| Angelworld a întrebat:

Sa incep cu inceputul...
Prieteni dupa TPU. Ma confrunt cu o problema...
Sunt clasa a7a si ma simt efectiv epuizat.Pe saptamana scriu si invat, in weekend aceeasi poveste(scriu si invat) NU MAI SUPORT...
Am ajuns la capatul rabdarii!
Ce sfaturi imi dati sa ma pot odihni mai mult ...de fapt sa ma mai relaxez pentru ca sunt incordat deoarece vor veni si tezele la mate si romana si sunt "mort". Cel mai bun sfat care m-ar putea ajuta primeste mii de multumiri si o funda mare si frumoasa.

Răspuns Câştigător
| BLG a răspuns:

Si inca esti in clasa a 7 a sa vezi cum o sa fie la liceu...big grin

in primul rand atunci cand inveti sa nu incerci sa memorezi sau cum se sp sa inv "papagaleste", deoarece o sa sti lectia doar in ziua respectiva dar apoi o sa uiti tot si la sfarsit de semestru cand vin tezele trebuie sa inveti totul de la inceput, si ce rezolvi cu asta? nimic altceva decat sa iti pierzi timpul si sa te incordezi(cum sp uh)ca nu ai timp sa inv tot sau nu poti sa memorezi atat.

in al doilea rand ca sa ai mai putin de inv trebuie sa fii atent la ore ca sa intelegi din clasa, iar acasa doar sa incerci sa iti reamintesti nu sa stai sa te chinui sa intelegi ce a vrut sa spuna profa'/profu'

sper ca ti am fost de ajutor

:*:*:*big grin

2 răspunsuri:
| EllyFMS a răspuns:

Tu ai de invatat zilnic?

Sau esti unul dintre copiii aia care invata si lectiile mai 'neimportante'. nu stiu ce sa iti zic. spre exemplu. noua diriga. ne. a spus. la materiile mai 'neimportante' sa invatam doar lectia care ne intereseaza[mai exact lectia pentru ascultat] nu tot manualul. pentru ca este foarte mult.

App. daca tu crezi ca e greu in a 7a. stai sa vezi ce vine in a 8a.

Oricum. incearca sa iti reorganizezi programul si sa iti faci putin tipm. eu spre exemplu. vin de la scoala. scriu. ies afara si invat seara. dar depinde si ce program ai.

| BLG a răspuns:

Ms pentru aprecierebig grin

:*:*