| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a te logodi trebuie facuta o slujba la biserica neaparat?

7 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Nu! pe perioada logodnei porti verigheta pe degetul de la mana dreapta, apoi la cununia religioasa, preotul va trage verighetele pe degeul de la mana stanga.

| Hombre a răspuns:

Logodna este ceremonia in care doi tineri se angajeaza sa se casatoreasca in fata familiilor si a unor prieteni (dupa caz) si se face schimb de veregete. Logodna este perioada de la acesta ceremonie pana la nunta. Nu trebuie nici o slujba la biserica. Ceremonia religioasa se face la nunta.

| alessia5158 a răspuns:

La ortodocsi, n-am auzit despre asemenea cerinta.

| katala a răspuns:

Daca crezi intr-adevar, da, e neaparat; daca te duci la biserica doar de pasti (si atunci doar pentru ca asa e trendy), nu cred ca mai conteaza. Tu hotarasti ce e important pentru tine.

| STARRINGDiva a răspuns:

Din cate stiu eu nu neaparat. Pe doi omeni care se iubesc nu ii lega biserica sau un act care dovedeste ca sunteti sot si sotie Ci ii lega dragostea neconditionate! Si iubirea ca si-o poarta restul mai putin condeaza!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le mai dati idei clericilor.

| krisma a răspuns:

Daca a-ti locuit o vreme impreuna, inainte de a te logodi trebuie sa-ti faca o dezlegare