| BUBULINA a întrebat:

Neataaa!
Am si eu o intrebare care ma framanta si pe mine de ceva vreme big grin
Daca eu vb cu X si ii povestesc ceva despre Y este barfa?
Sau doar i-am povestit...big grin

Răspuns Câştigător
| Eron a răspuns:

Pai este barfa daca il vorbesti de rau pe Y. Dar mai bine vorbeste cu X in prezenta lui Y.

7 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

În DEX bârfa are două sensuri:a ponegri, a calomnia, a defăima, a vorbi de rău în general dar şi a pălăvrăgi, a trăncăni, a sporovăi dar eu cred că depinde foarte mult şi de ceea ce ai spus, cu ce scop şi cu ce consecinţe. Dacă sunteţi toate trei prietene iar X şi Y nu s-au mai văzut de mult, nu mi se pare ceva grav să povesteşti uneia că te-ai întâlnit cu cealaltă, ce mai făcea, ce mai spunea, însă lucruri benigne, nu trădarea vreunui secret ori ceva asemănător.

| StaRmAgiC a răspuns:

Daca vorbele sunt spuse din rautate.si vorbesti prost desprea aceea persoana, normal se numeste barfa.in rest nu.tongue

| crizantema a răspuns:

Sa vorbesti cu cineva despre altcineva este barfa, indiferent despre ce vorbiti-de bine sau de rau-numai ca in zilele noastre barfa inseammna a vorbi de rau, si asta e o conceptie gresita. Daca te sti cu constiinta impacata atunci e bine. kiss

| alexandra_3253 a răspuns:

Nu este barfa ...doar vorbeste despre respectiva respectivul... daca vorbesty de ceva de rau despre ea. s-ar km putea sa se numeasca sh barfawinking

| ☺Clau☻ a răspuns:

Pai depinde ce vorbesti si mai depinde si cat de bine te intelegi cu fiecare.Pentru ca daca spui cuvinte de bine e oky, dar daca il vorbesti de rau ca e nu stiu cum sau mai stiu eu ce, atunci s-ar putea sa fie putin barfa

| criss86 a răspuns:

Eu spun ca este barfa.Atata timp cat tu vorbesti cu X iar Y nu este cu voi se numeste barfa happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci doua persoane sa se certe este imbirligatura si este cea mai de jos pe scara moralitatii pentru oameni.Cind vorbesti de bine inseamna manipulare pro.Cind vorbesti de rau este birfa.Cum s-o dam pentru ca la un moment dat, mai putin sau mai mult, am facut-o toti?