| Alex a întrebat:

Romania va avea 8 judete sau nu? Daca da, cand va avea?

4 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Bună Alex,
DA, este adevărat. Deja a hotărât GUVERNUL(Emil Boc) că este mai bine ca România să aibă 8 judeţe. Au hotărât ca: Suceava, Botoşani, Iaşi, Vaslui, Neamţ şi Bacău să devină Moldova Nord. Judeţul format din regiunea Sud-Est: Vrancea, Galaţi, Brăila, Tulcea, Buzău şi Constanţa Moldova Sud. Judeţul Muntenia va cuprinde judeţele din Sud Muntenia: Prahova, Dâmboviţa, Argeş, Ialomiţa, Călăraşi, Giurgiu şi Teleorman, iar judeţul Oltenia va cuprinde regiunile Sud-Vest ale Olteniei: Mehedinţi, Gorj, Vâlcea, Olt şi Dolj. Banatul va cuprinde graniţele pe regiunea de dezvoltare Vest: Arad, Caraş-Severin, Hunedoara şi Timiş, iar judeţul Crişana va fi înfiinţat pe actuala structură de dezvoltare Nord-Vest: Bihor, Bistriţa Năsăud, Cluj, Maramureş, Satu-Mare şi Sălaj. Judeţul Bucureşti va cuprinde regiunea Bucureşti-Ilfov.
Iar când va avea loc această ÎMPĂRŢIRE: "Guvernul ar intenţiona să îşi asume răspunderea pe noul act normativ până la finalul actualei sesiuni parlamentare, sau cel târziu la începutul viitoarei sesiuni parlamentare, astfel încât alegerile locale din 2012 să se desfăşoare pe noile structuri teritorial-administrative." Cred că în 2012.
Sursa: http://www.evz.ro/......istra.html

| Graphee a răspuns:

P.S: Părerea mea, este că această împărţire este o decizie proastă.

| a1doru a răspuns:

Nu va avea.cel putin, nu in urmatorii 4-5 ani.

| Broadband a răspuns:

Prostii astia din guvern sunt in stare de orice
mai au putin si pun taxa si pe aerul expirat