NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Observ, că cei mai mulţi dintre noi nu am dori să fim ca toţi ceilalţi, nici dacă am putea. Ţinem la individualitatea şi libertatea noastră. Până şi cei mai înrăiţi rasişti sau homofobi răspund la o întrebare de genul http://www.tpu.ro/......ntiaza-de/ cu "nu", oricât ar părea de ironic. De ce atunci unii dintre noi, direct sau indirect, încearcă să impună celorlalţi să se schimbe, să fie ceea ce nu sunt, până şi atunci când vine vorba de ceva personal şi inofensiv, cum ar fi rasa, naţionalitatea, sexul, identitatea sau orientarea sexuală? E tot din aceeaşi ipocrizie pentru care torturăm, ucidem şi mâncăm, deşi nu ne-ar plăcea să fim torturaţi, ucişi şi mâncaţi? E tot din aceeaşi lipsă de conştientizare şi empatie? E tot din aceeaşi ignoranţă?
Te consideri îndreptăţit să impui cuiva cum, cine sau ce să fie, chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui?

174 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

"A NEW BORN CHILD IS THROWN IN THE MIDDLE OF A DEN OF THIEVES, that have already taken them from their mother to steal their milk and now will be bidding to forcibly confine him in a crate for months and steal his flesh and body, for money. you must realize that all products that come from animals harm them and are not necessary for our survival. WE HAVE NO RIGHT TO MAKE THESE CHILDREN SUFFER."

http://www.facebook.com/......706627459/

NOname
| NOname explică:

"THE WALL OF EXCUSES & JUSTIFICATIONS NEEDS TO COME DOWN. the old murder/suicide paradigm is wearing thin and harming us all, even those addicted to it, know they do not have a leg to stand on, it is hard to reach a hand out to those that are okay with cutting off the legs of other beings, to eat them, but we must try. the animals depend on us. we need to show others their excuses do not hold water...VEGANISM IS THE ONLY VIABLE AND COMPASSIONATE FUTURE."

http://www.facebook.com/......833289213/

NOname
| NOname explică:

"WHEN THE TABLES ARE TURNED AND YOU ARE THE ONE THAT IS THE "FARM' ANIMAL, being cut apart, for your body parts, this idea of being "sacrificed" to be food or trinkets, for others, seems a little barbaric and silly, right? empathy seems to only come, when we have also been treated with disdain, and cruelty. it does not have to go this far. THINK WITH COMPASSION, THINK VEGAN!"

http://www.facebook.com/......569961106/

NOname
| NOname explică:

"WE MUST TEACH THE CHILDREN COMPASSION AND CARE FOR ALL BEINGS and not teach them machines are what needs our attention. our world will be a kinder and gentler place, if we see all beings as our family. learn to reconnect with nature and all living beings yourself, then teach your children, well. LOVE AND FREEDOM, FOR ALL!"

http://www.facebook.com/......553372541/

NOname
| NOname explică:

"THE EYES NEVER LIE, AND THESE EYES SHOW A TERRIFIED SOUL, that is powerless to what is about to befall them. all because we pay these hitmen to kill for us, when we eat meat or dairy and/or wear fur or leather. look into this eye and tell them, their pain does not matter. if you can, you have lost your own soul, and are a slave to the Meatrix. FREE YOURSELF TO LIBERATE THESE VICTIMS OF YOUR APPETITES."

http://www.facebook.com/......469816116/

NOname
| NOname explică:

"A MOTHER & CHILD THAT LOVE THIS MUCH, SHOULD BE LEFT IN PEACE, to pursue their idea of happiness and to live and love, freely. we are not the only species living on this planet. we just act like we are. we must stop invading their homes, harming them and separating families, for our misguided ideas of "entertainment", "conservation" or "food". IT WAS THEIR PLANET, BEFORE WE ARRIVED!"

http://www.facebook.com/......576483272/

NOname
| NOname explică:

