| Anonimatul000 a întrebat:

Salut TPU! Sunt clasa a 8a și la toamnă voi intra la liceu, însă sunt puțin anxios despre viitorii colegi, știți voi cu colegii din generală nu prea m-am înțeles prea bine și aș vrea ca la liceu să fac și eu parte dintr-un grup de 4-5 maxim 6 persoane, nu vreau să fiu popular, să mă știe toată lumea sau alte rahaturi d-astea! Îmi puteți da câteva sfaturi dacă ati trecut și voi prin chestii de genul?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu cred ca trebuie sa treaca niste timp pana cand interactionezi cu colegii si abia apoi iti dai seama cine iti devine prieten si cine nu, astfel incat sa va faceti un grup.In primul an de obicei toata lumea socializeaza cu toata lumea, sau cel putin asa era pe vremea mea, nu se formau bisericute la fel de repede. laughing In orice caz, repet, prietenii nu se fac in primele saptamani.Ar trebui sa te panichezi un pic daca dupa primul semestru sau primul an nu ai cu cine vorbi deloc in vacante (ma indoiesc ca va fi cazul). Plus, nu stiu ce abordare ai in general cu oamenii noi, dar acum, deocamdata, toti veti fi doar colegi/colege si ai sansa la un nou inceput, chiar nu e nevoie sa te gandesti deloc la experienta neplacuta din generala, mai ales ca incepi o noua etapa a vietii.

Cauta sa socializezi in pauze cat poti. Daca nu ai idei sa stii ca poti incepe oricand cu un compliment.De obicei, cand ii spui cuiva ca iti place un obiect, o haina sau poate ceva mai interesant, cu imprimeu deosebit, acea persoana iti va spune de unde e.Si se poate ivi o discutie interesanta.Eu am vorbit des cu colega de banca si n-a durat mult pana sa vorbim de orice, mai ales cat de nasoli sunt unii profi, plus alte probleme specifice adolescentilor, din astea relatable care atrag oamenii cu mentalitate asemanatoare. laughingTrebuie doar sa vrei si sa nu te dai peste cap astfel incat sa pari ceea ce nu esti.Curaj, e fain la liceu si nu trebuie sa lasi astfel de frici sa iti strice experienta.Ai incredere in tine, fii prietenos si restul se va rezolva de la sine!

| Simpatic a răspuns:

Depinde de felul tau de a fi, cu unii ai sa rezonezi cu altii nu, cam asa este peste tot in viata, nu poti nici sa faci pe toata lumea sa te placa, dar asta o stii din moment ce ai spus ca nu vrei sa fii popular!
succes!

| eduardie0 a răspuns:

Cand am intrat eu la liceu, au inceput sa se faca grupuri si pagini pe Instagram/Facebook cu elevii care au intrat la anumite licee. Poate se face si la tine! Probabil iti este mai usor sa vorbești cu cineva online prima oara. Sunt grupuri de Facebook cu liceeni sau altele, ai putea sa faci o postare anonima cu "Cine a intrat la liceul X, pe profilul Y?" Si sa le dai mesaj. Sigur nu ai fi singurul curios, entuziasmat si anxios.
Si mie mi-a fost extrem de frica pentru ca n-am avut nici eu prieteni in generala. Am intrat in sala si singura persoana pe care o cunosteam era o prietena cunoscuta pe Instagram. Cu timpul, s-au dezvoltat prietenii foarte faine, multi fiind curiosi unul de altul, facea toata lumea cunostinta cu toata lumea. In momentul in care dai mana cu cineva si iti spui numele, iti dai seama daca vei mai vorbi cu persoana respectiva sau nu. Nu trebuie sa mergi la nimeni sa zici hei, hai sa fim prieteni. Poti doar sa fi atent la cei din jur si daca de exemplu vezi ca cineva isi cauta un pix, sa ii oferi. Incearca sa iesi din zona ta de confort la liceu. E cea mai faina perioada si e pacat s-o pierzi si sa regreti ca n-ai avut prieteni. Si 2-3 prieteni iti ajung. Ai grija de tine. Si incearca, serios, sa te impingi macar un pas in dinafara cercului de confort si o sa vezi ce fain va fi. Bafta!