| lori15 a întrebat:

Neata!
Dati-mi si mie imformatii despre Cartea Junglei happy Adica : autor, editura, anul a paritiei si prezentarea cartii
Un link ceva? dar sa fie in romana ca eu am gasit in engleza!

Răspuns Câştigător
| Rukhsandra a răspuns:

Neata si tie :)
Cartea junglei (1894) este o culegere de povestiri scrise de renumitul autor Rudyard Kipling, în perioada în care a trăit în Vermont. Toate povestirile fuseseră publicate anterior în reviste între anii 1893-4. Cea mai cunoscută parte cuprinde trei povestiri despre aventurile unui „pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi în jungla indiană. Probabil, cele mai cunoscute dintre celelalte sunt "Rikki-Tikki-Tavi", povestea unei viteze manguste, şi "Toomai al elefanţilor", povestea unui tânăr îmblânzitor de elefanţi.
A doua Cartea Junglei a urmat în 1895.
Cartea junglei este folosită ca o carte motivaţională pentru micii cercetaşi, membrii tineri ai mişcării cercetăşiei. Această utilizare a universului cărţii a fost aprobată de Kipling în urma cererii directe, trimisă scriitorului de Robert Baden Powell, întemeietorul mişcării cercetaşilor.
http://www.ishop.ro/carte/Cartea-junglei-_Rudyard-Kipling_28721.html

44 răspunsuri:
| DanutzzaMaria99 a răspuns:

Caiet pentru vacanta de vara clasa a VI-a nu? asta ti-a cerut la pagina 26. Asta caut si eu acum laughing

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Si eu am tot caietul de vacanta de la art grup editorial...cam plictisitor caietul laughing laughing

| Rose123 a răspuns:

Si eu am acelasi caiet crying si am rezolvat exercitiul asta. a trebuit a citesc cartea!

| Imonettex a răspuns:

Ma enerveaza caietul asta idiot.ce imi trebuie mie sa stiu la ce editura a fost publicata prima oara cartea junglei x-(

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ma insel cred ca ai acelasi caiet de vacanta ca, cel pe care il am eu''Caiet pentru vacanta de vara clasa a6-a'' de la editura art grup editorial. Daca ai acelasi caiet sa stii ca e o mare bataie de cap si pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu acelasi caiet si sunt si eu la cartea junglei si oricum caietul este destul de greu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un pic greu caietul in unele parti.

| georgianageo2010 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e greu e doar foarte naspa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acelasi caiet si e:-& doamneeee e groaznik ca are numai chestii de genu sacontinui povestea sau sa scrii tu sau ce face omida si nu stiu ce prostie... e km idiot caietu' da'...fiindca profa de rom e dirigamea trebuie' sa. l faccrying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Autor rudyard kipling editura marcela penes si anul aparitiei 1893

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acel caiet laughing "Caiet pentru vacanta de vara clasa a V|-a"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caiet blestemat! straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai nasol caietlaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acelasi caiet laughing... e naspa rau mai ales compunerile alea...
apropo voi stiti ce e aia imagine motrica?batting eyelashes

| MaskedMan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da happy Imagine potrica inseamna o imagine in miscarebig grin.Alerga fericit, Necheza vesel, si batea din copite, Scrie asta big grin

| mondici a răspuns (pentru anonim_4396):

Da imagine care se miscawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu citesc 'fetita celei de a sasea luni. dar si eu caut cartea junglei

| XSmokerxx a răspuns:

Si eu la fel acelasi caiet de vacanta.

| ruxiionita a răspuns:

Avem cu toti acelasi caiet si e tare naspa

| Iullianna a răspuns:

Acelasi caiet de vacanta il am si eu laughing
Si da e o mare bataie de cap laughing

| Adelyna987 a răspuns:

Joseph Rudyard Kipling (1865-1936), poet si prozator britanic, laureat al Premiului Nobel pentru Literatura in anul 1907, a devenit celebru ca autor al povestirilor pentru copii "Cartea junglei" (1894) si "A doua carte a junglei" (1895), care evoca intr-un mod captivant mirificul si exoticul peisaj al junglei, precum si animalele care o populeaza. A mai scris romane: "Capitani curajosi", "Lumina care se stinge", "Kim", povestiri: "Trei soldati", "In alb si negru", "La umbra cedrilor", precum si versuri: "Gunga Din", "Daca...", "Balade de cazarma". Cartea junglei este o culegere de povestiri scrise in perioada in care Kipling a locuit in Vermont. Dintre acestea, celebre sunt cele trei povestiri, consacrate si de filmul cu acelasi nume, despre aventurile unui "pui de om" abandonat, Mowgli, crescut de lupi in jungla indiana. Povestirile cu animale ale lui Rudyard Kipling au fost adaptate cu succes si au devenit scenarii de film si de desene animate, indragite de copii si nu numai de ei.

| ratzaa a răspuns:

Si eu il am :-J o porcarie.straight face dar e profa de rom e diriginta :-ss asa ca trebuie sal fksad [App mersi ca si eu aveam nev de acelasi lucru]

| AriAnA25 a răspuns:

Si eu am chinu' asta de caiet tongue si e destul de greu big grin Toto la partea asta am ajuns si eu happy

| Alynutza_2085 a răspuns:

Da cunosc... si eu tot caiteulasta il amlaughing Caiet pentru vacanta de vara clasa a VI a... care a facut de la pagina 29 tabelul acela sa imi spuneti si mie add la id-ul alinutza.georgy si altelelaughing mersi pa-pa

| georgianageo2010 a răspuns:

Editura Cartex 2000

| Aleshandra a răspuns:

Am si eu caietul...e destul de greusadsadsad...si trebuie sa.l fac.ca una dintre autoare e profa mea de romanalaughing

| Grecu_Vladutz_1996 a răspuns:

Am si eu porcaria aia de caiet da am si de mate mai tampit ala Clubul matematicienilor crying( ma omoara cu zilee

| Caprescu_Andreea_1998 a răspuns:

Si eu am cautat pe net si am gasit aceleasi lucruri big grin doar ca nu am gasit editura!

| CrYs_KrYs_1999 a răspuns:

Pff si eu am acelasi caiet si trebuie sa-l fac ca profa de romana e diriga ca de nu, nu il faceam e o prostie si iti da o mare bataie de cap

| Casilias a răspuns:

Am si eu acelasi caiet

| kri5h a răspuns:

Am si eu acelasi caiet si aveti dreptate e foarte greu si e porcarie mai ales compunerile alea de 2 pagini

| mihaela_4472 a răspuns:

Cauta pe wikipedia este e foarte bun fundita!