| anonim_4396 a întrebat:

Sa va povestesc ceva senzational despre candidoza. M-am confruntat incepand din luna ianuarie cu o candidoza, care timp de mai multe luni si-a facut de cap cum a vrut ea... Am incercat cu Nidoflor crema, cu ceaiuri, cam tot degeaba. La un moment dat am ajuns sa ma spal cu bicarbonat de sodiu diluat. Nu este bun. Incepusem sa ma ingrijorez!

Ce am facut insa? Lunile au trecut si mi se parea ca igiena nu este stricta si incepusem chiar sa exagerez. Am aproape 22 de ani si in urma cu un an mi-am inceput viata sexuala cu iubitul meu. Mi-am amintit faptul ca obisnuiam sa ma spal interior dupa fiecare moment intim. In luna ianuarie a culminat afectiunea si m-am ales si cu o infectie urinara pe care am tratat-o cu Cifran.
In vara asta, simptomele s-au mai ameliorat putin, nu mai erau usturimi sau mancarimi dar mai erau secretii apoase si albicioase, anormale deci.

Acum o saptamana am inceput sa iau Amoxicilina pentru abces dentar si farmacista mi-a recomandat si niste biotice, mai exact Vitamina B cu Gingko Biloba de la Eurovita. Am luat aceste vitamine in paralel cu antibioticul. La terminarea tratamantului, secretiile au devenit vascoase si nu mai sunt apoase.
Nu mai am niciun semn de candida! Sa fie din cauza vitaminelor sau mai insel eu? Mentionez ca de 3-4 luni igiena o fac numai in exterior pentru ca am citit in multe surse ca e mai bine asa.

M-am gandit sa scriu despre patania mea pentru ca sunt o multime de fete sau femei care sufera de candida si nu stiu cum sa scape de ea! Luati vitamine, mie mi-au facut bine happy

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Intamplarea ta nu este cu totul particulara, ai dreptate multe fete care-si incep viata sexuala, au prilejul de a se imbolnavi de candidoza si pe langa ca este o afectiune neplacuta, mai are si un pericol, acela ca de la candidoza, se poate ajunge chiar la cancer, asa cum deja s-a si pronuntat cel care a studiat acest gen de afectiune.
Cred ca tu ai exagerat cu igiena intima. Nu este cazul sa se faca spalaturi interne cu irigatorul pentru ca acestea pot aduce o sesnsibilitate, prin curatirea florei microbiene naturale, absolut necesare pentru a avea o sanatate sexuala.
Nu este indicat sa folosim nici spalari externe cu sapun, in mod curent pentru ca, sunt persoane cu o piele sensibila si asa se poate produce o uscare a pielii si o sensibilizare, care cu timpul poate produce neplaceri, prin faptul ca nu se mai produce o lubrifiere buna si de aici, unele neplaceri pentru femeie la contactul sexual.
Dupa medicii ginecologi, spalatul intim extern, se face de regula doar cu apa calda si de cel mult 2-3 ori pe zi.
Pentru spalatul intim exterior, este bine sa se foloseasca un gel ce poate fi procurat prin reteaua AVON si care nu produce o uscare excesiva a organului genital feminin extern.
Iti multumesc ca te-ai gandit sa ne impartasesti experienta ta pentru ca, stiu ca si eu m-am confruntat la varsta ta cu aceleasi probleme.
Este bine de stiut ca, dupa inceperea vietii sexuale, fetele devin mai predispuse la infectiile urinare si la cistita si de aceea trebuie sa se acorde o maxima atentie igienei intime, folosind produse neinvazive ( cum sunt spalatul intern cu irigatorul, ori spalatul obisnuit cu sapun, se considera o metoda ineficienta de a-ti pastra sanatatea genitala), anume spalatul cu "simpley delicate", care este un gel pentru igiena intima, nu contine parfum si se poate procura prin reteaua AVON, asa cum spuneam anterior.
Pentru linistea ta, ar fi bine sa mai faci un consult ginecologic pentru a vedea daca, intr-adevar candidoza s-a vindecat.
Daca este nevoie sa iei antibiotice, este bine sa iei si "Nistatin", care v-a proteja folora microbiana necesara, atat bucala, cat si genitala.
O zi buna si multa sanatate.

| valy a răspuns:

Foarte frumos din partea ta.
Poate va avea nevoie cineva intr-o zi si o vei ajuta fara sa stii.
Ar trebui toti sa ne povestim pataniile poate va fi cineva sa invete din ele
:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, cre ca e tarziu deja, pentru a da un raspuns, dar eu am 27 de ani, si la fel ca si tine am de ani de zile aceasta problema cu candida, si nu reusesc sa scap. Am incercat fel si fel d metode, care mai de care. Vitamina B nu am incercat, dar asta e urmatorul lucru. Am facut aceeasi greseala dupa fiecare contact ma spal in interior. Si am citit ca nu e bine. Abia de o spt am inceput sa nu mai fac acest lucru. eu sunt si fffffffff predispusa la infectii urinare si de aici am si probleme cu rinichii. Mersi de sfat. te pup