| JoeJeck a întrebat:

Salut,TPU, am niste prieteni care imi tot spun o propozitie intr-un mod ironic, incepand sa rada si anume :
"Iubita poetesa a poetului Mihai Eminescu a fost Mitura Arghezi."
Ce inseamna acest enunt?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine este un nonsens, Mitzura Arghezi, fiica lui Tudor Arghezi, s-a nascut la 35 de ani dupa moartea lui Mihai Eminescu.
Dar la ce carte stiu unii astazi...

| thegatekeeper a răspuns:

Probabil este o perla de la BAC sau ceva similar. Enuntul nu e adevarat - intre Mihai Eminescu si Mitura Arghezi nu a existat nicio relatie.