| ka0seN321 a întrebat:

Salut, stiti ca acum in Octombrie o sa fie Brexit-ul, poate sa ma lamureasca si pe mine cineva care e treaba cu Brexit-ul asta? laughing Ce o sa se intample cu cei care sunt in Anglia si nu au rezidenta sau cetatenie, Cu cei care sunt la Colegiu, Cu cei care au NINO-ul facut? >- or sa fie dati afara din tara? O sa mai fie posibil sa iti faci buletinul sau pasaport Romanesc in Anglia?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cine nu are acte in regula dupa ce ies din UE vor fi deportati. Cei care au NIN si aplicatia facuta cu settled sau presettled status vor putea sta linistiti. Buletinu se face prin consulat ca de obicei ca e sau nu in UE Anglia. Si va fi nevoie sa ai pasaportul. Partea buna e ca vor fi deportati tiganii si nu vor avea acces la ajutoare sociale ca acum. Fie mor de foame pe strazi sau pleaca de bunavoie multi din ei

| RAY a răspuns:

Vin in tara lor ceea ce este minunat, de ce sa iti para rau sa vi in patria ta, trebuie sa fie o bucurie si asa e plin de piese triste despre strainatate

http://www.youtube.com/watch?v=Sk-DKhkTQL4
http://www.youtube.com/watch?v=e3QeNslVYBg

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un exemplu dureros.
Sunt unii din români și alții din UE acolo studenți, care pentru că sunt din UE, beneficiază acum de burse de studii oferite de UK.
După Brexit li se taie bursa, căci asta era când Anglia făcea parte din UE. Așa că, fără bursă, sau vor plăti ei mii de GBP pe an taxă de școlarizare, sau se întorc acasă, că nu îi mai ține nimeni acolo.

| Dismally a răspuns:

Momentan nu se stie pentru ca au esuat negocierile cu UE. Nu vor fi dati afara dar e posibil sa aiba nevoie de mai multe acte, un permis de munca poate sau ceva de genul acesta.