Întrebare recomandată | BlackSky23 a întrebat:

Ok,asta va fi o poveste lunga si complicata. o sa spun tot ce am pe suflet si la final o sa pun si intrebarea. De la o vreme parca toti oamenii sunt schimbati, parca nimeni nu ma intelege, parca toti si-au schimbat opinia despre mine. E ca si cum se intampla ceva despre care eu nu stiu si nu trebuie sa stiu. Vad cum se indeparteaza unii oameni de mine si poate e din vina mea, poate imi imaginez totul, dar de ce? De unde sa imi vina mie ideea ca toti sunt suparati pe mine? de ce imi dau impresia asta? Totul a incaput cand m-am mutat la o noua scoala. La scoala de arte, in alt oras. M-am indepartat de oamenii din orasul meu si abia ma mai salut cu oamenii cu care se presupunea ca imi sunt cei mai buni prieteni si vad cum fosti mei colegi ma saluta si pleaca, nici nu stau de vorba cu mine si rare ori cand vorbim, nu fac altceva decat sa ma intrebe de scoala. Nu mai tin legatura cu ei. CU NICIUNUL. Dintr-un motiv necunoscut au fost neceseare doar 2-3 luni sa ii tratez doar ca pe niste cunostinte. Trec pe langa ei, fac cu mana si ei doar se holbeaza la mine, nu zic nmic si merg mai departe intrebandu-ma ce s-a putut intampla? Asta va fi o intrebare doi in unu. doua intrebari intr-una singura.deci, intrebarea 1 : sa ne fi departat doar pentru ca m-am mutat de la scoala?

Acum, problema este cu colegii de la noua mea scoala, care sunt, majoritatea niste oameni minunati

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Dar de ce nu-i întrebi? Prin comunicare poţi afla şi rezolva multe.

Teoretic, este posibil ca distanţa, interesele/activităţile diferite (care cândva erau comune), lipsa de timp...să fi răcit relaţiile. Deşi, într-adevăr, e cam dubios (aşa, toate şi dintr-o dată).
Poate niciodată nu aţi fost prieteni cu adevărat şi "prieteniile" s-au destrămat la prima încercare, nerezistând.
Sau poate s-au lăsat influenţaţi de nişte zvonuri sau de ceva din comportamentul tău, ceva ce nu conştientizezi, dar i-a deranjat/îndepărtat. Orice este posibil. Cel mai bine discută cu ei, căci aici nu vei găsi răspunsul, doar posibilele variante şi poate şi mai multe semne de întrebare.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa stii ca eu de cand vb in alta limba patesc ca tine ce chestie

| Ibrahimovic a răspuns:

Mi se pare normal sa nu mai ai o relatie atat de apropiata cu fostii tai colegi. Cu cat intri mai putin in contact cu ei, cu atat relatia e tot mai rece.
Asa si eu. In 5-8, aveam niste colegi de clasa foarte buni. Ne intelegeam de minune, vorbeam la scoala, acasa (la telefon sau pe Internet ore intregi), dar odata cu plecarea la liceu, fiecare a luat-o pe drumul sau.
Evident, relatiile sau racit. Acum, doar ma salut cu cativa dintre ei (2 sau 3), dar atat. Nu mai tinem legatura deloc.
Si asta fara a ne fi certat sau ceva. Dar pur si simplu am luat-o fiecare pe drumul sau si am descoperit fiecare alti prieteni si colegi foarte apropiati.
Aa, si daca zici ca ai plecat la un alt liceu, e posibil sa aiba oarecum o mica invidie. Dar asta nu e ceva sigur.

Nu dispera, daca nu mai vorbesc cu tine, nu e o tragedie. Daca zici ca ai colegi minunati la acest liceu, de ce iti pare atat de rau dupa ceilalti? Plus ca daca ii saluti pe fostii colegi ei nici nu te baga in seama. Daca ar fi avut asa mare nevoie de tine, te-ar fi cautat singuri.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit, mai ales ca mentionezi in intrebarea ta problemele financiare.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti ceri scuze pentru ca esti insistent si pentru ca te-ai mutat si pentru ca nu mai esti ok. apoi devii un fel de persona pentru ei.
in locul tau nu m-as stradui atat

| iCappy a răspuns:

Iti dai foc si mori pe campia romana singurlaughing

| crimsoncriss a răspuns:

Dap. De multe ori cand dintr-un motiv sau altul nu mai faci parte dintr-un anumit colectiv, Relatiile cu acel colectiv ajung sa fie mult mai slabe. Nu ma intreba de ce...
Pur si simplu asa ii mecanica noastra generala. Cand vorbesti cu cineva din foarte des in foarte rar, ajungi repede la ipostaza in care nu mai prea aveti ce discuta.

| JustMe2003 a răspuns:

Mi se pare ca pui prea mult la suflet, dar daca nu-i asa ai putea sa ii intrebiwinking