| Hyung17 a întrebat:

"Nu poți să pierzi ceea ce nu ai avut niciodată" ce înțelegi tu prin aceste cuvinte?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Ca niciodata nu vei avea nimic altceva decat pe tine. Nimic in viata nu e sigur, decat schimbarea. Cu cat intelegi si accepti acest lucru mai repede, cu atat esti ferit de drame absolut deloc necesare. Din viata ta vor disparea din diverse motive prieteni, familie, iubiti/iubite, mentori si uneori chiar si tu. Cel mai mare motiv de fericire si tristete deopotriva e ca totul trece. Seninatatea, asta e caracteristica pe care trebuie cu totii sa o dobandim. Ma simt fericit cu ce am acum aici. Nu depind de ce exista acum in viata mea ca sa fiu fericit. Daca merg undeva ca sa fiu fericit trebuie sa iau decizia ca voi fi fericit. La fel cum daca te muti cu un partener sau te casatoresti, tu decizia ca aia sa fie exprimarea fericirii tale. Faptul ca induci fericirea unei stari existentiale diferite de pana atunci. Nu partenerul si nu avantajele casatoriei / concubinajului, te vor face fericit. De aici si chestia cu dragostea la prima vedere. Iubesti atat de usor de la inceput pentru ca tu doar asteptai pe cineva pe care sa iti proiectezi iubirea pentru viata. Iubesti pe cineva pentru ca e viata, nu pentru ca e cine este el. Ci pentru ca a luat decizia de a fi acolo, de a construi ceva impreuna cu tine. Iar altora le e foarte greu sa simta si mai ales sa recunoasca faptul ca simt iubire pentru tine. Pentru ca ei vad in iubire o obligatie, ceea ce nu are nicio treaba cu realitatea. Etc.

5 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Creierul gen

| RAY a răspuns:

Ca trebuie sa lupti pentru ceea ce nu ai avut si ca daca pui mereu nu pot face x nu o sa ai nimic niciodata o sa pierzi mereu totul

| Drimmero a răspuns:

Nu poti sa pierzi ceva ce nu ai avut in posesie, trebuie sa lupti mereu pentru a obtine un ideal. Cu alte cuvinte, visezi degeaba si trebuie sa treci la fapte daca vrei ceva!

| Staind a răspuns:

Pana mea. N-ai 100 de lei, nu-i pierzi. Atatea metafore.

| Hyung17 explică:

A doua parte din răspunsul tău îmi este neclar în acest context. "Nu poți să pierzi..." dacă iau în considerare ceea ce mi-ai răspuns aș înțelege ca nu am pierdut nimic...