"THE HORRIFIC TORTURE OF FUR BEARING ANIMALS BY MURDERING FUR THIEVES is diabolical, and beyond demonic. so many are skinned alive because it causes less damage to the precious fur and is easier to do when the body is warm. please, sign below and share widely to speak against these crimes against other Earthlings and keep spreading the new think, fur is dead, and it makes you look ugly to the bone. ANIMALS ARE NOT RESOURCES FOR US TO USE."

http://www.facebook.com/......276510802/

NOname
| NOname explică:

"THIS VEGAN AGENDA IS AN ALTRUISTIC ONE, OF CARING FOR ALL SOULS and reconnecting with our compassionate hearts and the only people that should be afraid of this paradigm shift are the meat and dairy industries, and Big Pharma, because, if we all do this, we would live longer and healthier lives, both animals and humans, and there goes the industries that make money from blood. that has been the basis for our current culture of terror and death. WITHHOLD YOUR SUPPORT FROM ANIMAL TERRORIST ORGANIZATIONS!"

http://www.facebook.com/......253178771/

NOname
| NOname explică:

"THE RUNTS OF THE LITTER ARE MURDERED IN FACTORY FARM DEATH CAMPS, because they are seen as a liability, to their slave drivers, but they do not want you to know this, so they are trying to implement Ag Gag laws, to stop the bloody truth from being seen. this is standard practice for these serial killers. they are killed by "thumping", which is the term they use. this infanticide is committed by throwing them against concrete walls, until they are dead, or close to it, then they are left to die, and this is all done, SO YOU CAN GET YOUR NEXT HIT OF BACON!"

http://www.facebook.com/......163178080/

NOname
| NOname explică:

"A PREGNANT RHINO WAS FOUND DEAD WITH HER CHILD NEXT TO THEM, LAST YEAR...and this is going on so often, they will be extinct very soon. some rhino species already are. please, sign below to help get those in power to speak for these victims of crime and share widely, in groups on Facebook, HELP STOP THE RHINO POACHING AND TROPHY HUNTING, NOW!"

http://www.facebook.com/......893189207/

NOname
| NOname explică:

"YOU PAY THESE PSYCHO SERIAL KILLERS, TO DO YOUR DIRTY WORK, when you partake in our current murderous and suicidal paradigm and so many wonder why there is so much violence in our society, when we terrorizes the most vulnerable and defenseless. every action you take, upholds a violent or peaceful world. SUPPORT A WORLD OF PEACE, DO NOT FUND ANIMAL TERRORISM!"

http://www.facebook.com/......889693974/

| Ciprian271 a răspuns:

Nu pot impune nimanui sa faca ceva doar de dragul ca eu doresc asta! Fiecare om este special in felul sau si trebuie respectat asa cum este! happy

| Musique a răspuns:

Sincer, în cuplu mi se pare normal să-i cer celeilalte persoane să schimbe anumite ieșiri care nu duc la un numitor comun, sau care ne strică armonia. Nu mă refer la schimbări radicale, asta ar însemna incompatibilitate.

| NOname explică (pentru Musique):

Am specificat: "chiar dacă prin felul său de a fi nu face rău nimănui".

Nu m-am referit la sfaturi gen: "Lasă-te de fumat, că îţi faci rău şi mă otrăveşti şi pe mine!" sau "Încearcă să nu mai fii atât de prost, chiar dacă genetica nu te ajută!".

| venusdoom a răspuns:

Impun altora sa se schimbe crezand ca nu au cum sa modifice nimic in viata lor si ca nu ei isi au propria viata in maini. E mai usor sa vezi paiul in ochii altora, dar e mai folositor sa analizezi acel pai, indiferent ca e alb sau negru pentru ca e o modalitate de a te intelege pe tine.
Si cum nu toti incearca sa vada ceva bun in fiecare necaz, apare ura, mania, nemultumirea, regretele...si ajungem la prima propozitie.

| pepy63 a răspuns:

Nu încerca sa schimbi pe nimeni, nu sa poți niciodată

| Inferno a răspuns:

"E tot din aceeaşi ipocrizie pentru care torturăm, ucidem şi mâncăm, deşi nu ne-ar plăcea să fim torturaţi, ucişi şi mâncaţi?"
Banuiesc ca te referi la animale...
Nu vad in ce consta ipocrizia? Majoritatea oamenilor recunosc ca nu le-ar face placere sa fie torturati si mancati, asa ca nu sunt deloc ipocriti.
Majoritatea oamenilor recunosc ca le-ar face placer sa ucida (vanatoare) sau sa manance alte animale, asa ca nici din acest punct de vedere nu e vorba de ipocrizie.

