| StormYyyY a întrebat:

sunt si timid si antisocial, nu stiu sa imi fac prieteni, nu stiu sa comunic si ma simt prost ca nu am cu cine sa ies pe afara, nu ma comport urat cu nimeni ba din contra incerc sa ma fac placut peste tot dar degeaba, nu stiu cati ma intelegeti sau nu dar am nevoie de niste sfaturi despre cum sa fiu comunicativ cu ceilalti, cum sa port o discutie. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Fac pariu cu tine ca pe Facebook esti mai activ... Nu te speria, timiditatea trece! Acasa, in fata oglinzii, imagineaza-ti ca ai in fata ta oamenii fata de care esti timid si incearca sa le vorbesti! Exersand zilnic, iti trece si prinzi curaj! Am asistat la astfel de discutii si au dat randament! Iesi mai mult in lume, fa-i sport, plimba-te prin parc, fii deschis noului, citeste mai mult, relaxeaza-te... Daca stai acasa, in fata compului, nu vine nimeni la tine - viata palpitanta e alaturi de oameni, in discutiile cu ei etc. Eu si daca stau la o coada undeva, imediat intru in vorba cu cineva, la inceput despre vreme, apoi diferite chestii citite, numai chef de vorba sa am si timp ca de restul nu ma plang! Ai grija de tine!

1 răspuns:
| munteanuionvictor a răspuns:

Poți să cunoști oameni noi cu ajutorul prietenilor actuali.