| razadeluna a întrebat:

Pana in ce clasa ar fi normal sa te asculte / verifice parintii la teme si lectii? la voi cum e?

8 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Pana cand copilul se poate descurca singur.Mai mult de clasa a 5-a nu mi s-ar parea ok ca sa mai verifice.

| mentholinks a răspuns:

Atata timp cat traiesti din banii lor e normal oricand sa te asculte sau verifice, chiar si la facultate.

| Samariteanul a răspuns:

Normal ar fi pana intr-a 5-a, ca dupa te maturizezi si tu, insa multi ii mai pun pe parinti sa-i asculte atunci cand se pregatesc la romana pentru examenul de cls a 8-a... dupa acel examen nu mai e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul corect este: pana la ce varsta pot. Si cand zic pot ma refer la cunostinte. Daca mama ta e profesora te poate ajuta inclusiv la facultate, dar de obicei dupa clasa a II-a, parintii nu mai sunt in stare sa isi ajute copiii si sa tina pasul cu toate materiile pe care le-au uitat in mare parte.

| munteanuionvictor a răspuns:

Se întâmplă destul de des să fie verificați și la facultate.

| Victor453 a răspuns:

Nici nu stiu, depinde cum inveti si daca te descurci singur
la mine verificau numai pana clasa a 2-a)) fiindca sunt responsabil si asa le fac

| georgiana999 a răspuns:

Pana iei numai 9 si 10. In momentul in care vezi ca nu iesi din 6 si ai constiinta... te duci singur/singura la mama sa te asculte, nu e o rusine, mai si scapi de stres in cazul in care te asculta si observi ca ai habar. Dar daca esti deja in generala, ai note de 9 si 10... nu este chiar normal sa te verifice nonstop ( doar sa-ti reaminteasca ca mai ai si teme dar doar atat )

| Socke a răspuns:

Depinde de tine de parintii tai.
daca inveti bine si esti responsabil la 8 ani, atunci nu trebuie sa te asculte/verifice(doar daca vrei tu neaparat)
daca si la 21 de ani (cand esti la facultate)nu poti sa inveti si singur si nu esti destul de matur, atunci da, ar trebui sa te asculte si verifice.

acum situatia mea.
Am 16ani.Ai mei lucreaza in afara si in weekend vine matusa mea sa ma asculte /ajuta la teme/etc...