| RockKiller a întrebat:

Am mare nevoie de ajutor! E despre scoala, va fost vreo data frica sa nu ramaneti repetenti? Din cauza unei corigente s-ar putea sa repet anul! In clasa a 5-a am avut o profesoara care nici nu o interesa de noi venea la ore doar ca sa nu ii taie din salariu si cica ne preda dar eu sunt mai greu de cap si nu am inteles nimic[am trecut oricum], iar din clasa a 6-a am avut un profesor care ne punea note mari din burta[nu ca m-ar fi deranjat] si acum avem o profesoara de la Cta care nu o doare pixu' sa ne lase pe toti corigenti[daca trebuie].Nu stiu ce sa fac sunt absolut varza la matematica[si la fizica dar asta e alta poveste] o sa raman corigent categoric si nu stiu daca pot sa trec corigenta! M-am gandit sa ma meditez dar tot e imposibil sa ma invete materia de 2 ani in cateva luni [si nici nu cred ca pe familia mea o tine buzunaru' sa plateasca atat]Ceva sfaturi? Funda cel mai folositor! Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi pana la final! Scuzati greselile de scriere

4 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu ai greseli de scriere, ceea ce spune mult despre capacitatea ta de a invata. In primul rand, cred ca e nevoie sa privesti problema autocritic, chiar daca tendinta fireasca este de a da vina pe altii. Tu te-ai complacut in situatia respectiva. Era bine ca lu' aia nu-i pasa si ca ala dadea note mari din "burta". Abia aveai timp mai mult sa joci fotbal sau sa stai in fata pc-ului. Indiferent cum erau profesorii, tu trebuia sa inveti; sa fii constient ca nu pentru ei inveti, ci pentru tine. Acum, it's over, ca sa spun asa. Dar nu e timpul pierdut pentru a salva situatia. Probabil nici nu e nevoie sa dai bani la un meditator. Vorbeste cu un coleg bun la mate si sunt convins ca el cu placere va fi de acord sa iti dea o mana de ajutor.

| unknownn a răspuns:

Nu e imposibil sa inveti materia de 2 ani in cateva luni, trebuie doar sa vrei si sa-ti placa ceea ce faci.Eu am invatat 6 ani in 3 luni.

| cuvant a răspuns:

Crede-ma ca eu ajut ceva copii si tine sa inteleaga matematica si e posibil sa inveti in cateva luni tot ce ai pierdut. Cum anume? Trebuie sa iti iei cam 2 ore pe zi si sa lasi alte lucruri care le faci apoi ia cartea de matematica de clasa a Va si invata ce este mai important : ordinea operatilor, semnele, fractii, puteri, ecuatii. Dupa ce ai invatat pasii de rezolvare ale acestora treci la clasa a VI care se repeta foarte mult doar imbunatateste foarte mult informatiile.
Apoi te apuci de geometrie si observi diferentele de intre linii, patrulatere, unghiuri, triunghiuri, cerc si tot asa. Aceste lucruri le gasesti foarte mult pe internet daca cauti putin dar inseamna ca cel putin o ora pe zi trebuie sa muncesti din greu si sa faci exercitii

Bafta

| Diamondsz a răspuns:

Mai eu zic sa te tii de matematica.Adik sa lasi netu si sa inveti.Si char o sa se cunoasca.Am mai meditat o fata si a iesit pe locul I.O fata care se juca tot timpul la calculator si a renuntat.Eu zic sa te pui cu burta pe carte.