| onename a întrebat:

Sa ma descarc si eu de sentimente si ganduri la membrii TPU ca la altcineva nu am la cine. Parintii se cearta ingrozitor! Stiu ca e greu pentru un copil sa`si vada parintii divortand ['copil' de 15 ani] dar vazand in ce hal se cearta imi vine sa ii sfatuiesc eu, fiica lor, sa divorteze! Ar fi mai bine. Dar nu stiu ce va fi dupa. Tatal meu bea, mama e muncitoare doar pe sezon, ea zice ca in cazul unui divort ar pleca la mama ei, la tara. Dar nu s`ar descurca financiar. Eu ce as face oare? Ea zice ca sta cu tata doar pentru noi, daca nu eram noi era divortata de mult. Cu tatal meu nu se poate discuta, nu ii poti spune ca il deranejaza ca bea si face scandal deoarece ii calci pe orgoliu, e irascibil, tind sa cred ca se iubeste doar pe el ca doar de el are grija. El trebuie sa aiba intotdeauna dreptate, el mereu trebuie sa cada in picioare. Mama nu are niciodata dreptate in ceea e zice.Parerea noastra [am si un frate de 17 ani de aceea spun asta] nu conteaza.Nuu ii pasa daca tipa in gura mare la mama si ne vede ingrijorati si cel putin pe mine cu lacrimi in ochi de fiecare data cand se cearta. Cand sunt doar cu el acasa ii dau dreptate, par fericita, par ca nu sunt. M-am saturat de problemele in familie.Ati priceput cred esentialul, mai sunt jigniri si reprosuri pe care le face dar nu as avea loc sa le scriu. Ati trecut prin asa ceva, sau ceva asemanator? Peste 4 zile plec la tara pentru o luna si de abia astept.Stiu ca imi va fi bine si ca voi fi linistita eu, dar mama? Stand acasa si plangand? Multumesc pentru ca ati citit de am scris eu pe aici.

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

@DDe, să mă ierți că-mi permit să spun, oamenii cărora nu le pasă de familie și mai ales de proprii lor copii, care la orice problemă amenință cu sinuciderea, în accepțiunea mea sunt excroci sentimentali. Doamne ferești nimeni nu vrea să se întâmple vreo nenorocire, dar dacă el are prostiile astea în minte le poate pune în aplicare cu sau fără voi lângă el și nimeni nu ar fi vinovat. Știu că este foarte simplu să vorbesc, dar, repet e doar opinia mea, voi aveți mare nevoie de liniște, de armonie și de înțelegere. Nu este simplu pentru mama ta cu doi copii adolescenți, dar am împresia că tu și fratele tău sunteți foarte responsabili și maturi și o puteți ajuta pentru ca împreună să depășiți momentele grele. Cineva trebuie să rupă pisica pentru că atmosfera familială ne marchează pe viață.
Take care dragă @DDe și să rămâneți uniți.

4 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Trebuie sa ai o discutie cu mama si cu fratele tau... poate e mai bine ca parintii tai sa divorteze!
baremi sa o fie linsite! tu trebuie sa fii puternica pentru mama ta! daca tu, si cu fratele tau nu sunteti ...atunci cine sa fie?
btw. spui ca ai ghiolul langa tine ...esti din techirghiol?

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @DDe! Părerea mea este că ar trebui să stai de vorbă serios cu fratele tău pe tema asta și apoi să discutați și cu mama voastră. Apoi, toți trei să abordați subiectul cu tatăl vostru. Dar atenție, cu calm fără reproșuri și rugați-l să asculte și el care sunt părerile voastre. Explicații că în loc să vă bucurați de adolescență voi aveți parte de o viață nu prea fericită. Voi trebuie să vă vedeți de școală, să încercați să vă desăvârșiți pregătirea, explicații mamei voastre că sunteți alături de ea și că soluții se găsesc.
Îmi pare sincer rău de ce se întâmplă în căminul vostru, dar cred că vă puteți descurca și fără el.
O zi cu zâmbet și gânduri bune vă doresc!

| onename explică:

Imi este frica sa vorbesc cu el pentru ca i-am mai spus ca nu e frumos ce face si cand s-a imbatat am stat cred ca o ora sa ne rugam de el sa nu plece de acasa ca asta vroia sa faca, zicea ca se arunca in ghiol [stam chiar langa]. Cum sa vorbesti cu asa om?

| onename explică:

Nu, oricum tot pe litoral