| Meganos a întrebat:

Salut, ieri mi-am cumparat un tv lcd led si as vrea sa o conectez la un sistem audio, as vrea ca sunetul de la tv sa se auda in sistem am incercat cu cablul hdmi dar nu merge asa, sau mai trebuie sa bag inca o mufa cine ma poate ajuta?

3 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Păi vrei să asculţi doar stereo? Atunci e simplu : conectezi prin cablu RCA.

| Arthur a răspuns:

Prin fibră optică e OK, dar să o luăm de la început : Prin cablu RCA ar trebui să se audă stereo; deci boxă dreapta - boxă stânga. Dacă se aude doar o boxă ai o problemă din start. Verifică traseul audio de la intrare până la boxe. Abia după aceea poţi încerca şi semnalul digital, după ce ai rezolvat problema semnalului analog pe care trebuie obligat să îl auzi în două boxe ( stereo ).

| Meganos explică:

Nu, eu vreau calitate de sunet an un sistem care e compatibil cu hdmi, fibra optica e complet, cu cablul rca nu se aude decat o boxa e conectat hdmi dar drgeaba, ce altceva pot face ca nu am idee.