| anonim_4396 a întrebat:

Salut la toti. Am o problema mare! Sunt cam dependent de calculator si nu stiu cu sa renunt la el. Din cauza calculatorului am luat si note proaste pentru ca am stat la calculator in loc sa invat. Invatatul este alta problema nu stiu cum sa fac sa-mi placa sa citesc si eu urasc asta. Vreau sa renunt la calculator si sa imi placa sa citesc. Eu de obicei stau la calculator cam non-stop si din cauza calculatorului mai am si probleme cu parintii mei (cearta). Astept raspuns cat mai rapid. Cel mai folositor primeste funditabig grin.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Acum că vine timpul frumos, tineretul trebuie să iasă la soare. La un ştrand, la plajă sau pe malul unei ape la pescuit vei uita de comp şi vei putea citi în linişte. Alege pentru început ori ceva comic, ori ceva de aventură care să te captiveze şi aşa împuşti doi iepuri dintr-un foc.
Succes!

| Arthur a răspuns:

Păi fratele meu cum să uiţi de comp dacă stai în casă şi te învârţi pe lângă el. Ia-ţi ghiozdanul şi fugi afară, la aer şi la soare.

| HBK a răspuns:

Nu exista termenul "dependenta de pc". La calculator stai mult atunci nu ai nimic altceva de facut. Sfatul meu e sa mai mergi la un fotbal sau ceva de genul afara si ai rezolvat problema. Fa-ti un program de stat la calculator, de genul de la ora...pana la ora... si respecta-l. Organizeaza-ti timpul mai bine. Vezi ce ai de facut sau ce vrei sa faci la pc si nu depasi timpul pe care ti l-ai hotarat pentru asta.

| Incubus a răspuns:

Uite un raspuns diferit (impaci si capra si varza):cauta pe net lectiile de care ai nevoie poti gasi si interactive (vei invata mult mai usor si repede dar si mai mult remediind si situatia de la scoala)asa nici nu trebuie sa te desparti de facebook sau alceva, ca sa nu mai zic ca dupa un timp vei invata si partea utila a calcului(poate sa faca mai mult decat jocuri si daca te chinui si iti si place poti sa faci si ceva bani legal )iar dupa un timp te vei mai plictisi daca raresti jocurile si faci si tu o selectie a lor(a jocurilor, nu tot ce-ti intra in mana )si asa vei mai iesi poate si pe afara ca altfel risti sa te transformi intr-un sobolanel ceva.(incearca sa gasesti si tu partea utila a calcului si pe langa lectii(si te asigur ca gasesti documentare destula in orice domeniu chiar mai buna decat ce gasesti la scoala)cauta si tu ceva care sa iti placa de ex:daca iti plac jocurie invata cum se construiesc invata cateva limbaje de programare, daca iti place sa hoinaresti pe net din pagina in pagina poti incerca HTML (un limbaj de baza cu care se construiesc paginile)). Nu zic ca e usor dar poate fi foarte util.

| raluca_8263 a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti spun ca si eu sunt oarecum dependenta de PC.Stau numai la calculator si de multe ori patesc ca si tine, am incercat sa renunt sau sa stau macar mai putin dar nu prea am reusit.In primul rand gaseste niste activitati care sa iti placa.Iesi la un suc cu prietenii, citesti niste reviste, mai ales ca acum a dat caldura pori iesi pe afara.Eu asa fac de multe ori.In privinta cititului trebuie sa iti placa in primul rand sa citesti. Ti-as recomanda sa te gandesti la niste subiecte care iti plac mult si sa citesti o carte care chiar e pe gustul tau. Ceva suspans si aventura te va face nedezlipit de carte.Iti spun din proprie experienta.Incearca!