| SoulOnFire a întrebat:

Sunt si pocaiti sau pocaite pe aici? Eu sunt agnostic. As vrea sa stiu ce credeti despre religie sau credinta in ceva superior. Ma intreb daca nu cumva exista mai multi zei... daca Dumnezeu(considerat cel mai puternic) si Satan ar fi doar unii dintre ei. Cred ca sunt multe secrete care nu se vor descoperi niciodata.

1 răspuns:
| Mihaela_3187 a răspuns:

Uite zei erau mai demult iar Dumnezeu ii conducea pe toti. Zeii tot se iubeau si aveau copii. Insa acum Dumnezeu, Iisus si Maica Domnului sunt unicii care sunt acolo sus si ne vegheaza.Satan insa este dumanul lui Dumnezeu, el era candva cel mai frumos dintre ingerii lui Dumnezeu si cel mai de incredere.Insa intr-o zi s-a gindit (Pot sa fiu si eu inscaunul lui Dumnezeu, dc numai el?) si a inceput certa punindu-se pe scaunul lui Dumnezeu si clad Satana a fost pedepsit. Si a decis sa-si faca "Infernul". Acum exista Infenrul si Raiul.In Infern sunt mai multe porti (a suferintii,a lacomiei,a bogatiei,etc.)In Rai insa sunt cei care sau cait inainte pe patul de moarte. Inainte de ajunge in Rai Dumnezeu le scalda pe toti in riuri ca de exemplu (riul care te afce sa uiti viata ta trecuta), si apoi priveste ce-ai facut, daca ai facut rau te da in mana Satanei si el deja te arunca unde ti-e locul dar daca esti bun si te-ai cait Dumnezeu te pune la poarta in care vei fi tu cu alte suflete. Intelegi? Asta e ceea ce eu am citit acum cateva saptaminiwinking si cred ca asa e tongue