| Ionică a întrebat:

Hai sa facem un concurs de cultura generala. Va pun niste intrebari.
1. Piramidele sunt in Mexic si in Egipt?
2. Din ce tari traditionaliste este compus Regatul Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord?
3. Rusia si Turcia sunt pe 2 continente?
4. Ce tara are 4 echipe nationale de fotbal si 4 campionate nationale?
5. Care e cel mai mic stat ca suprafata din lume?
6. Care e cel mai mare stat ca suprafata din lume?
7. Care e cel mai populat stat din lume?
8. Ce limba e oficiala in Argentina?
9. Ce limba e oficiala in Brazilia?
10. In ce tara se afla orasul New York?
11. Cine e seful statului a Canadei?
12. Ce oras e capitala Frantei?
13. Ce oras e capitala Spaniei?
14. Care e cel mai mare port din Marea Neagra?
15. Care e cel mai vechi oras din Romania?
16. Care e cel mai mare oras din Romania?
17. Care e cel mai veche universitate din Romania?
Multumesc pentru participare.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu chiar nu stii sa cauti pe Google?
Pentru ca, daca asta ar fi fost un concurs de cultura generala, macar intrebarile trebuia sa le scrii corect! Sunt doldora de greseli. Deci... a cui cultura generala?

| Pho3nix a răspuns:

Deja au raspuns 2 useri. Ceilalti care vor vrea sa raspunda se vor lua dupa cei de mai sus.
Asa ca las-o balta.

| criss:) a răspuns:

1. da
2.Irlanda de Nord, Anglia, Tara Galilor, Scotia
3.da.Europa si Asia
4.nu stiu, nu ma pricep la fotbalhappy
5.Vaticanul
6.Rusia
7.Republica Populara Chineza
8. Spaniola
9. Portugheza
10.Statele Unite
11. Elisabeta a2-a
12.Paris
13.Madrid
14.Constanta
15.tot Constanta
16. Bucuresti
17.nu stiubig grin

| FemeiaPaiangan a răspuns:

Eeeeh...laughing
Prea multa cultura pentru cerebelu` meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

1. Nu numai. Mai sunt piramide si in China.
2. Este format din 4 tari traditionale: Anglia, Scotia, Tara Galilor si Irlanda de Nord.
3. DA, sunt pe doua continente.
4. Habara nu am!
5. Vatican.
6. Rusia.
7. China?
8. Spaniola, dar se vorbeste si italiana si engleza.
9. Portugheza.
10. S. U. A. ( statele unite ale americii )
11. Regina Elisabeta a II-a a Regatului Unit este recunoscute in mod formal ca fiind Regina a Canadei.
12. Paris.
13. Madrid.
14. Constanta.
15. Constanta.
16. Bucuresti.
17. Universitatea din Iasi, numita azi Universitatea "Alexandru Ioan Cuza".

Si eu iti multumesc.

Pa-pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti putin pro, n-ai alta treaba decat sa te joci? numai copii prrosti vezi pe aici.doamne ai umplut gradina ta dar de pro ai batucit_o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Da. 2.Anglia,Irlanda de Nord, Tara Galilor, Scotia. 3. Da. 4. China5.Vatican 6.Russia 7.China 8. spaniola 9. portugheza 10.SUA 11.Bill Clinton 12.Paris 13.Madrid 14.Tomis15.Cluj Napoca 16. Bucuresti 17. Universitatea din Iasi

| florin_4073 a răspuns:

1. Da; 2.Anglia si Irlanda de Nord; 3. Da; 4.China; 5.Vatican; 6.Rusia; 7.China; 8. spaniola; 9. portugheza; 10. SUA; 11. Elisabeta a II-a; 12.Paris; 13.Madrid; 14.Tomis; 15.CLuj- Napoca; 16. Bucuresti; 17. Universitatea din Iasi