| Ionică a întrebat:

De ce joaca cei mai buni jucatori profesionisti de fotbal la evenimente organizate de FIFA, AFC, CAF, CONCACAF, UEFA, OFC, CONMEBOL; dar la Jocurile Olimpice de ce nu joaca? Multumesc!

2 răspunsuri:
| bunker a răspuns:

Nu Filly, ci pentru ca echipele de fotbal care participa la olimpiada trebuie sa aiba in componenta doar jucatori sub 23 de ani si maxim 3 jucatori peste varsta aceea

| Filly_6570 a răspuns:

Pentru ca deplasarea la olimpiada ar incurca putin socotelile si ar aglomera cam mult programul, plus de asta fotbalul nu prea e un sport de olimpiada. Toate evenimentele pe care le-ai enumerat sunt dedicate 100% fotbalului pe cand olimpiada se dedica unei liste lungi de sporturi iar fotbalul e undeva la coada acestei liste.