| Brailescu_4416 a întrebat:

Salut; mi-am luat de curand laptop si am o problema cu F-urile; ca sa fiu mai explicit cand apas F2 spre exemplu la un joc.in loc sa functioneze cum ar trebui; imaginea se intuneca cu cat tin mai mult apasat pe buton; si asa este la toate F-urile; iar la F11 mi se opreste si deschide sonorul; acum vreau sa imi spuneti va rog daca stiti unde in setari trebuie sa intru daca vreau ca F-urile sa functioneze normal si cand sa le setez sa functoneze ca acum (P. S:scuze ca am scris mult sau daca am scris un cuvant gresit) Plz ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| TheWorstNightmare a răspuns:

Asa am si eu la laptop, dar trebuie sa apas FN (tasta de langa cea cu simbolul windows) + F-urile. E simplu.

| apples a răspuns:

Da, e invers fata de majoritatea laptopurilor, in sensul ca F-urile functioneaza ca Fn+F la laptopurile "normale" si invers. Ca sa faci sa mearga normal (F-urile sa fie F-uri si functiile sa fie Fn+F-uri) trebuie sa dai disable la Fn (Function key) din BIOS.