"IPOCRÍT, -Ă, ipocriți, -te, adj., s. m. și f. 1. Adj., s. m. și f. (Persoană) care se arată altfel de cum este"

Pai daca eu, ipotetic vorbind, sunt vanator si imi place sa vanez? Ma face asta ipocrit? Sigur ca nu,pentru ca e o pasiune reala, nu simulez pasiunea pentru vanatoare, nu "ma arat altfel de cum sunt", ci exact asa cum sunt. In cel mai bun caz as fi ipocrit daca as nega acesta placere.

Pe de alta parte instinctul de conservare ma face sa nu-mi doresc a fi vanat. Iar, ma face asta ipocrit? E instinctul de conservare, asta imi dicteaza el. Nu ma prefac, nu disimulez nimic.


"E tot din aceeaşi lipsă de conştientizare şi empatie?"

Întrebarea corecta este de ce ar fi empatia un lucru bun?
Empatia fata de alti oameni are efecte benefice, stim asta deja, asta e si motivul pentru care o avem. Fara ea existenta unei societati civilizate ar fi imposibila.

Insa empatia fata de un animal, o buturuga de copac sau chiar un manechin e doar o iluzie.
De ce ti-ar pasa ce se intampla cu o vrabie când exista alte sute in copac? Nu are logica. Moartea acelui organism e nesemnificativa din toate punctele de vedere.

| RAY a răspuns:

Sunt de acord cu angy, poate i-as da sfaturi doar copiilor mei atat, deci multe persoane au tendita sa scimbe pe alti cum vor ei, eu personal cred ca e aiurea asa ceva lasa fiecare sa faca cum vrea, fiecare are un loc pe lumea asta mare

| Drimmero a răspuns:

Intrebarea ta imi aminteste de ''disputa'' noastra pe tema homosexualitatii, oarecum!
Eu unul nu mi-as permite sa-l schimb pe cineva in ceea ce nu poate sau nu vrea sa fie, fiecare cum e lasat pe pamant. Eu doar mi-am expus parerea despre homosexualitate atunci, stii si tu, dar repet, nu ma preocupa in mod excesiv acest subiect, ii tolerez ca oameni la fel de mult precum un heterosexual, au drept de viata indiferent de orientarea sexuala, religia sau natia lor.
Eu ca heterosexual vad ceva anormal in ce fac ei, atat, dar daca ei se simt bine asa cum sunt, avem noi vreun drept asupra vietii lor? NU!

| NOname explică (pentru Drimmero):

Văd o oareşce schimbare în atitudinea ta, care până nu demult era una foarte agresivă, iar acum pari a conştientiza, parţial măcar, unde greşeai, ceea ce mă bucură. Progresezi, deci aveam dreptate, ai potenţial (de a fi un om raţional). Te felicit.

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Eu mereu am fost un om rational, doar ca atunci eram frustrat pe ceva anume si mi-am varsat o parte din frustrare pe acel subiect, o si recunosc c-am sarit calul! Am constientizat si eu ca nu are rost sa ma revolt pentru asa ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu mereu m-am temut sa iau o decizie pentru cineva. Sa incerc sa schimb o persoana. O decizie. De ce? Pai nici eu nu stiu cum e corect. Abia pot sa iau decizii pentru mine.
Cred ca liberul arbitru e mai important.

| Fatamuntilor a răspuns:

Poate doar la copilul meu.Dar nici atunci.
Dau sfaturi, sau si mai bine il ajut sa ia cea mai buna decizie!

