| Iancjsnxskjs a întrebat:

Părere Etii Iași. Este de viitor? Ce pot face după terminarea facultății? Multe persoane îmi spun că nu voi găsi locuri de muncă după facultate și că nu este ceva de viitor.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este corect ce ai auzit, fiindca anual ies de pe bancile facultatilor cam 2000-3000 de studenti iar locuri de munca se infiinteaza 100-200 pe an, fiind imposibil ca toti sa prindeti joburi.

In ce privesc posturile deja existente, sa nu uitam ca un om iese la pensie la 65 de ani, asadar trebuie sa astepti 30-40 de ani ca acela sa elibereze postul.

Apoi, mai sunt miile de studenti care au terminat in anii anteriori si nu si-au gasit inca de munca, cu care vei concura pe un post, cand iti cauti de munca.

Unii fac munca voluntara pe la diverse companii, fiindca vor sa acumuleze experienta, ca sa aiba o sansa la concursul de ocupare a unui post, care apare cand si cand.

| Violleta2022 a răspuns:

Academiile militare si de politie sunt singurele care vin cu contract de munca asigurat, pe 5 ani, dupa terminarea lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ignore ce scrie Violetta, ea si realitatea sunt paralele.

Normal ca sunt locuri de munca, mai ales daca inveti si ceva programare pe langa in timpul facultatii. Bun sa fii in ceea ce faci.