| BiroPetre a întrebat:

Poate sa imi explice cineva urmatorul paradox?
Deci cu cat urcam la altitudine mai mare se face mai frig, desi ne apropiem de soare, principala sursa de lumina si caldura

Răspuns Câştigător
| Hakuouki a răspuns:

Pai in primul rand este vorba de curenti, la inaltime vantul bate puternic, vant rece desigur. Conform spuselor tale te apropii de soare...dar inainte de soare e spatiul, unde din cate stiu eu sunt -270 grade C. Dar cea mai buna si logica explicatie este de la ora de geografie, si anume cӑ razele solare pӑtrund prin atmosferӑ şi apoi încӑlzesc suprafaţa terestrӑ, care degajӑ cӑldura în aerul de deasupra. Astfel, Atmosfera se încӑlzeşte de jos în sus, de aceea ar fi mai frig la munte (unde altitudinea e mai mare) decȃt la cȃmpie.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Caldura se transmite din sol.Cu cat te ridici mai sus cu atat este mai frig.De ce zapada se intalneste pe varful muntilor chiar pana in mai-iunie? Din acelasi motiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aerul nu se încălzeşte direct de la soare. Radiaţia solară trece prin atmosferă fără să o afecteze, dar apoi atinge solul care se încălzeşte. Solul apoi transferă căldura aerului şi căldura se transmite mai departe în atmosferă. Deci practic căldura vine de jos in sus.