile, si nu i-am zis ca sa nu ii vad despartiti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreasx):

Daca a inselat-o cat traia, ce ti se pare deplasat in ce face acum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a inselat-o atunci e in regula toata intamplarea. Prin urmare doar astepta momentul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal sa se bage si copiii. Pentru ca e normal ca daca un copil iubeste un parinte si celalalt nu-l iubeste atunci se simte tradat. In cazul de fata oricum omuletul nu era parintele ideal. Straniu e ca fata nu se astepta la el sa faca asta desi a dat semne de ceva vreme!

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

winking

| Andreasx explică (pentru anonim_4396):

Ma asteptam sa ramana cu femeia cu care o insela pe mama de atat timp el fiind in Spania la munca, dar fiind si mai in varsta ca el si nefiind romanca s-a gandit sa puna capat cu aia si sa caute alta mai buna de a sta cu ea in Romania, sa aiba o sclava acasa care sa ii faca capriciile(ca nici mama mea nu a dus o viata frumoasa cu el)ca fiind una care nu stie deloc limba si maine poimaine moare ca e mai mare ca el cu 16ani el avand 50, ce a zis hai sa imi fac viata cu una calumea daca tot...

| venividivici2017 a răspuns:

Sincer,dupa o luna de zile sa se comporte asa mi se pare o nesimtire.Lipsa de respect pentru copii, pentru mama ta care nu mai este.Il intelegem cu singuratatea, dar in astfel de momente ar fi de preferat sa fie inconjurat de familie si nu de pitipoance de 2 lei adunate de pe Facebook. Dupa cateva luni, un an ar fi normal, parerea mea.Asa mi se pare un nesimtit, daca as fi in locul tau si nu si-ar schimba acest obicei la insistentele mele, cu siguranta ca nu l-as mai vizita! Condoleante pentru mama ta sad

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Foarte... doar daca a iubito cu adevarat pana i se fce pomana de an trebuie sa fie cuminte daca nu lasa-l in pace rupi orice relatie cu el sa se invete minte

| emayperritos a răspuns:

Femeile sunt mai fidele decat barbatii. Cunosc si eu cazuri.

| Andreasx explică:

Ei bine, am un sot mult prea bun ca sa imi pierd vremea sa stau sa il verific, ca n-am pentru ce.Asa ca stai linistit tu.

| Alexandra2018 a răspuns:

Pe aia mai in varsta ii mananca mai tare ca pe caprele alea de 20 de ani