| anonim_4396 a întrebat:

­­Sa zicem ca trecem cu bine peste acest moment in care un dusman mititel si deosebit de periculos ameninta sa ne extermine specia.
Ce facem apoi cu vremea care se incalzeste, crescand nivelul marilor si oceanelor si amenintand sa ne prajeasca pe toti?
Chiar e nevoie ca oamenii sa aiba mai mult de o masina? De fapt, de ce ar trebui sa putem sa avem o masina personala? Stiti ca polueaza, nu? De ce sa nu conduceti voi mai putin? Sau deloc.
Daca in legatura cu acest virus mortal pot fi luate masuri atat de radicale, de ce sa nu poata autoritatile sa ne oblige sa ne schimbam radical viata ca sa salvam planeta si in acelasi timp sa ne salvam si pe noi? Sau de ce nu ar trebui sa faca asta?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca au vazut ce face lumea cand e vorba de purtat i masca pe fata sau un vaccin. Cum crezi ca ar reactiona daca ai zice ca in x timp nu o sa mai ai voie sa iti conduci masina? O sa fie revolte si furie.

| LostForForever a răspuns:

Și eu tot așa vreau sa fie bine pentru toți absolut toți dar nu suntem la putere nu noi aveam sutele de miliarde de euro nu noi aveam bani aia nu noi îi detinem eu și tu suntem oamneii de rând cu un salariu decent nu avem case de milioane de euro mașini sute de milioane de euro când cu bani aia se puteam schimba multe se puteau face multe dar aia de la putere nu le pasa de nimeni mulți oamneii mor de foame pe străzi sunt vai de sorta lor și de viața lor nimeni nu trece sale dea ceva in lo săi judece in loc sa treacă pe lângă ei nimeni nu le ia ceva nu le da un ban este multă multă multă multă răutate multă multă invidie multă răutate din cale afară pe pământul asta nu știu cum ne suporta Dumnezeu nu știu cum inchide el ochi la tot raul pe care îl facem și o sa mai fie de ce ne iartă de ce ne oferă mereu mai multe șanse și ne vrea bine când facem atata rău