| Mari8804 a întrebat:

Mi-e frica de proba orala la engleza. Stiu engleza bine, dar mi-e frica. Daca primesc B1 sau A2, A1 :/? Precizez ca sunt la filo si am proba de competente la engleza la anul, iar pe langa proba asta trebuie sa scriu si un eseu. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi despre cum sa ma pregatesc ca sa primesc la toate probele B2?

Răspuns Câştigător
| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

Proba de la engleza e cea mai tare si super usoara.
Singura proba la care nu am avut emotii.
Nu conteaza daca iei A1, A2, nimeni nu tine cont de ele.
Dar arata asa bine B2 peste tot.
Singura porba unde ai putea sa nu iei B2 e intelegerea textului.
In rest e foarte usor.
La scris se da un e-mail\ o scrisoare la primul exercitiu, si un eseu de opinie la 2, nu are o structura specifica.
La listening totul e mura-n gura.
La oral e si mai usor.
Primul exercitiu e ceva gen "Dou you like wearing dresses?"
2. "What is your favorite singer?"
Si la 3 trebuie sa vorbesti ceva mai mult si sa ai structira textului argumentativ.

1 răspuns:
| Doub a răspuns:

Chestiile alea nu te ajută la nimic, nu ştiu de ce îţi faci aşa de multe griji.
Plus că sunt uşurele, aşa că dacă ştii engleză bine, nu văd de ce te stresezi atât.