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Uite,spre exemplu eram acasa la copilasul de care am avut grija 4 ani.
Am descoperit prin casa un sac de mere care incepuse sa se strice.L-am rugat sa vina sa ma ajute pentru ca era o oportunitate buna sa-i explic de ce mama lui nu il lasa sa se joace cu copii care l-ar putea influenta in rau
I-am zis asa cum un mar stricat sta langa unul bun se strica si ala si cu cat il descoperim mai repede poate fi salvat.
Copilul a inteles ce i-am spus!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Problema e cu definiţiile unora ale "merelor stricate".

| OldSoul a răspuns:

Nu ii poti impune unei persoane, cum sa fie, ce sa faca, dar in schimb ii poti da sfaturi.
E cea mai mare sa prostie sa te schimbi doar pentru ca asa ai fost sfatuit, sau pentru a incerca sa pari ceea ce nu esti, sau pentru a avea succes in dragoste, dar e foarte bine sa te schimbi atunci cand primesti sfaturi si constientizezi ca acea schimbare iti prinde bine si te va ajuta pe viitor.
Deci daca eu o sfatuiesc pe o persoana sa fie intr-un anume fel, nu o oblig, e alegerea ei, ce si cum este, dar daca isi da seama ca i-ar fi mai bine daca ar urma sfatul, da, atunci schimbarea e bine venita.
In concluzie, spun da schimbariilor care sunt spre binele tau ca persoana, schimbarilor care te fac sa progresezi, schimbarile rationale pe care le poti intelege scopul.
Si spun nu schimbarilor pe care le urmezi "orbeste" doar pentru ca vrei sa pari intr-un anume fel.
Chiar daca la baza este acelasi sfat, conteaza mult cum doresti sa-l urmezi, daca esti constient, ca acel sfat este bun, si ca te ajuta pe tine ca persoana, atunci da, cel mai probabil vei reusi sa faci o schimbare in bine, dar daca urmaresti un sfat orbeste, atunci mai mult ca sigur vei iesi mai "prost" decat cand ai inceput.

| NOname explică (pentru OldSoul):

Fii mai explicit, te rog, pentru că sunt şi destui homofobi, care s-au convins singuri că insultând, desconsiderând şi dând sfaturi gen "nu mai fi gay" (de parcă ar fi posibil), chiar fac o faptă bună, ajută.
Uite-i numai pe ăia vreo 3 milioane, care au tot strâns semnături, ca să supralegalizeze discriminarea, deja comună la noi în ţară. Şi ei, săracii, au impresia că nu din ură şi ignoranţă fac ceea ce fac, ci din pură bunătate şi iubire.

Dacă omul nu face rău nimănui prin felul său de a fi şi, mai ales, dacă nu e ceva ce poate fi schimbat, ca în exemplele date de mine, de ce să-l sfătuieşti (deci să-i impui indirect) să se schimbe? Nu văd logică.
Cred că nu ai înţeles pe deplin întrebarea sau doar ai dezvoltat răspunsul într-o altă direcţie, drept bonus.

| OldSoul a răspuns (pentru NOname):

Am interpretat eu gresit intrebarea.
Intr-adevar, eu ma consider "normal", dar sincer, chiar nu discriminez celelalte categorii, fiecare persoana are dreptul la fericire?
De ce sa-i ingradim si acest drept? Oricum drumul pentru fericire este foarte lung si pe acel drum se pierd multe.
De ce sa le luam speranta?
Cu ce ma deranjeaza pe mine ca doua persoane de acelasi sex se iubesc?
Ca sunt iesite din "tipar", asta nu este un motiv, este realitatea.
Este strict alegerea lor, daca ei se iubesc, eu de ce sa le ingradesc aceasta fericire, oricum nu voi rezolva nimic cu asta.
Adevarul este ca toti incearca sa ne manipuleze, si de multe ori chiar reusesc.
Nu multe persoane tolereaza ceva "nou" din simplu motiv ca ar exista o diferenta care le-ar pune lor semne de intrebare, sau pentru ca ei nu se vad in aceea postura.

| NOname explică (pentru OldSoul):

Aşa e.