| AlexNdry a întrebat:

sunt clasa a 11 si numa ce am inecput semestrul 2. pur si simplu nu mai sunt motivat sa merg la scoala, eu merg sa nu se inteleaga ca nu merg dar merg asa doar sa treaca timpul mai repede si sa termin odata si simt ca nu mai trece si cand ma gandesc ca mai am inca 4 luni incarcate si mai inca 1 an mai clasa a 12 mai o gramada eu abia astept sa termin, nu ma intereseaza bac-ul neaparat se poate trai si fara bac, dar tot din a 10 inceput de a 10 simt ca stau pe loc simt ca stationez nu mai trece timpul odata. sinccer m-am saturat de scoala nu mai sunt motivat si stiu ca acum este cel mai prost moment sa ma las de scoala si nu o sa fac asta. ati putea va rog sa ma motivati putin sa imi dati motive sa imi ridic moralul sa treaca timpul mai repede, pff si e abia 18.02. 2018 simt ca mor... va rog ceva sfaturi sa treaca mai repede ceva motive motivatii nu stiu. stiu ca o sa ziceti ca iti vei mai dori sa te intorci inapoi, credeti-ma ca sinccer din toata inima nu mai vreau sa ma intorc inapoi. nici lipsa generalei nu o duc nici lipsa claselor 1-4 poate doar gradinita cand era totul bine frumos mergeam cu bunica ea ma ducea vremuri frumoase dar in rest chiar nu vreau sa mai aud. Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si cam ce crezi tu ca vei face in viata, asa, ca sa treaca timpul?
Banuiesc ca-i trimiti pe ai tai parinti sa munceasca pana la 90 de ani, ca sa te intertina, nu?
Pentru ca, fara BAC ajungi gunoier, gradinar sau cine stie ce spalator de vase, ca cum se cere BAC-ul la toate muncile.
Ce ti-ar place tie sa faci?
Sa stai asa, precum parazitii sis a primesti de la mamica si taticul, hrana, imbracaminte si tot?
Dar de iesit cu o fata in oras nu vrei?
Cu ce bani?
Ambitii in viata, chiar nu ai deloc? Vrei sa stai la colt de strada spargand seminte, imbracat intr-o pereche de trening cu gauri in genunchi si cersind atentie?

| Emma30555 a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti atat de mult la trecerea timpului ca de aia trece greu. Este doar o etapa din viata ta si a altor mii si mii de osmeni, toti am trecut prin liceu cu bune si cu rele. Dar de ce nu te mai atrage? Ai probleme cu colegii sau cu profesorii? Inceraca sa remediezi problemele sa te integrezi mai bine si totul va fi bine. Timpul trece foarte repede sa stii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa renunti la scoala pentru ca te plictisesti?
Da, se poate trai si fara liceu si fara bacalaureat. Intrebarea e, cine o sa te angajeze cand tu nu ai nici macar 12 clase terminate si nu ai nici macar o diploma, pe care o poate obtine orice prost?
Si mai ales, ce locuri de munca o sa iti gasesti tu fara liceu terminat si fara sa stii nicio meserie, fara sa stii sa faci absolut nimic. Fara sa ai nimic prin care sa te diferentiezi de orice alt om din tara asta care vrea acelasi loc de munca?
Nici eu nu m-am dus cu drag la scoala, dar niciodata nu mi-a trecut prin cap sa renunt la studii.
Eu te sfatuiesc sa iti faci niste planuri de viitor. Sa stii ce vrei de la viata si sa verifici apoi ce trebuie faci pentru a ajunge acolo. Sa te intersezi daca poti sa iti gasesti o iubita inteligenta fara sa ai 12 clase, daca poti sa iti gasesti un loc de munca decent, in care sa nu iti distrugi sanatatea, daca nu simti nevoia unui anumit statut social. Eu nu te indemn sa te apuci de invatat ca sa ai 10 la toate materiile, de la matematica pana la arte, nu te indemn sa mergi cu drag la scoala si nici macar nu te indemn sa iti dai examenul de bacalaureat. Eu te indemn sa iti pui intrebari ca cele de mai sus, sa gasesti singur raspunsuri.
Tu simti ca nu pierzi absolut nimic renuntand la scoala, tocmai pentru ca nu iti pui intrebari, nu ai nicio dorinta, nicio aspiratie, deci nu ai habar ce pierzi. Atunci cand nu vei mai fi intretinut de parinti, fara sa vrei o sa ajungi sa iti pui anumite intrebari si sa incepi sa ai multe dorinte, chiar pretentii.

| Doarof3 a răspuns:

Nu te gândi ca ai BAC.Gandeste-te ca o sa ai banchet, ca o sa te distruși cu colegii...