| goruna a întrebat:

Mi-am pierdut certificatul de nastere...
Unde trebuie sa merg pentru reinoire: la politie sau la primarie(sunt nascuta in Ploiesti)?

6 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

La Starea Civilă, dacă e separată de Primărie, în localitatea unde te-ai născut. Din câte am înţeles se plăteşte şi o amendă aşa că ia şi bani cu tine.

| Corina a răspuns:

Eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere se face la Primaria Ploieşti, Serviciul Stare Civila. Pentru aceasta aveti nevoie de urmatoarele acte: buletin sau carte de identitate, un timbru fiscal de 5. 000 lei (lei vechi) de la poştă, o cerere tip de la primărie sau de la orice xerox şi o amenda. Pierderea, deteriorarea, distrugerea certificatelor de stare civila atrage sanctionarea cu amenda de la 1. 000. 000 la 2. 000. 000 lei, conform Legii 479/2002. Din cate ştiu, trebuie să şi declaraţi actul pierdut în Monitorul Oficial. Sper ca răspunsul să vă fie de folos. Votaţi-l! Succes!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Trebuie sa va adresati serviciului de stare civila din raza de domiciliu, pentru a solicita unul nou.

| cristinela a răspuns:

La primarie, in general acolo gasesti certificatele de nastere, casatorie si deces.

| lost.in.rain a răspuns:

Pentru eliberarea unui duplicat al certificatului de nastere trebuie sa mergi la primaria Ploiesti. Iti trebuie buletinul/CI, o cerere tip si platesti o taxa la casieria primariei.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in secolele trecute, la biserica.